Experti na zdravotníctvo reagujú na dohodu ministerstva zdravotníctva s Lekárskym odborovým združením o zastavení transformácie nemocníc na akciovky.
Martin Vlachynský, analytik INESS
Transformácia nemocníc sa nezastavila, lebo sa ani nezačala.Nedávna zmienka na vláde bola iba dymová clona. Naďalej však platí, že ak chceme efektívne fungujúce nemocnice, transformácia právnej formy bude dôležitým krokom k ich reforme.
Ľuboš Lopatka, bývalý riaditeľ Nemocnice Bory a Svetu zdravia
Na úvod treba povedať, že z pragmatických dôvodov som zástancom zmeny právnej formy z neziskovej organizácie na akciovú spoločnosť. Pri všetkých nemocniciach Sveta zdravia, ktoré sme získali, sme to urobili v najskoršom možnom termíne. Súčasťou tejto zmeny boli aj ďalšie nevyhnutné kroky prebiehajúce paralelne, ako začlenenie do siete, holdingové riadenie, radikálne zníženie nákladov formou centralizovaného nákupu, zníženie osobných nákladov eliminovaním prezamestnanosti v nezdravotníckych profesiách, takzvanou debyrokratizáciou. V stručnosti sme popri zmene právnej formy v každej nemocnici urobili elementárny poriadok a zaplátali „diery“, kadiaľ unikali peniaze. K tomu, aby prebehla zmena právnej formy aj v štátnych nemocniciach, by mali súčasne prebehnúť vyššie spomínané zmeny. Žiaľ, z doterajších skúseností som presvedčený, že v rezorte zdravotníctva to nemá kto urobiť, keďže najväčším nepriateľom týchto zmien je politizácia nemocníc. Takže mohli by sme povedať, že forma je nutnou, nie však dostatočnou podmienkou efektivity.
Dušan Zachar, riaditeľ INEKO
Tak ako je v súčasnosti nastavený platový automat pre nemocničných zdravotníckych pracovníkov, nie je dlhodobo udržateľný. Prináša viac negatív ako pozitív. Je demotivačný, odmeňuje priemernosť až podpriemernosť, dosiahnutie formálneho stupňa vzdelania a starnutie, bez ohľadu na produktivitu, kvalitu, excelentnosť, snaživosť, spokojnosť pacientov a iné ukazovatele, pričom to v celom sektore (nielen v tom nemocničnom segmente) vytvára zbytočné nerovnováhy.
Je dlhodobo neudržateľné, aby slovenskí lekári (financovaní z verejných zdrojov) zarábali v priemere viac alebo podobne ako českí, keď slovenská ekonomika je výrazne slabšia ako tá česká a aj výsledky zdravotníctva sú v porovnaní s českými výrazne horšie. Treba znížiť podiel zložky platového automatu na celkovom príjme zdravotníkov pracujúcich v nemocniciach a zvýšiť variabilnú zložku príjmu, ktorá sa bude odvíjať aj od vyššie spomenutých parametrov, aby aj riadiaci pracovníci nemocníc mali v rukách nejaké manažérske možnosti na ovplyvňovanie chodu svojich oddelení.
Martin Smatana, analytik Globsec
Nastavenie transformácie vnímam, aspoň nateraz, pozitívne. Benefity toho, že by sa štátne príspevkové nemocnice pretransformovali na akciové spoločnosti, spočívajú primárne v transparentnejších pravidlách účtovníctva a tvrdších rozpočtových pravidlách. Základom transformácie je nielen vyrovnanie naakumulovaného dlhu, ale aj dofinancovanie sektora tak, aby sa dlh ďalej netvoril. Ak by neboli dobre nastavené rozpočty a férové financovanie medzi nemocnicami, tak aj keby štátne nemocnice boli akciové spoločnosti, ďalej by tvorili dlh. Alternatívne, dlh by netvorili, ale rástli by čakacie lehoty a zhoršovali sa výsledky starostlivosti. Pred transformáciou je preto kľúčové najskôr rozbehnúť v čo najväčšej miere DRG, aj ako platobný mechanizmus, a zrealizovať audit opodstatnenosti nákladov, aby sa náhodou nedofinancovala (a tým nezabetónovala) neefektivita v systéme. Tieto kroky vyžadujú čas, možno dva až tri roky, kým bude nemocničný segment v stave, že prípadná transformácia sa neprejaví na zníženom počte pacientov alebo inom negatívnom jave. So zreteľom na to, že roky 2025 až 2026 budú konsolidačné a ministerstvo zdravotníctva má mnoho iných akútnych výziev, otvorenie aj transformácie by bolo odsúdené od začiatku na neúspech. Preto súhlasím, minimálne na najbližšie roky, so zastavením idey transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.
Peter Pažitný, riaditeľ CEE Health Policy Network
Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti nebola nikdy myslená vážne a seriózne, takže v princípe o žiadne zastavenie transformácie nejde, lebo tento zámer nikdy súčasná vláda ani nezačala.