Všetko sa začalo v apríli 2012, keď šesť baníkov z čínskej provincie Jün-nan náhle ochorelo. Baníci hľadali v jaskyniach medenú rudu, ktorú čistili od netopierích výkalov.

Onedlho sa u nich objavil kašeľ, teplota a problémy s dýchaním. CT potvrdilo zápal pľúc. Traja z nich nakoniec chorobe podľahli. Na miesto povolali výskumníkov z Wuchanského inštitútu virológie (WIV) vedených uznávanou odborníčkou na koronavírus Š’Čeng-liovou.

Vedci objavili niekoľko nových druhov koronavírusu, pričom jeden z nich sa podobal na neslávny SARS. Epidémia ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS) vznikla v roku 2002 v Číne a následne sa rozšírila do 29 krajín sveta. Nový koronavírus podobný SARS-u nazvali RaBtCoV/4991 a v roku 2016 o ňom publikovali štúdiu. 

Problematický výskum

Medzitým Wuchanský inštitút virológie zozbieral desiatky ďalších druhov koronavírusu z jaskýň v južnej Číne. Ako prvý v krajine získal v roku 2015 certifikáciu najvyššej úrovne biobezpečnosti BSL-4 pre prácu s ľahko šíriteľnými a potenciálne smrteľnými patogénmi. S plochou tritisíc štvorcových metrov sa stal najväčším BSL-4 laboratóriom na svete. Pracuje v ňom okolo tristo zamestnancov. A tí sa pod vedením Š’Čeng-liovej pustili do rozporuplných štúdií. 

Ich cieľom bolo zistiť, či je možné vytvoriť nový hybridný koronavírus spájaním častí iných koronavírusov, ktorý by bol infekčný aj pre človeka.

Snahou bolo vytvoriť nový umelý vírus, ktorý by dokázal infikovať ľudské bunky a následne sa v nich úspešne replikovať. Inštitút získal dokonca na svoj výskum grant vo výške 600-tisíc dolárov od americkej vlády cez neziskovú organizáciu EcoHealth Alliance napriek zákazu poskytovať granty na zvýšenie infekčnosti alebo smrteľnosti patogénov.

Doktorka Š’Čeng-liová tvrdí, že cieľom výskumu nebolo vytvoriť infekčnejší variant, ale zistiť, ako sa šíri medzi rôznymi živočíšnymi druhmi. Dva roky pred vznikom pandémie SARS-CoV-2 predstavitelia americkej ambasády niekoľkokrát navštívili wuchanské laboratóriá. Následne poslali do Washingtonu dve varovania týkajúce sa bezpečnostných opatrení. 

„Počas interakcie s vedcami z WIV zistili, že nové laboratórium má závažné nedostatky vo vhodnom zaučení technikov a vedcov potrebné na prácu vo vysokokontaminovanom prostredí,“ tvrdila diplomatická depeša.

„Čo je ešte dôležitejšie, výskumníci ukázali, že rôzne koronavírusy podobné SARS dokážu interagovať s ľudským receptorom ACE2. To silno naznačuje, že takéto koronavírusy sa môžu preniesť z netopiera na človeka a spôsobiť choroby podobné SARS-u,“ pokračovala správa. 

Jednoduchá konšpirácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa