Vlaňajšie rokovania tripartity o novej výške minimálnej mzdy boli o niečo horúcejšie ako po minulé roky. Odborári a zamestnávatelia sa na nej už tradične nezhodli, preto o sume rozhodovala vláda. Okrem razantného zvýšenia minimálnej mzdy na tento rok prešiel v tom období parlamentom aj nový vzorec na jej výpočet, ktorý ju od začiatku budúceho roka vystrelí ešte vyššie. Ekonómovia a zamestnávatelia politikov upozorňovali, že sa tento zásah naplno prejaví v ekonomicky chladnejších časoch. S dosahom koronakrízy sa tak z minimálnej mzdy stala časovaná bomba.

Na snímke zľava premiér SR Igor Matovič, podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SLSP Peter Krutil, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB Alexander Resch a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra Banka Michal Liday počas tlačovej konferencie so zástupcami bankového sektora 3. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovičova vláda ukázala program. Zabudla však na časované bomby

Zmena výpočtu

Od januára tohto roka sa minimálna mzda zvýšila historicky najrazantnejšie takmer o dvanásť percent. Dosiahla tak v hrubom úroveň 580 eur mesačne. Navyše sa zmenil jej výpočet. Poslanci Robert Fico a Erik Tomáš (Smer-SD) ešte v rámci bývalej vládnej koalície pretlačili parlamentom vzorec, ktorý ju bude počítať ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Výpočet vláda použije až vtedy, keď rokovania tripartity neprinesú žiaden výsledok.

Zmeny sa nepáčili najmä zamestnávateľom. Problémom nie je samotná minimálna mzda. Väčšina firiem platí ľuďom viac, ako je zákonom stanovené minimum. Na minimálnu mzdu je však napojených ďalších 42 zákonov. Mzdové náklady najviac ovplyvňujú príplatky za prácu cez víkend, počas sviatkov či v noci. Minimálna mzda láme väzy hlavne firmám s nepretržitou prevádzkou. Navyše Slovensko má ako jediná krajina EÚ minimálnu mzdu nadviazanú na väčšinu tarifných stupňov a príplatkov.

Aké sú príplatky za prácu
  • 20 % hodinovej minimálnej mzdy (kompenzácia nebezpečenstva v práci)
  • 20 % hodinovej minimálnej mzdy (čas neaktívnej pohotovosti mimo pracoviska)
  • nesmie byť nižšia ako hodinová minimálna mzda (čas v pohotovosti na pracovisku)
  • 100 % hodinovej minimálnej mzdy (sviatok)
  • 50 % hodinovej minimálnej mzdy (sobota)
  • 100 % hodinovej minimálnej mzdy (nedeľa)
  • 40 % hodinovej minimálnej mzdy (neriziková práca v noci)
  • 50 % hodinovej minimálnej mzdy (riziková práca v noci)

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa