Nelichotivý vývoj inflácie, ale aj konflikt na Ukrajine vstúpili do života Slovákov. Tí manévrujú a uvažujú, kam uložiť svoje úspory či kde nájsť bezpečné druhé miesto na život. A tak vstupujú na zahraničný realitný trh, ktorý láka mnohými destináciami s nehnuteľnosťami v cenách často pod úrovňou cien bratislavských bytov.
Kým cestovanie po svete láka viac mladšie ročníky, investícia do nehnuteľnosti v zahraničí je lákavá skôr pre strednú vrstvu a viac bonitnú skupinu obyvateľstva. Je to pre nich často prvá vysnívaná zahraničná nehnuteľnosť, kupujú ju z vlastných, ale aj požičaných peňazí a sami ju aj využívajú.
Rôzne dôvody
„Atraktivita nehnuteľností v zahraničí pre Slovákov aktuálne narastá. Pohľad na svet zmenila ľuďom aj pandémia koronavírusu. Mnohým však nasadila ružové okuliare, časť ľudí spája kúpu nehnuteľnosti v zahraničí s nerealistickými očakávaniami,“ približuje analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.
Dôvody nákupu nehnuteľnosti v zahraničí môžu byť rôzne. Práve tie by si mal každý záujemca o novú nehnuteľnosť vyjasniť ako prvé. Môže to byť nedostatok vhodných investičných nehnuteľností na Slovensku, zaujímavá cena či atraktívna destinácia, ktorá mu prirástla k srdcu a chce tam tráviť viac času. „Keďže Slováci tradične inklinujú k vlastníctvu rezidenčných nehnuteľností, je aj ich záujem o investovanie na realitnom trhu v zahraničí nadpriemerný. A keďže Slovensko je vnútrozemský štát, mnohí sa orientujú na apartmány či rekreačné domy pri mori,“ vyratúva V. Kubrický.
Známe destinácie lákajú
Kúpa rekreačnej nehnuteľnosti na dovolenkovanie a trvalé odsťahovanie z vlastnej krajiny sú predsa len diametrálne odlišné výzvy. „Vojna za našimi hranicami však motivovala aj realitných investorov, ktorí o opustení Slovenska nikdy neuvažovali. Uvedomili si, že aj pri realitnom investovaní existuje ďalší fenomén, a to takzvaná teritoriálna diverzifikácia. Znamená to, že treba rozložiť peniaze do nehnuteľností vo viacerých krajinách,“ zdôrazňuje V. Kubrický.
Štatistika, v ktorej destinácii si koľko Slovákov kupuje nehnuteľnosť, nie je známa. Zrejmé je však to, že ľudia sa pri kúpe orientujú na oblasti, ktoré osobne poznajú, respektíve dajú na odporúčanie blízkych priateľov. Suma, ktorú Slováci do nehnuteľností v zahraničí investujú, je však veľmi individuálna. Môže ísť o desiatky tisíc až po milióny eur. V každom prípade do zahraničnej nehnuteľnosti smeruje len časť majetku konkrétneho kupcu.
Portál Nehnuteľnosti.sk v súčasnosti obsahuje 1 548 zahraničných ponúk mimo Českej republiky. Spolu s Českom je to 3 015 ponúk na predaj. Kým v minulosti bolo trendom hlavne Chorvátsko, v súčasnosti sa dopyt po apartmánoch posúva aj do vzdialenejších, no dostatočne prístupných krajín, ako je napríklad Španielsko, Turecko, ale aj Spojené arabské emiráty, Malajzia, Indonézia i exotický Zanzibar. Pri exotických krajinách platí, že nehnuteľnosti v takýchto diaľkach vyhľadáva špecifická skupina investovaniachtivých, ktorá počíta s dlhými letmi, čo ich pri súčasných možnostiach spoznávať svet neodrádza.
Ceny sa líšia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?