Miera inflácie rastie tempom, ktorú si v súčasnosti už investori musia všímať. Kým v eurozóne vládla deflácia, akýkoľvek pozitívny výnos znamenal reálne zhodnotenie prostriedkov. V súčasnosti sa mnohí investori v krátkom čase musia uspokojiť so zmiernením reálnej straty, ktorá zo znehodnotenia peňazí vyplýva. Momentálne je veľmi komplikované peniaze pred infláciou ochrániť. Odborníci, ktorých oslovil TREND, sa však zhodujú v tom, že vhodným riešením môžu byť ETF fondy. Existuje veľmi veľa typov, potenciál držať krok s infláciou majú však predovšetkým akciové ETF. Skratka ETF znamená Exchange Traded Fund, teda fond obchodovaný na burze. Tieto nástroje fungujú podobne ako podielové fondy. Úlohou fondov je vyzbierať finančné prostriedky aj od drobných investorov a za tieto peniaze nakúpiť aktíva, ktoré tvoria majetok fondu. Každý investor má právo na určitý podiel na majetku fondu. ETF sú indexové fondy. Ide teda o nástroj pasívneho investovania, neriadi ich žiadny investičný manažér. ETF kopírujú vývoj cien podkladových aktív. Sledované indexy tvoria rôzne druhy aktív, napríklad akcie a dlhopisy.
Zmiernenie dôsledkov inflácie si vyžaduje od investorov, aby nastavovali svoje portfóliá rizikovo. S vyšším rizikom sa spája vyššie potenciálne zhodnotenie, hrozia však vyššie straty. Zároveň platí, že vojna na Ukrajine prináša do Európy obrovskú neistotu. V prípade neistoty je prirodzeným inštinktom človeka riskovať menej a vyhnúť sa veľkým stratám. Investori sa teda nachádzajú medzi dvoma mlynskými kameňmi. Prečítajte si, čo v tejto situácii odporúčajú odborníci.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko
Investovanie na finančných trhoch sa za celý čas svojej existencie, teda za posledných tristo rokov, ukázalo ako mimoriadne spoľahlivý nástroj na budovanie majetku. Priemerné zhodnotenie akciových trhov za tristoročné obdobie vrátane všetkých kríz presahuje 9,5 percenta ročne. Je isté, že aj súčasný klesajúci medvedí trh sa po čase opäť vráti k rastu. Historické dáta ukazujú, že pokles trhov trval priemerne 1,4 roka s kumulatívnou stratou vo výške presahujúcej štyridsať percent. Odborníci hovoria, že aktuálny pokles a neistota môžu pretrvať do konca roka, prípadne môže presiahnuť aj do roka 2023, ak sa dôsledky energetickej krízy prejavia v extrémnej podobe. Skôr či neskôr sa však trh vráti k rastu, rovnako ako to bolo vždy v histórii finančných trhov. A práve nákup aktív za nižšie ceny zvyšuje budúci výnos.
Zvýšenú infláciu očakávame nielen v tomto a budúcom roku, ale je predpoklad, že predovšetkým pre vysoké ceny energií bude nadpriemerná, teda vyššia ako päť percent najbližších päť až desať rokov. V minulosti sme videli, že napríklad v USA pokles mimoriadne vysokej inflácie späť na úroveň okolo dvoch percent trval viac ako päť či sedem rokov. Investovanie na finančných trhoch zostáva jediným spôsobom, ako vyrovnať či poraziť vysokú infláciu. Naopak, investície do komodít sú aktuálne rizikové, keďže majú najväčšie nárasty pravdepodobne za sebou a z rekordných úrovní budú skôr klesať. Ani v časoch vysokej inflácie by ľudia nemali meniť svoju investičnú stratégiu, ak je založená v prevažnej miere na akciových podielových a ETF fondoch.
Martin Kalina, investičný analytik Brokeria
Pokiaľ ide o investíciu, inflácia nie je taká zásadná. Aktuálne je zásadný skôr vplyv centrálnych bánk, ktoré svojimi krokmi utlmujú trhy. Od začiatku roka vidíme vysokú volatilitu a poklesy na akciových aj dlhopisových trhoch. V tomto momente sú však napríklad spomínané akciové ETF lacnejšie aj o dvadsať percent oproti koncu minulého roka. Ak investor investuje formou pravidelného sporenia, každý mesiac za rovnakú sumu kupuje viac podielov. Keď sa situácia na trhu otočí, hodnota jeho investície bude rásť rýchlejšie. Preto by som aktuálnu situáciu skôr využil na doinvestovanie, keďže na trhu je výpredaj. Platí to pre dlhšie, ale aj kratšie investície. V žiadnom prípade by som však v tomto momente nerušil investície alebo neprerušoval sporenia. Investori by tak prišli o budúci výnos a peniazmi na bežnom účte infláciu v žiadnom prípade neporazia.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?