Keď máte prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch a zároveň máte vytvorenú dostatočnú rezervu, je čas pristúpiť k ďalšiemu kroku - k investovaniu.

Investovanie je skvelý spôsob, ako zhodnotiť svoje peniaze a budovať si dlhodobé bohatstvo. Neverte názoru, že investovanie je len pre bohatých. Opak je pravdou — v súčasnosti existuje veľa možností, ako začať investovať aj s malým kapitálom.

Ako na to? Týchto sedem krokov vám pomôže začať a úspešne investovať dlhodobo:

1. Určte si svoje investičné ciele a investičný horizont

Kým začnete investovať, je dôležité určiť si svoje investičné ciele:

1. Čo chcete investovaním dosiahnuť?

2. Dokedy to potrebujete dosiahnuť?

Chcete si ušetriť na dôchodok, kúpiť si dom alebo financovať svoje deti na vysokej škole? Keď budete poznať svoje ciele, môžete si pre ne vybrať vhodné investičné nástroje a stratégiu.

2. Vyberte si investičné nástroje

Existuje široká škála investičných nástrojov, z ktorých si môžete vybrať. Medzi najbežnejšie patria:

Akcie: Akcie predstavujú vlastnícky podiel v spoločnosti. Investovanie do akcií počíta s tým, že ich cena v čase porastie a vy zarobíte na kapitálovom zisku. Okrem toho môžete dostávať aj dividendy, čo je časť zisku spoločnosti, ktorá sa vypláca akcionárom.

Dlhopisy: Dlhopisy sú pôžičky, ktoré poskytujete spoločnosti alebo vláde. Na revanš za pôžičku dostanete úrok a po splatnosti dlhopisu vám bude vrátená pôžička. Dlhopisy sú vo všeobecnosti menej rizikové ako akcie, aj ich výnosy sú však nižšie.

Fondy: Fondy sú investičné nástroje, ktoré investujú do rôznych aktív, ako sú akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti a komodity.

Nehnuteľnosti: Investovanie do nehnuteľností už vyžaduje väčší počiatočný kapitál, môže to však byť skvelý spôsob, ako zhodnotiť svoje peniaze a generovať príjem z ich prenájmu alebo predaja. Ide však o menej likvidnú investíciu ako akcie alebo dlhopisy, môže teda byť ťažšie svoju investíciu predať rýchlo a za dobrú cenu.

3. Začnite s malou sumou

Nemusíte hneď investovať veľkú sumu. Môžete začať v menšom a postupne pridávať ďalšie peniaze, keď vám to vaše možnosti dovolia. Už aj malé mesačné vklady sa časom sčítajú a vďaka zloženému úročeniu môžu značne narásť. V prípade extra príjmu je vhodné polovicu rovno investovať a druhú použiť na splatenie prípadného dlhu.

4. Investujte pravidelne

Jedným z najlepších spôsobov, ako zhodnotiť svoje peniaze, je investovať pravidelne. Keď investujete pravidelne, nakupujete pri rôznych cenách, čím si cenu priemerujte. Priemerovanie cien v čase vám umožní nakúpiť viac akcií, keď sú ceny nízke a menej, keď sú vysoké. V konečnom dôsledku vám to pomôže znížiť priemernú cenu za akciu a zvýšiť tak vaše celkové výnosy.

5. Diverzifikujte svoje portfólio

Diverzifikácia je jedným z najdôležitejších princípov investovania. Kvalitnou diverzifikáciou rozložíte riziko na rôzne investičné nástroje a sektory. To vám pomôže chrániť sa pred stratami, ak jedna investícia klesne na hodnote.

6. Počítajte s rizikami

Investovanie nie je lineárny rast. Obdobia rastu (expanzie) sa striedajú s obdobiami poklesu (recesie). Medzi rizikom, výnosom a likviditou existuje vzťah. Ak chcete dosiahnuť vyššie výnosy, musíte akceptovať vyššie riziko a nižšiu likviditu. Naopak, ak preferujete nízke riziko a vysokú likviditu, musíte sa uspokojiť s nižším výnosom.

7. Buďte trpezliví

Investovanie je dlhodobý proces. Neočakávajte preto, že zbohatnete cez noc. Je dôležité byť trpezlivý a držať sa svojich investičných cieľov aj vtedy, keď trh klesá. Emócie pri investovaní nemajú miesto.

Na záver

Týchto sedem tipov vám pomôže s investovaním začať, úspešne s ním pokračovať a naplniť vďaka tomu svoje finančné ciele. Neváhajte však tiež vyhľadať odborníkov, ktorí vám pomôžu vytvoriť investičný plán. Taký, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám a cieľom a pomôže vám prežiť plnohodnotný život podľa vašich predstáv.

Ďalšie články finančného vzdelávania

Viac o finančnom vzdelávaní sa dozviete v najsledujúcich článkoch: 

Partnerom seriálu je licencovaný obchodník s cennými papiermi Wealth Effect Management