Časy, keď najväčšia súkromná bezpečnostná služba Bonul ovládala slovenský trh, sú nenávratne preč. Nitrianska spoločnosť, ktorá do ostatných volieb ťažila najmä z prepojenia na vládny Smer-SD, už reálne dopláca na svoje naštrbené renomé. Syn majiteľa Miroslava Bödöra je navyše za mrežami pre údajnú účasť v megakorupčnej kauze Dobytkár.
Za prvých osem mesiacov tohto roka si podľa Centrálneho registra zmlúv od Bonulu objednali štátne spoločnosti služby v hodnote zhruba 600-tisíc eur. V rovnakom období vlaňajška to však bolo 1,9 milióna. Firma tak v tomto segmente zaznamenala vyše dvojtretinový prepad. V tomto roku však táto súkromná SBS fakturovala už len trom štátnym organizáciám, a to Správe štátnych hmotných rezerv SR a Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom a Bratislave. V porovnaní s minulými rokmi to je už len zvyšok štátnych organizácií, ktoré služby Bonulu využívali.
Podľa informácií TRENDU začína byť renomé Bonulu výraznou prekážkou aj pre jeho biznis v súkromnom sektore. Práve z toho ťahala firma v uplynulom období oveľa väčšie tržby ako zo štátneho sektora. Podľa čísiel z portálu FinStat (údaje z roku 2019 ešte nie sú k dispozícii) bol napríklad v roku 2018 podiel tržieb od štátnych organizácií na celkových tržbách len šesť percent, rok predtým to bolo dokonca len necelé percento.
Bonul prišiel o previerku na „prísne tajné“. Nitrianskej SBS to skomplikuje biznis
Výnimočný pre Bonul však bol podnikateľsky najúspešnejší rok 2016, keď si zapísal rekordné tržby na úrovni 63 miliónov eur. Z toho mu však takmer polovicu zaplatili štátne firmy, najmä Slovenská pošta. Od nej si v tom roku vyfakturoval takmer 24 miliónov eur.
Biznis s bankami
TREND sa spýtal troch najväčších bánk na Slovensku, či využívajú služby Bonulu, pretože ten bol v tomto sektore pomerne aktívny. Žiadna z nich však neprezradila, či má v súčasnosti kontrakt s Bonulom.
„K otázkam súvisiacim s bezpečnostnou politikou banky sa nikdy nevyjadrujeme, preto nemôžeme poskytnúť žiadne informácie,“ odpísala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová, Slovenská sporiteľňa do uzávierky nereagovala. O niečo zhovorčivejší boli vo Všeobecnej úverovej banke, ktorá podľa stanoviska už v súčasnosti služby Bonulu nevyužíva. „Na všetky bezpečnostné služby, ktoré využíva VÚB, máme vhodnejších dodávateľov,“ vysvetlil PR manažér Dominik Miša.
Bezpečnostné previerky
Lukratívne kšefty vyhrával Bonul aj preto, že od Národného bezpečnostného úradu získal bezpečnostnú previerku na stupeň prísne tajné. Len pred niekoľkými dňami portál Aktuality.sk informoval, že SBS o previerku prišla. V praxi to reálne ohrozí jej existujúce zmluvy, ktoré má uzatvorené so strategickými štátnymi podnikmi.
Hoci portál písal, že Bonul o previerku definitívne prišiel, bezpečnostnej službe zatiaľ plynie lehota, počas ktorej sa môže proti rozhodnutiu odvolať. Podnet na Bonul podala ešte v januári tohto roka nadácia Zastavme korupciu. Mimovládka poukázala na to, že podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností by nemal previerkou disponovať niekto, kto je v kontakte so „závadovými“ osobami.
Pri rozhodovaní zavážili zrejme aktivity majiteľovho syna Norberta Bödöra, ktorého polícia obvinila v súvislosti s kauzou Dobytkár. V prípade ide o miliónové úplatky, časť z nich podľa výpovede jedného zo svedkov končila práve v Nitre. V schéme figurovali vysokopostavení úradníci z Pôdohospodárskej platobnej agentúry a peniaze sa rozdeľovali na úplatkoch z dotácií na pôdu. S bezpečnostnou službou majú reputačné problémy aj súčasní predstavitelia vlády.
Bonul prišiel na podnet nadácie Zastavme korupciu o previerku NBÚ
Dlhodobé zmluvy plánuje preverovať napríklad vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Tá v blízkej budúcnosti vypovie zmluvu, ktorú má Bonul uzatvorenú s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby, hoci odmena je dohodnutá iba na niekoľko tisíc eur. „Je to síce malá zmluva, ale myslím si, že v tejto situácii je potrebné zachovať sa principiálne a zásadovo,“ vysvetlila vicepremiérka.
„Štát musí vyhodnotiť mieru bezpečnostného rizika, ktoré to pre nás predstavuje, ako aj možnosť zákonného ukončenia zmluvy v prípade, že Bonul môže byť bezpečnostným rizikom či už z dôvodu odobratia bezpečnostnej previerky, alebo aktuálne známych informácií,“ doplnila V. Remišová na tlačovom brífingu v závere uplynulého pracovného týždňa. Podľa odhadov
V. Remišovej Bonul za ostatných deväť rokov získal od štátu zákazky v približnej hodnote 40 miliónov eur. Predsedníčka strany Za ľudí preto odporučí aj ostatným stranám, ktoré majú v gescii rôzne ministerstvá, aby preverili dohody s nitrianskou SBS.
