Pre Register konečných užívateľov výhod neuviedla pravdivé a úplné informácie o tom, kto z činnosti firmy profituje ako konečný užívateľ výhod. Zároveň sa všetci dozvedeli, že teraz je v registri konečne uvedený iný „konečný užívateľ“. Je ním Juraj Široký, podnikateľ na úrovni oligarchu.

Chvíľu sa zdalo, že táto informácia sa stane aspoň na niekoľko dní hlavnou mediálnou témou, ale napokon sa neudržala v popredí ani deň. Najskôr ju prebili správy o (ne)zvyšovaní cien elektriny a potom aj informácia o masovom náraste počtu plukovníkov v druhej vláde Roberta Fica. Ale najviac pozornosti na seba strhla radostná správa, že predseda parlamentu a šéf vládnej strany Andrej Danko dosiahol hodnosť kapitána, pretože jeho nominant – minister Peter Gajdoš – nie je servilný a dokáže oceniť zásluhy o armádu.

Vďaka šťastnej zhode okolností tak „nový“ konečný užívateľ výhod plynúcich z ovládania Váhostavu bol ušetrený toho, aby verejnosť dostala podrobné informácie, prečo vlastne Váhostav dostal pokutu a aký je dôvod, že J. Široký konečne priznal vlastnícku farbu. Nik nepripomínal ani to, čo z faktu priznaného vlastníctva vlastne vyplýva. Ide o témy, ktoré určite nie sú také zábavné, ako keď sa vcelku dospelí členovia vlády hrajú na vojakov, ale zato sú hodné pozornosti.

Transparency a Dostál

Váhostav dostal pokutu a J. Široký priznal, že túto firmu ovláda, lebo mimovládna organizácia a opozičný poslanec odviedli kvantum práce pri odhaľovaní ich praktík. Opäť sa potvrdilo, že zákon sa na Slovensku dodržiava až vtedy, keď každá iná možnosť je pre zainteresovaných horšia.

Druhá vláda R. Fica prijala na jeseň roku 2015 opravený protischránkový zákon. Podľa neho firmy, ktoré dostanú zákazku od štátu, musia uviesť svojich skutočných majiteľov v Registri konečných užívateľov výhod. V novembri 2015 sa Martin Turček a Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko (TIS) pozreli na to, ako to funguje v praxi.

Vybrali si Váhostav, lebo ich zaujímalo, či spoločnosť priznala ako majiteľa J. Širokého. A zistili, že ako koneční užívatelia sú v registri uvedení členovia predstavenstva. To zákon dovoľuje iba vtedy, keď žiadnu inú osobu nie je možné označiť za prijímateľa výhod plynúcich z vlastníctva či ovládania podniku. Vzniklo tak podozrenie, že firma, ktorej skutočný majiteľ bol notoricky známy, ignorovala zákon.

ÚVO riešil len jednu firmu, skutočných majiteľov ale skrývajú stovky až tisícky firiem

Na zistenia TIS akčne zareagoval opozičný politik Ondrej Dostál, ktorý v decembri 2015 napísal pre ÚVO kvalifikovaný podnet, takže sa ním úrad musel zaoberať. Na základe toho, čo o vlastníckej štruktúre zistili analytici mimovládnej organizácie, O. Dostál urobil záver, že „konečným užívateľom výhod spoločnosti VÁHOSTAV – SK, a.s., je v zmysle § 12a a ods. 3 aj jedna fyzická osoba z Nového Zélandu, ktorá je vlastníkom spoločnosti New Zealand Escrow and Trust co Limited, a päť fyzických osôb z Kostariky, ktoré sú vlastníkmi spoločnosti Navan Limited.

Ani jedna z týchto šiestich osôb však nie je uvedená v Registri konečných užívateľov výhod spoločnosti VÁHOSTAV – SK, a.s.“ Preto úrad požiadal, aby podľa zákona udelil Váhostavu sankciu v podobe finančnej pokuty a zákaze účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov.

Čo priznal Juraj Široký

Stratení v dave

Predsedníčka ÚVO Zita Táborská minulý týždeň potvrdila, že spoločnosť Váhostav dostala pokutu, ale o zákaze účasti firmy vo verejnom obstarávaní sa nezmienila. Chvíľkové potešenie z toho, že sa právu učinilo zadosť, uviedol na pravú mieru G. Šípoš, ktorý upozornil, že úrad riešil jednu firmu, ale že takých firiem, ktoré zámerne skrývajú svojho vlastníka cez rôzne komplikované štruktúry v zahraničí, „sú stovky, ak nie tisíce“. Nie je vôbec isté, že si s tým dokáže poradiť nový protischránkový zákon, ktorý presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská – s účinnosťou od 1. februára 2017.

Ministerka Žitňanská ocenila, čo pre to, aby verejnosť konečne poznala konečného užívateľa Váhostavu, urobila aktívna mimovládka a samotný ÚVO. Ale hlavný dôvod skutočnosti, že J. Široký priznal svoj status, vidí v tom, že 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa