S koncom roka sa množia predpovede ďalšieho vývoja v oblasti investovania či finančných trhov. Tie, prirodzene, závisia od vývoja ekonomiky, najmä od ekonomického rastu a inflácie. Aj keď budúcnosť je inherentne neistá, je možné predpokladať pokračovanie či, naopak, zmenu existujúcich trendov. Ako ich vnímajú analytici či portfólioví manažéri, prináša anketa so šiestimi z nich.
Dominik Hapl, analytik, Across Private Investments
Očakávame, že už nedôjde k ďalšiemu zvyšovaniu úrokov. Myslíme si, že centrálne banky začnú s veľmi jemným znižovaním úrokov v druhej polovici roka 2024. V prvej polovici roka očakávame pokračujúce zhoršovanie trhu práce ako v USA, tak v EÚ, ktoré bude pomáhať inflácii v poklese.
Očakávame pokračujúci návrat investorov k dlhopisovým investíciám. Tí sa budú snažiť využiť ešte stále otvorené okno príležitostí na dlhopisovom trhu a oplatí sa fixovať dlhšie výnosy na dlhopisoch, najmä pri vyšších splatnostiach. Akcie sa dostávajú do mierneho úzadia, pretože ich výnosové prémie sa vzhľadom na riziko oproti dlhopisom zmrštili. Firmy môžu ešte trpieť pre vyššie úrokové náklady a slabší rast ekonomík. Na druhej strane, inovácie na poli umelej inteligencie môžu dramaticky zvyšovať produktivitu v krátkom čase a šetriť nemalú časť nákladov, čo môže pomôcť prekonať ekonomické spomalenie a pôsobiť ako kompenzačný efekt.
Akcie z nášho pohľadu naďalej treba mať v portfóliu, ale dlhopisy budú v roku 2024 prevažovať. Nesmie sa zabúdať na zapojenie alternatívnych investícií, kam patria private equity, kryptomeny či investície do realít, infraštruktúry alebo zlata, ale v rozumnej miere ako doplnok vyššie spomenutých hlavných tried.
David Brzek, vedúci oddelenia asset management, Fio banka
Individuálne investície v priebehu roka 2023 poznačili vplyvy vysokej inflácie, geopolitické napätie a celkovo neisté ekonomické vyhliadky. Tieto skutočnosti viedli medzi individuálnymi investormi k poklesu objemu investovaných peňazí, respektíve k vyhľadávaniu konzervatívnejších investícií. S očakávaným poklesom úrokových sadzieb v priebehu budúceho roka budú investori opäť hľadať alternatívy, ako si zaistiť dostatočný výnos. Dá sa očakávať, že objem investícií do podielových fondov či priamych investícií do akciových trhov bude opäť narastať. Z globálneho pohľadu bude postupný pokles úrokových sadzieb podporovať ekonomický vývoj. Americká ekonomika sa vyhne recesii a zaznamená takzvané mäkké pristátie, jadrová inflácia by v budúcom roku mala ďalej klesať bližšie k hranici dvoch percent. Ziskovosť amerických firiem v rámci indexu S&P by po tohtoročnej stagnácii mala opäť nabrať na dynamike a aktuálne sa očakáva nadpriemerná hodnota na úrovni dvanásť percent. Zlepšenie ziskovosti firiem by malo byť viditeľné hlavne v sektore zdravotnej starostlivosti. Napriek tomu, že aktuálne ocenenie amerických akciových trhov nie je najlacnejšie, v budúcom roku očakávam s podporou vyššie uvedených faktorov primárne ďalší mierny rast.
Marián Búlik, Finančný analytik, OVB Allfinanz Slovensko
Finančné trhy by sa mohli v budúcom roku vrátiť k trvalému rastu a po medveďom a neskôr zmiešanom trhu by sme sa mohli opäť prehupnúť do fázy býčieho trhu. Tento vývoj naznačuje výrazný pokles inflácie a presvedčenie, že úrokové sadzby budú zo súčasných úrovní len klesať. Pozitívne očakávania sa už prejavujú v rastúcich indexoch v USA aj v Európe. Na druhej strane, takzvané mäkké pristátie vôbec nie je zaručené a štatistiky hovoria, že po fáze nárastu úrokov zvyčajne prichádza recesia. Minimálne v prípade Európy a Nemecka ako jej ťahúňa je táto hrozba akútna.
Z pohľadu bežného investora sa však nič zásadné nemení, či už uvidíme reálny nástup býčieho trhu, alebo rýchle striedanie rastového sentimentu a „pesimistických fáz“. S nastavenou široko diverzifikovanou stratégiou postavenou na podielových fondoch a ETF v kombinácii s pravidelným investovaním nemôže investor urobiť viac pre redukciu rizika a zaistenie svojho podielu na raste trhov.
Tomáš Vranka, analytik, XTB
Všetko momentálne nasvedčuje tomu, že by sme sa mali dočkať znižovania úrokových sadzieb. Ak sa teda nestane nič neočakávané a k zníženiu príde, malo by ísť o pozitívny impulz pre rizikovejšie aktíva. Určite je časť zníženia sadzieb už v cenách započítaná, ale nízke sadzby sú všeobecne pozitívne napríklad pre akciové trhy. Pri nižších sadzbách ľudia majú viac peňazí na spotrebu a firmy nižšie náklady na svoje financovanie pomocou dlhu. Prospievajú teda spoločnostiam a ich akciám viacerými spôsobmi. Nižšie sadzby znamenajú aj nižšie výnosy dlhopisov, a teda zvýšenie ich cien. Od nich sa zase odvíja množstvo iných vecí v ekonomikách, napríklad dostupnosť hypoték. Treba však dodať, že svet môže zažiť ešte mnoho prekvapení. Inflácia síce klesla, ešte však nie je pri inflačnom cieli, stále máme vojnu na Ukrajine, ktorá môže zahýbať cenami komodít, najmä energetických, a stále sa komplikovane vyvíjajú aj medzinárodné vzťahy medzi USA a Čínou, ktoré následne ovplyvňujú celý svet. Budúci rok budú v USA prezidentské voľby, ich výsledok môže rozhýbať trhy. Rok 2024 bude určite zaujímavý.
Ľubomír Brath, riaditeľ divízie Investícií, Finportal
Kľúčovým parametrom budúceho roka budú základné úrokové sadzby. Dôležité bude to, aké makroekonomické údaje prídu najmä z USA a eurozóny. Od toho závisí, či americký Fed a Európska centrálna banka budú ešte sadzby mierne zvyšovať alebo sme už dosiahli vrchol a sadzby začnú postupne znižovať. Keby centrálne banky ešte pristúpili k zvyšovaniu sadzieb, odrazilo by sa to v novoemitovaných dlhopisoch, ktoré budú niesť vyšší kupón (väčšie zhodnotenie). Na druhej strane, ceny existujúcich dlhopisov by to posunulo nadol. Očakáva sa skôr opačný scenár, teda postupné znižovanie sadzieb, čo by výnosy na dlhopisoch ešte zatraktívnilo. Preto investície do dlhopisových portfólií môžu priniesť budúci rok zaujímavé výnosy.
Ak nastane predpokladaný scenár postupného znižovania základných úrokových sadzieb a nestane sa nič nepredvídané, bude to mať pozitívny vplyv na financovanie pre firmy aj korporácie. Financovanie pre firmy sa stane lacnejším a dostupnejším, čo by sa mohlo prejaviť v zaujímavých ziskovostiach jednotlivých spoločností, a teda očakávam dobrý rok aj pre akcie.
V realitnom sektore môže byť budúci rok ešte turbulentný. Mnohé investičné spoločnosti už precenili svoje portfóliá a zaznamenali poklesy na svojich realitných portfóliách. Niektoré spoločnosti takéto preceňovanie ešte len čaká. Preto investovanie do realít bude naďalej zaujímavé, ale pravdepodobne nebude už až také atraktívne, ako bolo počas predchádzajúcich rokov. V tomto segmente si bude treba pozorne vyberať, do ktorých realít investovať a do ktorých radšej nie.
Stanislav Pánis, analytik, J&T Banka
Sčasti sa na trh pozeráme optimisticky a v základnom scenári predpokladáme, že nenastane veľká recesia ani na jednej strane Atlantiku. Stabilizácia tempa rastu čínskej ekonomiky pri pokračovaní dezinflačného vývoja umožní okolo leta budúceho roka začiatok uvoľňovania menovej politiky kľúčovými centrálnymi bankami. No obávame sa, že finančné trhy na čele s Wall Street očakávajú dokonale zlatovlasý scenár, kde by sa nič nemalo pokaziť. Na amerických akciových trhoch je započítaného príliš veľa optimizmu, najmä čo sa týka rastu firemných ziskov, čo v kombinácii so stále bohatými valuáciami odtrhnutými od reálnych úrokových sadzieb dáva neatraktívny pomer rizika k výnosu. Lepšie perspektívy vidíme v Japonsku a v Ázii. Pri predpoklade poklesu trhových úrokových sadzieb si myslíme, že aktuálne je veľmi dobrý čas investovať do dlhopisov s cieľom zafixovať si vyššie výnosy na dlhší čas. Už len kupónové platby pri mnohých triedach podnikových dlhopisov by mali vo všeobecnosti porážať infláciu.