Dvojica za šesť hodín na pláži s nákladmi na cestu okolo stovky eur? Tento rok je to opäť možné. Teda ak tí dvaja vyjdú z Bratislavy vlastným autom s rozumnou spotrebou a neuviaznu v zápche. Zásluhu na tom má najmä výrazný medziročný pokles cien pohonných látok. Zatiaľ čo vlani sa ceny benzínu a nafty v mnohých dovolenkových destináciách pohybovali nad hranicou dvoch eur za liter, teraz sú späť na úrovni obvyklej v predchádzajúcich rokoch, teda väčšinou okolo 1,50 eura za liter.

Na Slovensku spadli ceny benzínu o viac ako pätinu: z 1,91 eura na aktuálnych 1,58 eura za liter. V Španielsku, Lotyšsku a Litve to bolo až o tretinu. V prípade nafty išli ceny dole ešte razantnejšie: u nás o 30 percent, z 1,86 na 1,43 eura za liter, v Česku vďaka pretrvávajúcej zľave na spotrebnej dani dokonca o 44 percent. Na príjemnejšie čísla Slováci narazia predovšetkým pri cestách na juh a východ. Najlacnejšie sú pohonné látky tradične v Rumunsku a Bulharsku.

Výnimkou je Nemecko, kde zostáva predovšetkým Natural 95 pomerne drahý (1,86 eura za liter), a potom krajiny, ktoré vlani na pohonné látky aplikovali cenové stropy, ako je Slovinsko a Maďarsko. U nášho južného suseda sú tak benzín aj nafta drahšie ako pred dvanástimi mesiacmi.

Drahí susedia

Maďarsko napriek aktivitám Orbánovho kabinetu (alebo práve pre ne) zviera najvyššia inflácia z členských štátov EÚ. V máji klesla z aprílových 24,8 na 22,8 percenta. To v kombinácii so silnejším forintom znamená, že Slováci tento rok v Maďarsku za rovnaký tovar a služby musia zaplatiť v prepočte na eurá o 32 percent viac ako pred rokom. Viac ako doma medziročne vzrástli ceny aj v Česku a v Poľsku, aj tento rozdiel umocňuje mierne posilnenie koruny a zlotého voči euru. Extrémne zdražovanie zasiahlo aj Turecko, v tomto prípade je však viac ako vyvážené oslabením líry. Pre Slovákov je tak Turecko v súčte o sedem percent dostupnejšie ako v lete 2022. Vďaka nízkej inflácii v kombinácii s miernym oslabením miestnych mien oproti euru je tento rok o niečo lacnejšie aj v Nórsku a vo Švédsku. Len nepatrne narástli ceny v Španielsku a Grécku.

Ďalšou priaznivou správou pre dovolenkárov je to, že väčšina krajín (opäť s výnimkou Maďarska) nezdvihla ceny mýta alebo diaľničných známok. Chorvátska diaľnica od hraníc do Splitu tak rovnako ako vlani stojí 28 eur. Všeobecne platí, že náklady na úsekové mýto tvoria zhruba polovicu ceny paliva, pričom na dlhších úsekoch je cena za kilometer nižšia ako pri kratších.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa