Pravidelne sa na finančných trhoch objavujú domnienky či tvrdenia, že sú na nich prítomné bubliny. To, či má nejaké aktívum alebo celý trh nafúknuté ceny, sa z logiky veci potvrdí až pri pohľade do spätného zrkadla, keď konkrétna bublina spľasne. Niekedy to môže trvať pomerne dlho, o čom sa presvedčil aj slávny ekonóm John Maynard Keynes. To ho viedlo k vysloveniu myšlienky, že trhy sa dokážu správať iracionálne dlhšie, ako dokáže investor ostať solventný.
Barton Biggs, jeden z expertov, ktorý predpovedal bublinu dot-com, pripomína, že je neznesiteľne ťažké zistiť, kedy bubliny prasknú. Majú totiž odpornú tendenciu vydržať oveľa dlhšie, ako si vie predstaviť aj ten najtrpezlivejší odborník na psychológiu davu. Vždy vychádzajú zo silnej racionálnej substancie, ktorá sa postupne presunie až k iracionálnej mystike. Preto valuácie a „prekúpené“ technické úrovne vždy signalizujú ich krach príliš skoro. Jeden z najúspešnejších špekulantov na trhoch George Soros zdôrazňuje, že bubliny na nich nevznikajú z ničoho nič, ale majú solídnu bázu v realite, ktorá je však ovplyvnená chybnými predstavami.
Pridáva, že keď vidí formovanie nejakej bubliny, ponáhľa sa do nej vložiť peniaze a zarobiť na nej. V tomto kontexte Warren Buffett pripomína, že to, čo urobí múdry človek na začiatku, urobí hlupák na konci. S dodatkom, že rastúce trhy môžu zatemniť matematické zákony, ale nemôžu ich zrušiť. Ďalšia investičná legenda Howard Marks tvrdí, že na začiatku každej bubliny je štipka pravdy, nedostatok averzie voči riziku spolu s presvedčením, že tentoraz je to iné, na historických ukazovateľoch férovej hodnoty nezáleží a žiadna cena nie je privysoká.
Adam Smith, autor knihy The Money Game, konštatuje, že keď sa ceny dostatočne zvýšia, každý niečomu verí, aj keď len tomu, čomu sa ostatní ešte len chystajú veriť. Hedžfondový veterán Scott Fearon vyzdvihuje, že účastníci mánie trpia akútnymi prípadmi historickej krátkozrakosti. Pozerajú sa len tak ďaleko do minulosti ako začiatok konkrétnej bubliny a predpokladajú, že staršie spôsoby sú už trvalo zastarané.
Bubliny na trhoch sa oplatí študovať, dobrá znalosť ich histórie vám pomôže ochrániť kapitál, myslí si James Montier, jeden najlepších makro-ekonómov, ktorý pracoval pre Société Générale. Pamätajte, že psychológia, ktorá umožňuje vznik bublín, sa vždy otočí, niekedy na desaťcentovke, vystríha zakladateľ Baupost Group Seth Klarman.
- Stanislav Pánis
Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora