Ruská invázia na Ukrajinu je neospravedlniteľná. Takmer všetky krajiny ju odsudzujú. Alebo sú ticho. Kremeľ predpokladal, že Amerika je pod demokratickým vedením príliš slabá na to, aby sa voči vojne na Ukrajine postavila. Od Európy zasa očakával odsúdenie a obavy, ale určite nie vyzbrojovanie Ukrajiny.

Čína toto všetko z úzadia pozorne sledovala. Ak by to Rusku vyšlo, mohla by začať vyvíjať oveľa väčší tlak na Taiwan. Malý ostrov, o čosi menší ako Slovensko. Dôvod je jednoznačný: Taiwan je jediné miesto na zemi, kde je možné vyrobiť najmodernejšie čipy pomocou najnovších technológií.

Kontrola nad Taiwanom by automaticky neznamenala, že Čína znárodní výrobcu čipov TSM, ale mohla by obmedziť spôsob, akým sa Západ dostáva k čipom, napríklad cez rôzne obmedzenia na vývoz.

V aktuálnej digitálnej dobe sú čipy súčasťou všetkého. Od práčok až po rakety Patriot. V roku 2020 Čína doviezla v dolárovom vyjadrení viac čipov ako ropy. Podobne by na tom boli asi všetky hlavné ekonomiky sveta.

Čipy sa stali novou ropou a boj o ne nechce nikto nechať na náhodu. Spojené štáty stále obmedzujú Číne prístup k najmodernejším technológiám na výrobu čipov. Taiwan, kde tieto technológie sú, je preto pre Peking veľkým lákadlom. Našťastie, fabriky na výrobu čipov nie sú jadrovými bunkrami.

Akákoľvek vojenská eskalácia by znamenala lose-lose situáciu. Čipy sa vyrábajú v dokonale čistom prostredí, aby sa zabránilo kontaminácii polovodičov. Zariadenia sú tiež extrémne delikátne a presunúť ich v podstate nie je možné. Čína by sa rovnako ako Spojené štáty v prípade konfliktu ocitla bez čipov.

To zabezpečuje, že krehká rovnováha v regióne by mala byť zachovaná. Čipy v tomto prípade môžeme porovnať s atómovými zbraňami. Tie garantujú vzájomné vojenské zničenie, továrne na výrobu čipov vzájomné ekonomické zničenie.

Žiadna krajina nechce ponechať takúto dôležitú oblasť ekonomiky, ako sú čipy, na rozhodnutie niekoho iného. Už počas pandémie sa ukázalo, aké zložité môže byť získať niektoré súčiastky, čipy nevynímajúc. Začali sa preto rozbiehať plány na čipovú samostatnosť. Japonsko, Južná Kórea, Spojené štáty, Európa.

Všetci chcú mať takéto strategické odvetvie čo najviac pod kontrolou. Samozrejme, treba brať ohľad aj na to, že vybudovať podobné výrobné kapacity ako na Taiwane nie je možné zo dňa na deň. Odhady hovoria, že náklady by mohli byť vysoko nad úrovňou 200 miliárd dolárov a samotné vybudovanie je tiež v reálnom scenári otázkou dekády. Niekde však treba začať.

Ján Beňák

Ján Beňák sa profesionálne venuje finančným trhom od roku 2007. Momentálne pracuje ako portfólio manažér akciových podielových fondov v spoločnosti Asset Management Slovenskej sporiteľne. Je držiteľom prestížneho titulu CFA.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora