Medzičasom aj tu síce nasnežilo a časť snehu sa zase roztopila, ale úvahy o tom, že zimy budú nevypočítateľnejšie ako doteraz a čo s tým, sme v Ausseerlande počuli často.
„Vyzerá to tak, že lyžiarske strediská, hotely, turistické združenia sa už nebudú môcť spoliehať len na výbornú lyžovačku, aby v zime pritiahli hostí. Budú musieť čoraz viac vymýšľať, ako ich zabaviť a ako tu strávia čas, keď podmienky na lyžovanie nebudú optimálne. Pretože zasnežovanie má tiež svoje hranice – ekonomické aj ekologické,“ rozvíjal ďalej tému nie veľmi vydarenej zimy Ernst Kammerer, šéf turistického združenia Ausseerland-Salzkammergut.
V Loseri boli v polovici januára otvorené len dva kilometre zjazdoviek z 33, hoci neskôr, po tom, čo pripadol sneh, sa situácia výrazne zlepšila. Návštevníci sa však nudiť nemuseli. Sneh v okolitých horách bol, len ho nebolo dosť na lyžovanie. Toto stredisko sa nachádza v pohorí Totes Gebirge, čo znamená Mŕtve hory – mŕtve sú však v tomto prípade len tým, že sú skalnaté, teda bez vegetácie. Na to, aby sa tu dalo lyžovať, treba, aby napadlo meter-dva snehu, až potom začínajú trate upravovať.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Tí, ktorí prídu do Totes Gebirge v lete, vraj nechápu, kde sú tu zjazdovky, pretože prechádzajú skalnatým terénom, plným veľkých balvanov, jám a roklín. Po minulé roky ich sneh prikryl, tento rok len čiastočne. V Loseri si však mnohí návštevníci vrátane nás povedali – keď nie je dosť snehu na lyže, skúsime iný spôsob spoznávania strediska – na snežniciach alebo skialpoch. V našom prípade vyhrali snežnice, ale Loser je najmä obľúbenou skialpinistickou destináciou. Podľa toho, koľko skialpinistov sme na svahu, ktorým sme sa plazili hore na snežniciach, stretávali, sa tu tento šport teší naozaj veľkej obľube.
Smerom dole to ide, samozrejme, na lyžiach rýchlejšie, ale keďže terén tu naozaj bol nerovný, vyžadovala jazda dole jeho znalosť a aj veľkú dávku lyžiarskych schopností. Zato brodiť a šmýkať sa dolu svahom v polmetrovom snehu na snežniciach, často aj po zadku, sa ukázalo ako dosť veľká zábava.
Kto si netrúfa ísť do hôr na snežniciach alebo skialpoch sám, pre toho tu robia túry so sprievodcom a kto si chce skialpinizmus len vyskúšať, má možnosť absolvovať kurz. Na snežnice nijaký kurz nepotrebujete, stačí si ich pripevniť na topánky a vyraziť.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Kto si chcel v Ausseerlande predsa len v polovici januára zalyžovať, mal možnosť v stredisku Tauplitz. To je o niečo väčšie ako Loser, má 42 kilometrov tratí a jeho poloha a orientácia mu zabezpečujú väčšinou lepšie snehové podmienky.
Mestečko tradícií
Ausseerland-Salzkammergut však nie je v Rakúsku známy len ako región s malými, ale fajnými zimnými strediskami. Ešte viac ho preslávili jeho jazerá, malebné prírodné prostredie, pekné mestečká a tradície. Centrum regiónu, pôvabné Bad Aussee, je považované za „najkrojovanejšie“ mesto v Rakúsku.
Kroje (po nemecky Trachten) sa tu nosia nielen ako slávnostné príležitostné oblečenie, ale aj ako bežný pracovný odev. Vzory na látky, z ktorých sa šijú, sa doteraz nanášajú aj ručne – primerane tomu aj „Dirndle“ z týchto látok stoja. 500 eur je bežná cena, skôr však treba do vrecka siahnuť ešte hlbšie.
Zdroj: Jarmila Horváthová
V posledných mesiacoch Ausseerland zažil svojich „päť minút slávy“ aj vo filmovom svete. Pri dedinke Altaussee sa odohráva jedna zo scén najnovšieho Jamesa Bonda. Čo domácich teší ešte viac ako to, že sem filmový štáb dostali, je, že názov Altaussee sa vo filme aj trikrát objaví, na rozdiel od tyrolského Soldenu, kde sa tiež filmovalo.
Turistické združenie a spolková krajina Štajersko dali za to, aby filmárov do lokality dostali, 150-tisíc eur. No v porovnaní so sumami, ktoré sa za takéto pozvania dávajú, sú to „drobné“, napríklad Mexičania ponúkali za to, aby sa Bond natáčal u nich, 20 miliónov.
