Piati odborníci na sektor produkcie a výroby potravín odpovedali na otázku, čo považujú za dôvod vysokej potravinovej inflácie na Slovensku v uplynulých rokoch.
Ján Husák, Obchodný riaditeľ, Tatranská mliekareň
Dôvodov je viac. Covid odkryl viacero slabých miest, najmä narušenie dodávateľských reťazcov, zvyšovanie cien komodít a v podstate aj tovaru. Enormný dopyt zvyšuje cenu. Neviditeľná ruka trhu sa v tomto prípade pohrala s číslami. Toto obdobie poznačila aj invázia Ruska na Ukrajinu, ktorá v pomerne krátkom čase vyústila do energetickej krízy, ktorá zamávala ekonomikou skrz celú vertikálu. Keď k tomu prirátam zvyšovanie cien pohonných látok, problém s pracovnou silou a so mzdami, ktoré zvýšili vstup do nákladovej oblasti firiem, a roky zanedbávaný investičný dlh v tomto sektore, máme silný inflačný kokteil, ktorý sa nám nedarí efektívne krotiť.
Ďalšou témou, na ktorú si musíme pomaly zvykať, je klimatická zmena, ktorá do veľkej miery ovplyvní fungovanie v agrosektore a bude čoraz častejšie vstupovať do komoditných kríz, čo, laicky povedané, znamená zvyšovanie cien pre nedostatok. V každej krajine by malo byť alfou a omegou mať funkčnú potravinovú bezpečnosť a nielen o nej rozprávať, ale hlavne konať. Pokiaľ sa nenastaví jasný plán, ako ďalej s podporou poľnohospodárskeho sektora nastavením funkčného modelu dotačnej politiky a nastavením jasných a rýchlych výziev investícií v rámci štrukturálnych fondov EÚ, môže sa stať, že krajina ako Slovensko bude len hračkou iných trhov, závislá od importu potravín.
Branislav Žúdel, riaditeľ makroekonomických analýz a prognóz , Inštitút finančnej politiky
Ceny potravín začali rásť celosvetovo v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a následného narušenia svetového obchodu s agrokomoditami a energiami. Ukrajina a Rusko dodávajú 28 percent celosvetovo obchodovanej pšenice, 29 percent jačmeňa, 15 percent kukurice a 75 percent slnečnicového oleja. Invázia mala za následok narušenie dodávok týchto komodít a prudký nárast ich cien. Ďalším dôsledkom vojny bol celosvetový rast cien energií, ktoré následne zvyšovali náklady na pestovanie plodín, výrobu, transport a predaj potravín.
Daniel Molnár, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
Hlavným dôvodom inflácie cien potravín za posledné tri roky bol výrazný rast výrobných nákladov vo výrobe potravín, ako aj v produkcii poľnohospodárskych produktov ako surovín pre potravinársku výrobu. Zaznamenali sme výrazný rast cien hnojív, chemických ochranných prostriedkov, pohonných látok, služieb, s čím súvisel rast cien produktov rastlinnej výroby, ako aj kŕmnych zmesí, s čím následne súvisel rast cien produktov živočíšnej výroby. Zároveň výrazne vzrástli ceny za elektrickú energiu, plyn, pohonné látky, obalové materiály, ako aj mzdové náklady a ceny náhradných dielov, služieb a podobne. V prvej polovici roka 2024 pri-šlo pri väčšine potravín k stabilizácii alebo poklesu odbytových cien z dôvodu stabilizácie alebo poklesu cien vstupov, ako aj z dôvodu zavedenia odvodovej úľavy pre potravinárske podniky. Ceny potravín nemohli klesnúť na pôvodnú úroveň, pretože ani ceny vstupov sa neznížili na pôvodnú úroveň. Od 1. júla nebola predĺžená odvodová úľava pre potravinárske podniky, čo opätovne zvýšilo výrobné náklady spolu s rastom mzdových nákladov, a muselo sa to prejaviť na odbytových cenách za potraviny.
Martin Vlachynský, analytik, INESS
Nepovažujem slovenskú potravinovú infláciu za niečo unikátne v rámci Európy. Inflačná vlna, v ktorej ceny potravín boli výrazným faktorom, nás zasiahla podobne ako susedov. Našťastie u nás nakoniec neprišlo k regulačným excesom ako v Maďarsku, kde to viedlo k rozsiahlym poruchám na trhu s potravinami. Preto sa odvolávam primárne na všeobecné príčiny inflácie – chybnú monetárnu politiku, proinflačnú fiškálnu politiku a externé trhové šoky, najmä prudký rast cien energií a niektorých poľnohospodárskych komodít.
Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska
Zvýšenie cien potravín sa začalo vypuknutím pandémie covidu, keď zatvorenie hraníc spôsobilo nielen problémy s dodávkou surovín, ale aj obalových materiálov, zároveň podnikom stúpli náklady v súvislosti s aplikáciou vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. Koncom roka 2021 začali stúpať ceny energií a pohonných látok, čo sa odrazilo na rastúcich cenách potravín. Spúšťačom celosvetovej krízy s potravinami bol však začiatok vojny na Ukrajine vo februári 2022. Krajiny, ktoré sú najväčšími vývozcami pšenice, slnečnicového či palmového oleja, zakázali či obmedzili vývoz. Uvedené opatrenia a krízy mali významný dosah na ceny agrokomodít. Rekordné nárasty v posledných rokoch zaznamenali aj náklady na prepravu či obalové materiály. Napriek tomu, že susedné krajiny prijímali opatrenia na zmiernenie dosahu vstupných nákladov na ceny potravín, na Slovensku nastúpila pomoc s energiami veľmi neskoro, potravinári sa dočkali adresnej pomoci až v roku 2023 vo forme odvodovej úľavy, ktorá sa skončila v júni tohto roka.