Tie navyše nepotrebujú žiadne vládne garancie, ako mnohé iné zelené energetické zdroje. Jeho podniky dodávajú odberateľským mestám teplo nielen lacnejšie ako ich stálo predtým z plynu či uhlia, ale Intech si v tunajších lesoch dokáže vyprodukovať aj všetku spotrebovanú biomasu.
Koncom predvlaňajška síce Z. Kocur tragicky zomrel vo veku 47 rokov, ale jeho skupina pokračuje v nedokončených víziách. Pre jeho deti Viktora a Tamaru ju ďalej zveľaďuje manažérsky tím na čele s Ivanom Ďuďákom, ktorý Intech spolu so zosnulým zakladateľom budoval od jeho štartu. Skupina pokračuje pritom nielen na Slovensku, ale chystá nové teplárenské projekty aj na Ukrajine.
Ľudia z Intechu sa u východného suseda pohybovali ešte pred revolúciou na kyjevskom Majdane a nevyhnal ich odtiaľ ani vojnový konflikt na východe Ukrajiny. Lebo veria, že raz sa musí tamojšia situácia stabilizovať a minimálne slobodnejšia západná časť krajiny sa stane druhou opornou nohou ich biznisu s cenovo výhodným a ekologickejším teplom. Intech sa snaží presadiť na Ukrajine až po dlhšom získavaní teplárenských skúseností na Slovensku.
Precízna domáca príprava
Syn poľských rodičov, narodený na Morave, ale od detstva žijúci na Slovensku, založil Intech pred dvoma desiatkami rokov. Z. Kocur vyštudoval výpočtovú techniku a programovanie, ale k energetike ho priviedol jeho prvý menší biznis, keď obchodoval s elektromotormi. Popri nich začal po Slovensku predávať aj teplárenské kotly a kogeneračné jednotky. P
ostupne sa stala energetika jeho hlavným biznisom. Po desiatke rokov obchodovania začal budovať aj vlastné teplárne, lebo sa mu zapáčila výroba lacnejšieho tepla z drevnej štiepky z odpadov po ťažbách v lesoch. Na teplárne založil ďalšiu samostatnú firmu Národnú energetickú.
Prvú uhoľnú tepláreň v Hriňovej kúpil a prebudoval na biomasu len tak na ukážku. Aby mu aj ďalšie slovenské mestá verili, že to s drevom naozaj ide a ešte sa to aj oplatí. Prebudovávanie starších uhoľných a plynových teplární na biomasu sa mu však natoľko zapáčilo, že dnes má už Národná energetická teplárne v ďalšej deviatke slovenských miest od Kysuckého Nového Mesta po Trebišov. Skupina na Slovensku vykuruje zhruba 16-tisíc bytov a tiež verejné budovy, úrady a priemyselné podniky.
Intech so svojou Národnou energetickou patrí do prvej päťky najväčších výrobcov tepla v krajine. A je v nej jediným hráčom s domácim kapitálom. Ďalšie top teplárenské firmy vytvorili francúzske spoločnosti Dalkia a Cofely a rakúske Stefe. A len pred pol rokom zmenila vlastníka teplárenská skupina Grafobal Group Energy. Jej zakladateľ Ivan Kmotrík ju predal britskému fondu Infracapital.
Vlastná výroba a rozvod tepla dnes tvoria až 70 percent tržieb skupiny Intech. Ostatok kryje predaj kotlov a projektovanie energetických diel. Skupina dáva prácu 180 ľuďom. Celá päťdesiatka z nich vyrába v lesoch a popri cestách či riekach vlastnú drevnú štiepku. Minulý rok vyprodukoval Intech pre svoje teplárne až 60-tisíc ton štiepky. Viac jej v krajine vyrábajú len štátne Lesy SR, ktoré obhospodarujú vyše polovice tunajších lesov.
Na Ukrajine sa byty zatepľujú aj individuálne. Zdroj: archív Intechu Slovakia
Žiadne one-man show
Pred vyše rokom zakladateľ firmy po tragickom úraze na stavbe zomrel. Skupina Intech prešla do vlastníctva jeho dvoch detí, ktoré ešte len študujú, a tak ju riadia jej manažéri. Veľa firiem podobné náhle úmrtia vlastníka nezvládlo, ale Intech a Národná energetická pokračujú.
„Zbigniew už medzi nami nie je, ale šťastím v nešťastí bolo to, že od začiatku firmu budoval ako tím. Nebol to podnik jediného muža. Spoločnosť tak aj teraz pokračuje v nezmenenom tempe,“ hovorí dlhoročný generálny riaditeľ Intechu i Národnej energetickej I. Ďuďák, ktorý mohol o mnohých kľúčových veciach skupiny rozhodovať už počas života jeho zakladateľa.
I. Ďuďák prišiel do firmy hneď po jej založení – ako prvý zamestnanec. Vyštudovaný vojak nastúpil po škole na rok aj do slovenskej armády, ale kamarát Zbigniew ho zlákal do svojho biznisu s kotlami. Po rozbehu teplární pod strechou Národnej energetickej sa I. Ďuďák stal ich najvyššie postaveným manažérom. Z. Kocur ostal na riadiacom vrchole Intechu, ktorý pokračoval v predaji energetických zariadení a pod ním skupina rozbehla aj vlastnú výrobu štiepky. Teraz už I. Ďuďák manažuje obe firmy.
Ukrajinské mega možnosti
Smrť zakladateľa nič nemení ani na plánovanom prieniku do ukrajinského teplárenstva. Stávka na východného suseda vzišla z toho, že Intech chcel rásť aj za hranice Slovenska. A pretože teplárenstvo v krajinách Európskej únie je už dávno skonsolidované, voľba padla na Ukrajinu. I. Ďuďák tam v súčasnosti chodí takmer každý mesiac.
Prvé kontakty na Ukrajine začal Intech vyhľadávať pred
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?