Nádherné roky
Nitriansky Bonul dosahuje miliónové tržby predovšetkým od roku 2010. Firma Bödörovcov si výrazne polepšila po predčasných voľbách v roku 2012, keď sa vrátila k moci strana Smer-SD. Profituje predovšetkým zo stráženia rôznych objektov vrátane štátnych, z prevozu hotovosti z bánk či iných inštitúcií. Podľa Centrálneho registra zmlúv získal Bonul vlani zo štátnych zákaziek 2,6 milióna eur. Tento rok je to oveľa menej a plány firmy môže značne naštrbiť aj hĺbkový audit štátnych zmlúv.
Hmotné rezervy či Sociálna poisťovňa
Pravidelným zadávateľom práce pre Bonul je napríklad Správa štátnych hmotných rezerv SR. Ani potom, čo vláda odvolala koncom marca ich riaditeľa Kajetána Kičuru, ktorý po obvinení skončil vo vyšetrovacej väzbe, sa na tom nič nezmenilo. Audity zmlúv odhalili viacero zásadných nedostatkov, či sa to týka aj Bonulu, nie je zatiaľ známe. Štátne hmotné rezervy uzatvárali intenzívne dohody s SBS napríklad na jeseň roku 2019. Celkovo ide o štyri zmluvy za viac ako 663-tisíc eur. Prioritou zákaziek je stráženie objektov, pri jednom obchode je však hlavným predmetom fyzická ochrana. Pri detailnom náhľade na znenie zmluvy nie je jasne definované, aký je v porovnaní so strážením rozdiel.
Bonul získal za deväť rokov od štátu zákazky za 40 miliónov eur
Dohody sa uzatvárali aj nedávno. Štátne rezervy podpísali s Bonulom zákazku 4. júna za viac ako 136-tisíc eur a následne aj 5. júna na sumu 172-tisíc eur. Oba obchody sú uzatvorené na stráženie objektov do konca kalendárneho roka alebo do vyčerpania rámcovej sumy.
O disciplinárnom stíhaní sudcu Trubana by sa mohlo rozhodnúť v najbližších dňoch
Megabiznis s poštou
Miliónové zmluvy neuzatvárali iba štátne rezervy. Štedrá k Bonulu v minulosti bola napríklad aj Sociálna poisťovňa. Vlani v posledný februárový deň uzatvorila s Bonulom tri dohody na prevoz peňazí. Zákazky boli rozdelené na západ, stred a východ, celková suma presahuje jeden a pol milióna eur.
Absolútnym víťazom s rekordnou zmluvou pre Bonul je však Slovenská pošta. V závere roka 2018 podpísali jej štatutári dohodu na 2,7 milióna eur. Inštitúcia potrebovala zabezpečiť výjazdy zásahovej jednotky na preverenie narušenia chránených objektov. Objednávka je časovo obmedzená na štyri roky, jej plnenie uplynie o dva roky.
Pôsobivé konexie
Bonul dobre pozná aj expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Súčasný poslanec ešte z pozície predsedu vlády pravidelne chodieval na firemné vianočné večierky. Na opakované otázky novinárov v tejto súvislosti odpovedal, že je neslušné odmietnuť pozvanie, navyše od významného zamestnávateľa v krajine.
Bonul mal dobré kontakty aj s bývalými čelnými predstaviteľmi polície. Majiteľ Miroslav Bödör je švagrom bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara. S Bödörovcami sa spájajú aj mená ďalších vysokopostavených policajtov. Okrem bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška to bol niekdajší šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Obaja funkcionári odišli z polície po výmene policajného prezidenta, keď T. Gašpara nahradil Milan Lučanský.
Biznis Bödöra mladšieho
Norbert Bödör figuruje vo viacerých firmách. Niektoré z nich, rovnako ako v prípade Bonulu, v minulosti ťažili zo štedrých kontraktov so štátom. Podnikateľské aktivity boli spojené aj s ďalším známym menom – s právnikom Zoroslavom Kollárom. Okrem spoločných záujmov vo Vinárskom závode Pezinok, ktorý je podľa obchodného registra momentálne v likvidácii, Bödör a Kollár spoločne podnikali cez eseročku Tokaj&Co.
Bödör disponoval množstvom peňazí už aj v priebehu 90. rokov
Médiá spojili N. Bödöra aj s aktivitami finančnej skupiny Penta. Obchodné transakcie mali vyústiť do predaja polikliniky v Prešove, ktorú najskôr ovládala cez kúpu nedobytnej pohľadávky Penta. Správkyňa konkurznej podstaty však rozhodla o predaji polikliniky Bödörovi, ktorý ponúkol najviac. Finančná skupina sa následne dostala k objektu cez cyperskú firmu, ktorá ju predtým kúpila od nitrianskeho podnikateľa.
Polícia v súčasnosti preveruje, odkiaľ disponoval N. Bödör peniazmi. Z uvedeného totiž vyplýva, že ich mal dostatok ešte dávno predtým, než sa stal na verejnosti známym, teda ešte v priebehu 90. rokov.
Kamoš z Threemy
Známe sú kontakty N. Bödöra s Marianom Kočnerom. Podľa komunikácie cez aplikáciu Threema boli v pravidelnom kontakte, okrem politickej situácie údajne riešili napríklad sledovanie novinárov. Podľa svedectva bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha sa mladší Bödör na sledovaní finančne spolupodieľal. Nitriansky podnikateľ však tieto informácie dlhodobo popiera. Na kontakty s M. Kočnerom sa Bödöra pýtali aj na Špecializovanom trestnom súde v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, kde bol predvolaný ako svedok.