Dve udalosti pre Chorvátsko
V prvom týždni po vstupe Chorvátska do eurozóny prieskum Európskej komisie naznačil, že prechod krajiny na euro napreduje dobre. Chorvátsko je novým, už dvadsiatym členom eurozóny od 1. januára 2023.
Asi 51 percent hotovostných platieb v obchodoch sa vo štvrtok 5. januára uskutočnilo v eurách a v 93 percentách prípadov spotrebiteľom eurá vydávali naspäť. Duálne zobrazovanie cien potrvá do konca roka. S cieľom zabezpečiť stabilitu cien v krajine zaviedli aj etický kódex podnikania.
Napriek opatreniam sa na vládu už v prvom týždni začali valiť sťažnosti nespokojných Chorvátov na zvyšovanie cien, ktoré je podľa organizácie na ochranu spotrebiteľov spojené výhradne s prechodom na euro. Minister hospodárstva Davor Filipović prisľúbil, že vláda bude reagovať.
Na stole sú podľa neho možnosti ako zavedenie čiernej listiny alebo zmrazenie cien vybraných výrobkov. V bankovom sektore pritom prebehol prechod na euro bez väčších problémov. Peniaze na účtoch aj pôžičky sa automaticky konvertovali z kún na eurá, prevádzkovatelia upravili softvér bankomatov a dodali do nich eurobankovky.
Predstavitelia európskych inštitúcií už skôr privítali rozšírenie eurozóny a zároveň pripojenie Chorvátska k schengenskému priestoru, ktoré sa uskutočnili v rovnaký deň, 1. januára 2023. Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej ide o „dve obrovské udalosti pre najmladší členský štát Európskej únie“.
Jednotný trh je už 30 rokov hnacou silou rastu a prestíže Európy
Medzi najväčšie úspechy európskej integrácie patrí jednotný trh Európskej únie. Vznikol 1. januára 1993 a umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb, ľudí a kapitálu v rámci Únie. Tým ľuďom uľahčuje život a otvára nové príležitosti pre podniky.
Európska komisia pripomenula, že v priebehu 30 rokov dosiahli účastníci jednotného trhu bezprecedentnú integráciu svojich ekonomík. Jednotný trh funguje ako hnacia sila rastu a konkurencieschopnosti a podporuje ekonomickú aj politickú silu Európy na svetovej úrovni. Spoločný trh zohral veľkú úlohu pri urýchlení hospodárskeho rozvoja nových členských štátov EÚ.
Odstránil prekážky ich prístupu na širší trh a naštartoval rast. Európska komisia uviedla, že stále pracuje na rozvoji jednotného trhu v nových oblastiach. Jeho praktické fungovanie zabezpečuje v úzkej spolupráci s orgánmi členských štátov. Pri vzniku tvorilo jednotný trh dvanásť krajín, v súčasnosti je to všetkých 27 členských štátov EÚ, ako aj Island, Lichtenštajnsko a Nórsko, pričom Švajčiarsko má čiastočný prístup.
Sadzby ECB už neporastú dlho
Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky budú rásť dovtedy, kým banka nedospeje k záveru, že dokáže znížiť infláciu k úrovni dvoch percent „čo najrýchlejšie“. Podľa člena Rady guvernérov ECB a guvernéra portugalskej centrálnej banky Maria Centena to už nepotrvá dlho, pravda, ak sa neobjavia nové externé šoky.
Zadlžovanie obyvateľstva hypotékami sa spomaľuje
Rok 2022 bude zapísaný ako rok ukončenia éry lacných hypoték, ktoré boli z dlhodobého hľadiska veľmi neštandardné. V tomto roku sa zadlžovanie obyvateľstva pravdepodobne spomalí, pričom úroky už nebudú rásť tak dramaticky.
Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Fingo.sk. Ešte na začiatku minulého roka sa úvery na bývanie poskytovali za historicky najnižšie úrokové sadzby. V priebehu niekoľkých mesiacov sa však viacnásobne zvýšili. Inflácia a vojna na Ukrajine spôsobili zdraženie zdrojov na medzibankovom trhu, nasledovalo aj sprísnenie menovej politiky.