Domáci spomínajú na filmovanie, ktoré sa konalo pri jazere Altausseerer See, ako na „božie dopustenie“. Hoci sa nakrúcalo len dva dni, týždeň bolo celé široké okolie hermeticky uzatvorené. So smiechom konštatovali, že ani pri návšteve amerického prezidenta by určite také bezpečnostné opatrenia nevládli.
Zato tu filmári nechali podľa správ v médiách cca 400-tisíc eur. K poľovníckej chate, pri ktorej sa filmovalo, vedie príjemná prechádzka lesom popri jazere. Dostala nový komín, ešte doteraz tu vidno kúsky obloženia, použitého vo filme, ale inak zatiaľ nič neupozorňuje na to, že tadiaľto „kráčal“ James Bond.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Mesto, ktorému sa dá závidieť
Štajerský Ausseerland má jazerá aj v názve regiónu (see – jazero), korutánsky Villach síce nie, ale nachádza sa v bezprostrednej blízkosti tretieho najväčšieho korutánskeho jazera Ossiacher See. Polohu tohto mestečka možno Villachčanom naozaj len závidieť. Až si človek povie, že sa vedeli narodiť.
Hneď za mestom majú jazero, ktoré je významnou turistickou oblasťou s dvoma miliónmi prenocovaní ročne, a rovno pri jazere – lanovku. Tá vás vyvezie do prímestského lyžiarskeho strediska Gerlitzen. Takže z Villachu to máte pár minút k vode a asi 20 minút na lyžiarske svahy. V lete si na spestrenie pobytu možno odskočiť aj k moru – k Jadranu je to zhruba 1,5 hodiny.
Pri slovnom spojení „prímestské lyžiarske stredisko“ si našinec predstaví hocičo, my sme si pravdupovediac mysleli, že je to niečo s pár kilometrami zjazdoviek, kde sa síce dá polyžovať, ale nič extra. O to viac je človek prekvapený, keď sa na Gerlitzen vyvezie. V podstate na jednom kopci je sústredených 42 kilometrov zjazdoviek, pričom na vrchole vo výške 1 911 metrov sú hneď tri vrcholové stanice lanoviek a lyžuje sa na všetkých stranách kopca.
Vrchol Gerlitzen je naozaj rozsiahly, okrem lanoviek je tu aj štvorhviezdičkový horský hotel, ktorý vznikol z pôvodnej horskej chaty a zaslúži si označenie dizajnový. Ubytovaní hostia majú k dispozícii napríklad vonkajší bazén, z ktorého je úžasný výhľad na rakúske, talianske a slovinské Alpy. Bazén je preto obľúbeným „fotopointom“, propagačné fotografovania tu často robí aj korutánska marketingová turistická organizácia Kärtner Werbung.
Zdroj: Ausserland-Salzkammergut
Z lyží do vody
Na rozdiel od iných rakúskych menších stredísk tu bolo snehu aj v januári dosť – prírodného aj vyrobeného. Na výrobu toho druhého tu postavili špeciálne chladiace veže, ktoré umožňujú výrobu technického snehu aj pri plusových teplotách. Len je to energeticky veľmi náročné a nákladné... Na južnej strane Álp je aj väčšinou slnečnejšie počasie ako na severnej. Keď sme tam boli, na severe práve mohutne snežilo (čo, samozrejme, tamojších lanovkárov a hotelierov potešilo), no vo Villachu a okolí svietilo celý čas slnko.
Najobľúbenejšou aktivitou po lyžovačke je tam, kde sú na to podmienky, návšteva termálnych kúpalísk a kúpeľov. Priaznivci teplej vody si vo Villachu naozaj prídu na svoje. Mesto je vyhláseným kúpeľným centrom, v teplých prameňoch Therme Resort Warmbad Villach sa kúpali už Kelti a Rimania a v 18. storočí sa o ne zaujímal aj Napoleon, ktorý tu chcel vybudovať kúpeľné centrum so svetovými parametrami.
Zdroj: Ausserland-Salzkammergut
To sa síce vtedy nepodarilo, ale nedávno tu otvorili najmodernejšie termálne kúpalisko v Rakúsku s plaveckým bazénom, veľkým wellness, jedným z najmodernejších rakúskych fitnes a mnohými ďalšími atrakciami. Kto chce po lyžovačke teplú vodu a pokoj, môže ísť do klasických pôvodných kúpeľov, kde si môže zaplávať napríklad v bazéne s radónovou vodou a kamienkovým dnom.
