Nakoniec však nebolo s kým, z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa totiž na poslednú chvíľu ospravedlnili. Prítomní šéfkuchári a gastronómovia si tak zase raz medzi sebou pošomrali, aká je slovenská legislatíva zastaraná, že to, čo sa môže v ostatných krajinách Európskej únie, sa v slovenských kuchyniach nesmie, a že hygienici s nimi o problémoch nekomunikujú, len rozdávajú pokuty.

Jún 2017 – na TREND Horeca Academy sedí za jedným stolom hygiena aj šéfkuchári. Iveta Trusková z ÚVZ vysvetľuje hlavné zmeny z novely vyhlášky č. 533/2007 Z. z. dopodrobna upravujúcej požiadavky na zariadenia spoločného stravovania. Vyhláška dostala ľudové pomenovanie „tataráková“, keďže sa v nej rieši aj používanie tepelne neupraveného mäsa v reštauráciách.

Atmosféra je príjemná a uvoľnená, šéfkuchár Igor Čehy dokonca konštatuje, že reštaurácie majú dôvod na oslavu, lebo od 1. júna tohto roku, keď začala novela vyhlášky platiť, „konečne môžeme normálne pracovať a nemáme na koho nadávať, ako sme nadávali ešte pred rokom“.

Hlas ľudu alebo tatarák si nedáme

Čo spôsobilo taký zásadný a rýchly obrat a ako sa veci, o ktorých sa roky len hovorilo a písalo (TREND 31/2016), zrazu výrazne posunuli k lepšiemu? Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu SR a generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR, konštatuje, že o legislatíve, ktorá nezodpovedá požiadavkám doby ani štandardom EÚ, tiež hovorili roky, ale bez ohlasu.

K tomu, že sa veci zrazu pohli, prispelo podľa neho niekoľko faktorov. Medzi nimi aj ten, ktorý sa dá charakterizovať príslovím „hlas ľudu, hlas boží“. Na prelome septembra a októbra minulého roku bolo totiž veľké mediálne haló okolo Tatarákového festivalu. Ten sa mal konať v Bratislave, ale po zásahu hygieny ho organizátori nakoniec zrušili. V médiách sa písalo, že hygienici zaň reštauráciám, ktoré sa na festival prihlásili, rozdali pokuty, a dokonca aj to, že tatársky biftek má z jedálnych lístkov vymiznúť.

Tlak verejnosti spôsobil, že sa roky stojaté vody začali konečne hýbať

No ľudia si ho evidentne nechceli dať zobrať, dokonca vznikla petícia za jeho zachovanie. To vytvorilo veľký verejný tlak na zmenu príslušnej vyhlášky, ktorá bola prijatá ešte v roku 2007 a zakazovala podávanie surového mäsa v reštauráciách. „My sme tento tlak v dobrom využili a oslovili ministerstvá pôdohospodárstva a zdravotníctva, ktoré následne kontaktovali Úrad verejného zdravotníctva, aby sa vo veci začalo konať a právne predpisy boli novelizované.

To sa aj začalo diať. Myslím si, že svoju úlohu určite zohral aj fakt, že v auguste 2016 nastúpil do vedenia úradu nový človek,“ vysvetľuje M. Harbuľák. Šéfkuchár I. Čehy je tiež presvedčený, že najmä tlak širokej verejnosti spôsobil, že sa roky nepohnuté vody začali konečne hýbať.

Prehrešky zariadení spoločného stravovania (ZSS)*

Ako sa vrátil tatarák a nadávky na hygienikov vystriedali chválospevy

Pozn.: * Proti príslušným ustanoveniam zákona č. 355/2007 Z.z., č. 152/1995 Z.z., vyhlášky č. 533/2007 Z.z. a nariadenia ES č. 852/2004. PRAMEŇ: Úrad verejného zdravotníctva SR

Niekoľko múch jednou ranou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa