Zvoní, zvoní zrady zvon, zrady zvon. Čie ruky ho rozhojdali? Francúzsko sladké, hrdý Albión. A my sme ich milovali, napísal český básnik František Halas po Mníchove 1938.
A bez toho Francúzska to trochu platí aj dnes. Pretože s brexitom, ktorý nastal začiatkom nového roka, je to ako s rozvodom. Partner, ktorý sa rozvádzať nechce, ho často berie ako zradu. A bolo to Spojené kráľovstvo, ktoré si rozvod zvaný brexit vynútilo.
Hoci povedať, že ho chceli Briti, nie je úplne presné. Chcela ho veľmi tesná väčšina Britov v okamihu referenda. Tesná väčšina, ktorá po probrexitovej kampani plnej klamstiev, výmyslov a poloprávd, takpovediac, naletela. Aj to sa, bohužiaľ, niekedy v demokraciách, stáva. Zhodou mnohých okolností sme sa dotackali k jednej z najtvrdších možných podôb brexitu, keď nám z doterajších vzťahov zostáva trochu lepšia dohoda o bezcolnom obchode. Pre predstavu je to horšia podoba zmluvy EÚ s Kanadou.
Žijeme v tej horšej „strednej“ časti Európy. A lepší sa to len pomaly
Dôvody, prečo Spojené kráľovstvo z EÚ odchádza, sú napospol sebecké a týkajú sa z veľkej časti nás, chudobnejšej východnej časti Európskej únie. Spojené kráľovstvo do európskeho rozpočtu viac prispievalo, než z neho dostávalo, čo je stav, ktorý si my tu vo Vyšehrade nedokážeme predstaviť. A z ich peňazí išla veľká časť peňazí práve k nám.
Spúšťacím momentom brexitu sa potom stalo, že do Spojeného kráľovstva prišlo za prácou príliš veľa Poliakov, Litovčanov, Slovákov, Maďarov a Čechov. A keď začali na Ostrovoch pribúdať aj Rumuni a Bulhari, časť Britov sa zdesila.
Slováci a Česi sú aj po Černobyle stále nadšení fanúšikovia atómových elektrární
Toho, že podobne ako sa do Spojeného kráľovstva presťahovala časť britskej koloniálnej ríše, sa tak môže kvôli členstvu v EÚ nekontrolovateľne presťahovať na Ostrovy časť východnej Európy. Predovšetkým stredoeurópski pravicoví politici na čele s českými a poľskými brali Spojené kráľovstvo ako spojenca proti – podľa nich – príliš socialistickému, Nemecku a Francúzsku. Ale obdivom k Londýnu, často oprávnenému, trpeli mnohí z nás.
Lenže Briti rozhodne netrpeli obdivom k nám, nezaujímali sme ich. Rozhodne nie viac ako Austrália alebo Kanada. Ostatne, podobné to bolo v roku 1938. Ale brexit by som rozhodne nenazýval zradou. Skôr mizerným rozvodom.