Podľa Fingo.sk sa bude zadlžovanie obyvateľstva v roku 2023 pravdepodobne spomaľovať, pretože na drahšiu hypotéku sa kvalifikuje menej ľudí. Oproti januáru 2022 pri úrokoch pod jedným percentom znamená úver s úrokom okolo štyroch percent z konca roka výrazne vyššie splátky.
Projektom pomáha ESG
Pre dve tretiny komerčných bánk v strednej a vo východnej Európe sú pri financovaní nehnuteľností dôležité udržateľné, takzvané ESG stratégie. Do tejto oblasti patrí napríklad životné pro-stredie, medziľudské vzťahy či transparentné účtovné metódy.
Rovnaký podiel bánk hodnotí z hľadiska ESG úvery a takmer polovica z nich pripravuje alebo už ponúka špeciálny produkt na udržateľné financovanie. Vyplýva to z prieskumu KPMG Property Lending Barometer. Ak projekty spĺňajú kritériá ESG, banky môžu poskytnúť nižšiu úrokovú maržu, dlhšiu lehotu splatnosti úveru či nižšiu mieru amortizácie.
Čierna veštba pre zdravotníctvo
Súčasná podoba systému zdravotníctva je neudržateľná a je najvyšší čas začať budovať stabilitu v systéme dlhodobejším rozpočtovaním. Pre TASR to uviedol analytik INESS Martin Vlachynský. Podľa neho bude systém čoraz viac čeliť rastúcim nárokom pacientov z dôvodu starnutia, technológií i väčšej emancipácie.
Na druhej strane je obmedzená schopnosť zdravotníctva produkovať dodatočné služby, najmä pre nedostatok pracovnej sily. Mikromanažment celého sektora zo strany vlády už podľa analytika problémy nevyrieši.
Zahraničné investície pod lupou
Ministerstvo hospodárstva SR spresnilo, ktoré zahraničné investície bude preverovať podľa zákona schváleného v novembri 2022. Kritickými budú zmeny majiteľov či zvýšenie majetkových podielov zahraničných investorov vo firmách zaoberajúcich sa výrobou, výskumom, vývojom alebo údržbou zbraní, vojenských technológií a vojenského materiálu.
„Pod lupou“ budú aj transakcie vo firmách v oblasti kritickej infraštruktúry, biotechnológií či médií. Zákon vláde umožňuje zakázať rizikové transakcie, ak by mal problematický investor ovládnuť firmu na viac ako 25 percent.
Americký LNG v Nemecku
Do Nemecka prišla prvá zásielka skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Tanker Maria Energy ju doviezol do severomorského prístavu Wilhelmshaven, kde sa LNG premení späť na plyn na špeciálnom plávajúcom termináli.
Ten uviedli do prevádzky v decembri. Cez terminál má prúdiť až päť miliárd kubických metrov plynu ročne, čo je asi desať percent plynu dodaného v roku 2021 z Ruska.
9,2 percenta
edziročný rast inflácie v eurozóne sa v decembri 2022 spomalil na 9,2 percenta, čo je jeho najnižšie tempo za štyri mesiace, z 10,1 percenta v novembri. Rast cien energií v decembri bol 25,7 percenta, informoval štatistický úrad Eurostat.
84 percent
Pre obavy z nedostatku plynu počas zimy minulý rok 27 krajín EÚ intenzívne plnilo svoje zásobníky. Úrovne zásob zemného plynu tak dosahujú takmer 84 percent a v decembri boli vyššie ako priemer pred štyrmi až šiestimi rokmi.
112 percent
Maximálne regulované ceny tepla pre odberateľov v systémoch centrálneho zásobovania teplom tento rok vzrastú priemerne o 112 percent. Pre odberateľov v bytových objektoch sa ceny tepla zvýšia najviac o 20 eur za megawatthodinu.
- 30,4 percenta
Hrubý domáci produkt Ukrajiny sa v roku 2022 v dôsledku vojny s Ruskom prepadol o 30,4 percenta, najviac za vyše 30 rokov. Podľa ministerky hospodárstva Julie Svyrydenkovej to však bolo menej, ako sa pôvodne očakávalo.