Kto chce kúpalisko s vodnými atrakciami, pôjde do nového akvaparku, ktorý je hneď vedľa. Je spojený len krátkou chodbou so štvorhviezdičkovým hotelom Karawankenhof, takže jeho hostia môžu prejsť na kúpalisko v županoch. Hotel je rovnako spojený chodbou aj s pôvodnými kúpeľmi. Tie sú zase napojené na päťhviezdičkový kúpeľný hotel Warmbaderhof, ktorý na rozdiel od moderného Karawankenhofu slúži kúpeľným hosťom už 200 rokov a zoznam jeho hostí je ako čítanie v publikácii Who is Who.
Zdroj: Region Villach
Cesty organizovali turistické združenia Ausserland- -Salzkammergut a Region Villach.
Do soľného sveta
V Altaussee sa nachádza najväčšia činná soľná baňa v Rakúsku a je tu aj zaujímavá expozícia Salzwelten Altaussee (Soľné svety Altaussee). Je síce otvorená až od apríla do októbra, ale aj v zime robia raz týždenne prehliadky so sprievodcom, a to vždy v stredu o 19.00 h.
Možno si tu pozrieť kaplnku sv. Barbory, patrónky baníkov, ktorá je vytesaná z kamennej soli, je tu podzemné soľné jazero, ku ktorému sa dostanete po šmykľavke a robia na ňom hudobno-svetelnú šou.
Bane boli počas druhej svetovej vojny miestom, kde ukrývali fašisti ulúpené umelecké diela z celej Európy – diela od Rembrandta, Michelangela, Dürera, Rubensa, bratov van Eyckovcov, Vermeera. Koncom vojny ich plánovali zničiť, v apríli 1945 ich zachránili pracovníci baní. Tento príbeh je zdokumentovaný v multimediálnej šou, ktorú si tiež možno v baniach pozrieť. V lete k tejto téme robia aj špeciálne prehliadky a George Clooney o tom natočil film Monuments men.
Do slaného kúpeľa
V Aussee sa nachádzajú jedny z najuznávanejších rakúskych termálnych kúpeľov Narzissen Bad. Okrem „normálnej“ vody využívajú aj slaný prameň, ktorý vyteká priamo zo soľných baní nad Altaussee. Liečivé účinky slanej vody sú známe už vyše sto rokov, tu sa v nej možno kúpať vo vonkajších bazénoch.
Je tu aj soľná jaskyňa a možno tu absolvovať i soľný parný inhalačný kúpeľ. Okrem toho tu poskytujú množstvo procedúr, skrášľovacích, ale aj medicínskych. Ďalšie termálne kúpalisko, ktoré je obľúbené u domácich aj lyžiarov, sú Grimmingtherme v Bad Mitterndorfe, neďaleko lyžiarskeho strediska Tauplitz. Je tu veľký bazén, dva vonkajšie bazény s výhľadom na hory, saunový svet a detský svet. Ten je však oddelený od hlavného bazéna, takže aj keď je v kúpeľoch dosť ľudí, je pri bazénoch relatívne málo hluku.
Zdroj: Region Villach
Do prírodného parku
Priamo nad Villachom je kopec Dobratsch s rovnomenným prírodným parkom, ktorý je prvým takýmto parkom v Korutánsku. Až do výšky 1 733 metrov sa dá vyjsť autom alebo verejnou dopravou, potiaľto vedie asfaltka a je tu záchytné parkovisko.
Cestou hore sa treba určite zastaviť na vyhliadkovej plošine Rotes Wand, odkiaľ je v peknom počasí výhľad na tzv. Dreiländereck – miesto, kde sa stretávajú rakúske, talianske a slovinské hranice, takže vidíte naraz do troch krajín. Od najvyššie položeného parkoviska vedú v lete turistické chodníky. V zime sa tu bežkuje, skialpuje a robia túry na snežniciach, pričom sa dá vyjsť až na vrchol Dobratschu do výšky 2 134 metrov. Raz mesačne vždy v sobotu sa robia na tento kopec aj nočné túry na snežniciach – výstup trvá cca dve hodiny.
Zdroj: Region Villach
Na bežky
Hneď za Villachom, cestou na Dobratsch, sa nachádza veľké športové centrum pre profesionálnych aj hobby športovcov Villacher Alpen Arena. Sú tu štyri skokanské mostíky – od 15-metrového až po 90-metrový, na ktorom sa konávajú aj preteky Svetového pohára v skokoch na lyžiach a trénujú tu skokani z celého sveta.
Okrem toho je tu päťkilometrový bežkársky okruh, ktorý je zasnežovaný a osvetlený. Bežkovať sa tu dá od ôsmej rána do ôsmej večera a vstup na trať stojí šesť eur. Večer ho využívajú ho najmä domáci, ktorí sem chodia športovať po pracovnom čase. V lete sa bežkársky okruh mení na bežecký, sú tu terény pre horské bicykle, biatlonová strelnica pre deti, cvičná lúka pre cyklistov, viacúčelové ihrisko a plánujú tu postaviť lezecký park pre deti a začiatočníkov.