Úrokové sadzby z hypoték idú znovu dole. Kým počas najprísnejších epidemiologických opatrení proti šíreniu koronavírusu viaceré banky zvýšili úroky, po uvoľnení opatrení ich postupne vracajú na pôvodnú úroveň. Vidno to aj na priemerných úrokových sadzbách z nových úverov. Kým v apríli mierne poskočili nahor, už v júni začali znovu klesať.
Koronakríza premiešala poradie bánk. Sporiteľňa už nie je najziskovejšia
Banky sa znižovaním sadzieb môžu snažiť dobehnúť to, čo zameškali počas lockdownu. Vtedy mali viaceré z nich otvorené pobočky v obmedzenom režime, väčšina ľudí sa snažila vychádzať z domu čo najmenej, čo sa odrazilo aj na menšom počte nových obchodov. Kým v máji banky tradične dávajú viac hypoték ako v apríli, tento rok sa to nestalo. V júni sa však hypotéky opäť vrátili k medzimesačnému rastu.
Nerentabilný biznis
Pre banky je veľmi dôležité, aby naďalej požičiavali. Príjem z úrokov totiž tvorí najdôležitejšiu časť ich zárobku. „Preto sa budú snažiť odhryznúť čo najviac z úverového koláča poskytovaním čo najväčšieho objemu úverov,“ tvrdí finančný analytik spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Ak chce banka zvýšiť svoj trhový podiel, najjednoduchšie je, ak zníži úrokové sadzby. Pretože práve na základe výšky úroku si úver vyberá väčšina ľudí. V praxi to často vyzerá tak, že ak jedna banka sadzby zníži, ďalšie ju rýchlo nasledujú. To sa môže stať aj v súčasnosti. „Sú predpoklady, že sa môže vrátiť úroková vojna, v ktorej budú chcieť banky získať nových klientov alebo pritiahnuť existujúcich klientov z inej banky,“ vraví M. Búlik.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?