Pôvodne totiž práve Samarasovci chceli kúpiť 40-percentný podiel v jednom z najväčších slovenských výrobcov minerálok a malinoviek Water Holding so značkami Budiš, Fatra, Gemerka, Šofocola či Zlatá studňa. Ale potom, ako k záveru júna z tohto zámeru rodina vycúvala, pustila do rokovaní o prevzatí menšej polovice Water Holdingu ďalšieho Čecha Oldřicha Šlemra.
Ten vlani po rokoch cieľavedomého budovania získal z predaja Českej gumárenskej spoločnosti (ČGS) od švédskeho Trelleborgu šesťsto miliónov eur. Biznismen ich mieni následne investovať cez svoju novú investičnú firmu R2G. Vstup do Water Holdingu môže byť jej prvým veľkým obchodom. Ak sa O. Šlemr s takýmto veľkým balíkom voľných zdrojov po Slovensku rozhliadne viac, môže tu zainvestovať aj do ďalších biznisov. Už pri zakladaní R2G bývalý gumár zdôraznil, že nové aktivity vidí skôr mimo domovského Česka.
Spojenie Sabol + Samaras nevyšlo
Menšia polovica slovenského nápojového holdingu, ktorý má päť výrobných závodov v Dubovom, Záturčí pri Martine, Tornali, Širokom pri Prešove a v Dobrej Vode pri Trnave, sa na trhu ponúkla záujemcom už začiatkom vlaňajšieho leta. Potom ako sa jeden z jeho zakladateľov – východoslovenský výrobca malinoviek Ján Šofranko – rozhodol z holdingu odísť. Zostávajúci vlastníci Water Holdingu okolo západoslovenského biznismena Jána Sabola, ktorí sú v krajine aj najväčším výrobcom liehovín a biopalív do benzínov a nafty, odvtedy čakajú na nového investora.
Kofola bola od počiatku hlavným favoritom na prevzatie podielu J. Šofranka. Zmluvu s ním podpísala pred vyše rokom. Reálny vstup do Water Holdingu však musel najskôr odobriť Protimonopolný úrad SR. Nové prepojenie sabolovcov so Samarasovcami by totiž na Slovensku vytvorilo novú jasnú jednotku.
Vstup Kofoly do Water Holdingu bol Protimonopolný úrad ochotný odobriť len za podmienok, ktoré boli pre Kofolu neprijateľné
Kofola s Water Holdingom by ovládli až zhruba štvrtinu tuzemského trhu s nealko nápojmi. Tým by sa skončilo doterajšie súperenie dvoch vyrovnaných lídrov – Kofoly s Coca-Colou. Kofola by vďaka spojeniu so sabolovcami získala do svojho stredoeurópskeho portfólia aj prvé minerálky. Samarasovci i sabolovci chceli navyše s Water Holdingom expandovať, keď plánovali prikupovať ďalších konkurentov zo zahraničia.
Úradné posudzovania toho, ako môžu veľké plány dua Samaras-Sabol ohroziť konkurenciu na slovenskom trhu s nealko nápojmi, napokon viedli k tomu, že Kofola do Water Holdingu nevstupuje. Líder Kofoly Jannis Samaras odstúpenie od obchodu komentoval práve tým, že Protimonopolný úrad ho bol ochotný odobriť len za podmienok, ktoré boli pre jeho firmu neprijateľné.
Jannis Samaras Zdroj: Maňo Štrauch
Vedenia Kofoly aj Protimonopolného úradu však podmienky pre odobrenie transakcie TRENDU odmietli spresniť. Pri iných, podobne veľkých obchodoch strážcovia voľnej súťaže zväčša prepájaným firmám prikazujú, aby predali časť výrobných kapacít či brandov. Možno sa teda domnievať, že niečo z toho mala urobiť aj Kofola, ktorá to však nechcela akceptovať.
Českí Rosinovci
To, že Water Holding môže získať bonitného spoluvlastníka aj po strate záujmu Kofoly, naznačuje aj jej šéf J. Samaras. „R2G je transparentný a kvalitný investor, ktorého vstup do Water Holdingu bude prínosom pre celý trh nealkoholických nápojov,“ uvádza J. Samaras.
Hovorkyňa Kofoly Jaroslava Musilová dodáva, že majiteľ R2G O. Šlemr má o projekt ďalšieho rozvoja slovenského nápojového holdingu veľký záujem. Reportér TRENDU sa telefonicky spojil aj s predávajúcim J. Šofrankom, ktorý už s českým biznismenom intenzívne rokuje. Ten zatiaľ plány potenciálneho spoluvlastníka holdingu spresniť nechce.
Vľavo bývalí majitelia ČGS Oldřich Šlemr a Tomáš Němec (snímka z roku 2012) Zdroj: PNEU REVUE
O. Šlemr, patriaci do druhej desiatky najbohatších Čechov, počas svojho pôsobenia v gumárenskej firme potvrdil, že podnikaniu rozumie a dosahuje v ňom úspechy. Kúpna cena od Švédov za podnik vo výške šesťsto miliónov eur to len potvrdzuje. Rovnakú sumu zaň dostal od Trelleborgu aj ďalší bývalý spoluvlastník ČGS Tomáš Němec.
Gumárenská spoločnosť s nosnou značkou pneumatík Mitas bola pôvodne prepojená so známymi českými gumárňami Barum. Zatiaľ čo Barum,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?