Minulá dekáda patrila pasívnemu investovaniu, počas ktorého sa hodnota majetku z pasívnych investícií zdvojnásobila a presiahla veľkosť aktívnych investícií. Bude tento trend pokračovať alebo rastie potenciál na opätovný obrat smerom k aktívnej správe aktív?

Michal Májek, Investičný riaditeľ, Tatra Asset Management

Každý investičný štýl, ktorý sa v minulosti stal významným, skôr alebo neskôr zažil horšie obdobie. Pasívne investovanie, ktoré získalo obrovskú popularitu za ostatných dvanásť rokov, tým bude musieť prejsť takisto. V investovaní neexistuje nič zadarmo. A veľmi ťažko budú trhy opakovať takú úspešnú dekádu, ako bola tá predchádzajúca. Hlavný dôvod výborných výsledkov pasívnych riešení bola neuveriteľná výkonnosť amerických akcií. Tie sú hlavnou triedou aktív v každom pasívnom portfóliu a ich váha v globálnych akciách je 60 až 70 percent. Pasívne investovanie stojí a padá na amerických akciách. A aj keď sú historicky najlepším aktívom, takisto zažívajú obdobia, keď sa im darí menej. Hlavný benefit aktívneho investovania je vo flexibilite. Tá mu umožňuje preskupiť sa do rôznych regiónov alebo tried aktív. Vo všeobecnosti však platí, že nie je odpoveď na to, čo je lepšie. Či pasívne alebo aktívne investovanie. Každému sa darí v rôznych obdobiach, rozumný investor po­užíva oba prístupy.

Peter Bálint, Partner, One Family Office

Na verejných trhoch bude trend pokračovať smerom k pasívnemu investovaniu a aktívne investovanie zostane doménou privátnych trhov, kde vie manažér firmu ovplyvniť prostredníctvom nástrojov na zvyšovanie hodnoty, zavedením disciplíny a zosúladením záujmov všetkých zúčastnených skupín. Private equity firmy dokážu generovať alfu voči pasívnemu investovaniu, pretože ju priamo prácne vytvárajú.

Jan Bláha, Riaditeľ obchodnej divízie, Fio banka

Domnievam sa, že obidva prístupy môžu fungovať vedľa seba. Ako aktívny, tak pasívny spôsob investícií má svoje výhody a nevýhody a je na investorovi, ktorý prístup uprednostní. Je pravda, že v poslednom čase investori uprednostňovali prvoplánovú nízkonákladovosť pasívneho investovania. Pre aktívnu správu bude naďalej hrať možnosť lepšie reagovať na turbulentné dianie na trhoch a možnosť výraznejšie využiť potenciál jednotlivých firiem. Za aktuálnej situácie, keď napríklad v rámci indexu S&P 500 je vysoká miera zastúpenia niekoľkých málo najväčších firiem, ustupuje do pozadia jedna z predností pasívneho investovania, a to je dostatočná diverzifikácia.

Stanislav Pánis, Analytik, J&T Banka

Myslíme si, že režim, v ktorom fungovali finančné trhy, sa v nasledujúcej dekáde podstatne zmení oproti tomu súčasnému, ktorý je napriek občasným turbulenciám v podstate stále ešte zlatovlasý. Zvýšené geopolitické napätie s bojovými konfliktmi vo viacerých regiónoch, oslabenie dominancie Západu a rodiaca sa multipolarita sveta budú viesť k zvýšenej makroekonomickej volatilite, neistote a obťažnosti ekonomických prognóz, a to pri vyšších inflačných tlakoch. K nim budú prispievať aj obchodné vojny vrátane narúšania logistických ciest, ako aj preferencia bezpečnosti pred nákladovou efektívnosťou biz­nisov. Tlak na cenovú hladinu a neistotu bude vytvárať aj negatívny demografický vývoj na Západe. A to isté platí o kostrbatej zelenej politike, ktorá nehľadí na náklady či technologický pokrok, ale len na klima­alarmistickú ideológiu. Navyše zadlženosť mnohých významných ekonomík je vysoká a ich verejné financie – a to platí aj pre Spojené štáty – sú na neudržateľnej trajektórii. Ak politici nebudú adresovať tieto problémy, situácia sa ešte zhorší, ak ich budú riešiť cez nepopulárne, ale potrebné opatrenia, voliči môžu odpovedať voľbou populizmu. Centrálne banky nebudú mať veľký priestor na expanziu menovej politiky s kvantitatívnym uvoľňovaním a posunom úrokových sadzieb na nulu pri akomkoľvek ekonomickom „zakašľaní“ pre zvýšené inflačné tlaky. Teda na ich záchrannú sieť a „put opciu“ sa investori ani vlády nebudú môcť príliš spoliehať. Vývoj na trhoch preto nebude taký hladký a priamočiary, ale zrejme s väčšími výkyvmi a korekciami. V takomto prostredí by sa mohli ukázať výhody aktívnej správy, ktorá by sa mohla dostať opäť viac do popredia. 

Marián Búlik, Analytik, OVB Allfinanz Slovensko

Medzi kľúčové výhody investovania do pasívnych fondov patria ich nižšie náklady v porovnaní s aktívne spravovanými fondmi. To znamená aj nižšie poplatky pre investorov. Je to jedna z príčin,  prečo pasívne fondy vo veľkej väčšine prinášajú vyššie výnosy ako aktívne spravované fondy. Ďalšou príčinou je to, že rozhodnutia správcov v aktívne spravovaných fondoch sa môžu ukázať ako nesprávne a fondy preto dosiahnu nižšie výnosy alebo dokonca straty. Pasívne fondy trh len kopírujú, čím sa toto riziko eliminuje. Navyše pasívne fondy sú zvyčajne mimoriadne diverzifikované, pretože sledujú široké, často celosvetové indexy. To znižuje riziko prudkých výkyvov či straty. Z týchto dôvodov očakávame čoraz silnejší podiel pasívneho investovania. Na Slovensku navyše investovanie do pasívnych ETF prináša daňové výhody. Keďže v dohľadnom čase žiadne zmeny zdaňovania fondov neočakávam, situácia bude naďalej priať pasívnemu investovaniu. Niektorí investori však môžu uprednostniť aktívne spravované fondy, ak veria v schopnosť ich správcov dosahovať výnosy nad priemerom trhu alebo ak hľadajú špecifickú investičnú stratégiu, ktorú ETF neponúkajú.

Peter Štadler, CEO, Wealth Effect Management

Aktívna správa mala vždy pevné miesto napriek tomu, že medzi rokmi 2010 až 2020 prebehol väčší odlev prostriedkov smerom k pasívnej správe, ktorá ponúkala „bezpečný prístav“ so stabilnými výnosmi. Trend sa aktuálne v posledných rokoch zmenil, ale stále platí, že úspešných aktívnych správcov je menej ako tých neúspešných. Hlavný dôvod, prečo by aktívna správa mala mať zastúpenie predovšetkým pri bonitnejších investoroch, je možnosť dosahovať zaujímavejšie zhodnotenie. Absolútnym kľúčom k úspechu je kvalita a odbornosť portfóliového manažéra, ktorý má predovšetkým dve hlavné úlohy: správny výber kvalitných cenných papierov a ich následné správne naváženie v konkrétnom portfóliu.

Marek Nemky, Analytik, XTB

Tieto dve formy investovania nie sú konkurenciou, práve naopak, sú doplnkami. Pasívna správa nemôže fungovať bez aktívnej, pretože by ocenenie bolo tvorené iba na základe váh v jednotlivých indexoch a dopytu po celkovom investovaní. Ale či aktívna alebo pasívna správa budú dominovať ďalších desať rokov, je otázne. Myslím si, že práve pasívna správa sa bude vyznačovať vyššou výkonnosťou. Dôvodom je hlavne metodika indexov, ktoré sú založené na tom, že pokiaľ niektoré spoločnosti rastú, majú v danom indexe vyššiu a vyššiu váhu, čo znamená, že nedochádza k odpredaju pozície v port­fóliu. Vysokorastové firmy tak reprezentujú väčšiu váhu v portfóliu, pretože boli úspešné v minulosti a pravdepodobne budú naďalej rásť do budúcna. Skvelým príkladom je Nvidia, ktorá v poslednom období zažila bezprecedentný rast, ale v máloktorom portfóliu aktívneho správcu mala väčšie zastúpenie, pretože sa javila stále ako drahá. Pasívni investori sa na tomto raste napriek jej oceneniu podieľali, a pritom nemuseli skúmať detailne jej hospodárske výsledky a odhadovať jej budúci rast.

Pasívne investovanie takisto podlieha minimálnym poplatkom, keďže je v tomto sektore vysoká konkurencia a nízka nákladovosť. To nahráva aj nadvýnosu pasívnej stratégie oproti aktívne spravovaným fondom, ktoré musia vygenerovať ďalšie viac ako percento ročne na pokrytie nákladov. Aj psychológia investorov ide proti aktívnej správe, keďže prílev kapitálu do fondov je často práve v časoch, keď je na trhoch eufória, a portfólioví manažéri si v týchto časoch nemôžu dovoliť držať vysoký podiel hotovosti v správe, a tak ju musia zainvestovať aj počas vrcholov býčieho trhu. 

Aktívna správa tu však s nami ostane a aj v tomto priestore sa budú nachádzať schopní ľudia, ktorí budú prekonávať výnosnosť indexu. Takisto tu budú existovať fondy, ktoré sa budú zameriavať aj na iné typy aktív a na iné situácie na trhoch, a porovnávať ich s akciovými indexmi by bolo nesprávne. 

500 Karl Marx Statues Are Highlight Of Trier Exhibition
Neprehliadnite

Pasívne fondy sú horšie ako marxizmus. Napriek tomu nehľadajte ihlu, kúpte celú kopu sena