Spoločnosti Mossack Fonseca unikli tisíce interných dokumentov, z ktorých vznikla medzinárodná kauza Panama Papers. Ide v nej o skrývanie peňazí v daňových rajoch, na ktorom sa mali podieľať aj vysokopostavení politici a ich známi. Unikli aj e-maily medzi panamskou firmou a J. Myslivcom.

Dokumenty môžu naznačovať, že investor peniaze zarobil v Dôvere zdravotnej poisťovni. Dáva to väčšiu váhu zákulisným informáciám, že v nej by mohol mať vplyv J. Široký, aj keď ten to rezolútne odmieta. TREND dokumenty analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku a ďalšími slovenskými médiami.

Chceli účet na diaľku

E-mailová komunikácia medzi Mossack Fonsecou a českým právnikom začína byť zaujímavá v polovici júna 2012. J. Myslivec vtedy písal, že budúci vlastník má slovenskú národnosť. Túto skutočnosť mal ešte potvrdiť neskôr. J. Myslivec sa pýtal na daň z vlastníctva nehnuteľnosti, podmienky zakladania firiem a bankových účtov.

V ďalších mailoch spresnil, že klient už má vybratú nehnuteľnosť, na ktorej si chce postaviť dom. „Teraz hľadá vhodný vehikel na financovanie výstavby a vlastníctva,“ napísal zástupkyni Mossack Fonsecy Melisse Rolle. Úvodný vklad na bankový účet mal byť päť miliónov eur, ktoré sa mali použiť na financovanie projektu.

Klient mal naponáhlo. Dôležitá bola podľa J. Myslivca otázka, ako dlho trvá založenie účtu, ak klient príde osobne, a za predpokladu, keď sa všetko bude vybavovať na diaľku. Založenie účtu na Bahamách trvá síce pár dní, odpovedá Melissa Rolle za Mossack, no všetky banky vyžadujú osobnú návštevu.

J. Myslivcovi táto informácia nehrá do karát. Klient je zaneprázdnený a radšej by účet založil na diaľku, napísal Melisse Rolle 16. júla 2012. Krátko nato však poslal potrebné dokumenty, medzi nimi fotokópiu pasu slovenského investora. Nasledovalo dohadovanie stretnutia. Investor sa mal dostaviť o niekoľko dní osobne a všetko vybaviť. Ešte predtým sa dohodli, že schránkovou firmou, ktorú kúpia od Mossack Fonsecy, bude Mondrain International.

Na kauze Panama Papers spolupracuje s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku sedem slovenských médií: Aktuality.sk, Denník N, Hospodárske noviny, RTVS, Sme, TREND a TV Markíza.

Ako tiekli peniaze

Jedným z kľúčových uniknutých dokumentov je deklarácia o pôvode peňazí. Píše sa v nej, že ide o zisky z poistného biznisu. Slovenská firma ich mala vyplatiť svojej materskej spoločnosti a tá zase svojmu akcionárovi. V oboch prípadoch šlo o cyperské firmy. Takéto majetkové pozadie mala donedávna Dôvera.

Jej polovicu vlastní firma s názvom Prefto Holdings. A tú kontroluje spoločnosť Molano Enterprises. Obe sú z Cypru. K vlastníctvu tejto polovice Dôvery sa donedávna hlásil právnik Daniel Futej. Len minulý rok sa to zmenilo. Jediným majiteľom Dôvery sa stala finančná skupina Penta, ktorá mala dovtedy polovičný podiel. D. Futej je podľa e-mailov J. Myslivca spomínaným klientom, ktorý si chce cez Mossack Fonsecu kúpiť bahamskú firmu.

Na Bahamách chcel vilu postaviť Futej, ale pozemky kupoval Široký

Deklarácia o pôvode peňazí

Nie je známe, že by D. Futej formálne vlastnil okrem Dôvery aj inú firmu v poistnom biznise. Je teda pravdepodobné, že peniaze pochádzajú z nej. D. Futej na otázku TRENDU k tejto nejasnosti neodpovedal. Že by mohlo v oboch prípadoch ísť o predĺženú ruku J. Širokého, naznačuje ďalšia firma, cez ktorú tiekli peniaze zo Slovenska na Bahamy. Firma s názvom Berison má podľa deklarácie o pôvode peňazí rovnakého vlastníka ako Dôvera – D. Futeja.

Berison nepriamo spoluvlastní bratislavskú developerskú firmu Bezručova Invest, ku ktorej sa však Širokého skupina oficiálne priznáva. V týchto mesiacoch by mala rozbehnúť rozsiahlu premenu bývalej nemocnice v centre Bratislavy na polyfunkčnú budovu. „Berison LTD poskytne úver bahamskej firme Mondrain International na osobné účely konečného vlastníka,“ napísal D. Futej v deklarácii.

Na Bahamách chcel vilu postaviť Futej, ale pozemky kupoval Široký

Jeden z mála záberov zachytávajúcich právnika Daniela Futeja Zdroj: TV JOJ

V skutočnosti bol priebeh minimálne v niektorých detailoch iný. Spoločnosť Mondrain sa nestala vlastníkom nehnuteľnosti. Je možné, že vyplácala faktúry stavebným firmám, no podľa bahamského katastra nehnuteľností firma s takýmto názvom žiadnu nehnuteľnosť na súostroví nevlastnila.

D. Futej cez hovorcu Ľuboša Schwarzbachera potvrdil, že plánoval kúpiť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa