Aukcia frekvencií pre 5G siete sa oproti pôvodnému júnovému termínu nakoniec uskutočnila v pondelok 23. novembra. Operátori si rozdelili frekvencie z pásma 700 MHz a zostatok frekvencií z pásiem 900 MHz až 1 800 MHz. Najlepšie obišli traja najsilnejší operátori Orange, Telekom a O2. Celkovo štát za frekvencie zinkasoval od operátorov viac ako 100 miliónov eur. Slovensko sa navyše vyhne avizovanej sankcii zo strany Európskej komisie, ktorá hrozila, ak by sa nepodarilo vysúťažiť 700 MHz pásmo do konca tohto roka.

Odklad za nejasných okolností

Doteraz nie je známe, prečo bola aukcia pozastavená a presunutá z pôvodného júnového termínu na novembrový. Zámer slovenských úradov nebol jasný ani Európskej komisii, ktorá sa o konkrétne dôvody začala zaujímať. Regulačný úrad v oficiálnom stanovisku z 24. júna oznámil, že rozhodnutie „je výsledkom (jemu) oznámených informácií, ktoré majú potenciál ohroziť účel predmetného výberového konania“.

V súčasnosti môžeme o dôvode, prečo bola aukcia preložená, len špekulovať. Jedným dôvodom mohlo byť to, že pomerne krátko pred aukciou sa na Slovensku vymenila vláda, pričom nové obsadenie malo pred sebou rozpracovaný relatívne veľký „telco“ projekt a možno potrebovalo určitý čas, aby sa v tejto téme zorientovalo. Navyše sa hovorilo o tom, že prebiehala diskusia o vzniku infraštruktúrneho piateho operátora, ktorého by zastrešoval štát. Ďalším dôvodom mohla byť otázka bezpečnosti. Začiatkom roka sa totiž intenzívnym spôsobom otvorila diskusia o vhodnosti čínskych technológií. Proces určitým spôsobom pokračoval a dospel až do štádia, keď bolo podpísané memorandum na úrovni vlády.

V lete 2019 zverejnil regulačný úrad podmienky na pripravovanú aukciu, pričom sa začalo hovoriť o tom, že regulátor má pripravené hneď štyri spôsoby rozdelenia frekvencií a pri všetkých sa počíta so zvýhodnením pre operátora 4ka, prípadne pre nového, piateho hráča na trhu. Regulátor neskôr spresnil, že spôsoby rozdelenia slúžili len na diskusiu k problematike a so žiadnym zvýhodnením štvrtého operátora nepočíta. 4ka v tom čase uviedla, že ak nebude môcť získať aspoň časť 700 MHz pásma každý z operátorov, konkurencia, ho môže z trhu vytlačiť.

„Aukcia kolidovala s dátum voľby hlavy regulačného úradu, čiže nezávislosť v záverečnej fáze bola, dá sa povedať, nulová. Bolo jasné, že o novom šéfovi regulačného úradu sa rozhoduje politicky, pretože je volený v parlamente, takže manévrovací priestor na úrade zodpovedal tomuto faktoru,“ hovorí Juraj Ondriš, generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva spoločnosti Swan Mobile, ktorá vlastní operátora 4ka.

Spokojnosť „veľkej trojky“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa