Prvou bola firma manželky Norberta Bödöra, ktorá získala zákazku od hlavného dodávateľa, spoločnosti Granvia. Bödörovej firma ju posunula na firmu premiérovho brata Ladislava Fica. Až potom sa zákazka dostala k firme Ocekon, ktorá most aj postavila. O biznise premiérovho brata na R1 písala novinárka Zuzana Petková ešte v roku 2010, vtedy v denníku Sme. Dnes, keď sa o N. Bödörovi hovorí ako o novom oligarchovi Smeru-SD, dávajú tieto informácie nový zmysel, a preto je dobré si ich pripomenúť.

Oťukávanie za prvého Fica

R-jednotka, doteraz najväčšia dokončená štátna zákazka, je totiž jednou z prvých väzieb medzi Bödörovcami a ľuďmi z okolia Smeru.

Bödörovci sa nikdy nespomínali medzi oligarchami prvej generácie, ktorí financovali kampaň Smeru pred voľbami 2002 a 2006 a na oplátku mali získať miesta v štátnej správe a s nimi prístup k miliónovým štátnym zákazkám. Ich vplyv sa ukázal až neskôr.

Poznali sa s nitrianskymi komunálnymi politikmi, napríklad s vplyvným krajským šéfom Smeru Tiborom Glendom. Ten TRENDU napísal, že Miroslava Bödöra, otca Norberta, pozná ešte z obdobia, keď sa neangažoval v politike. Ich vzťah považuje za normálny a odmieta, že by pomohol Bödörovi presadiť sa v štátnych inštitúciách.

Ako sa rodí oligarchia: podnikateľský príbeh rodiny Bödörovcov

Majiteľ Bonulu Miroslav Bödör sa prvýkrát ukázal verejnosti prostredníctvom rozhovoru pre Hospodárske noviny Zdroj: Reprofoto / Hospodárske noviny

Najvýznamnejšou Bödörovou spojkou bol Ľubomír Jahnátek, najskôr ako minister hospodárstva, potom pôdohospodárstva a dnes šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

V roku 2008 udelil Jahnátkov rezort Bödörovmu Bonulu status „subjektu hospodárskej mobilizácie“. Ten ako kritérium v súťažiach využívali štátne inštitúcie na vyraďovanie konkurenčných firiem.

Informácie o prvých veľkých biznisoch nitrianskej skupiny začali vychádzať na povrch až po roku 2010, aj to sporadicky. A boli to len drobné oproti tomu, čo sa začalo diať za jednofarebnej vlády Smeru-SD po roku 2012.

Štátne zákazky

Súkromná bezpečnostná služba Bonul, ktorá je dlhodobo najväčšou na Slovensku, je základom biznisu Bödörovcov. Politici, úradníci a manažéri spravili z Bonulu súkromnú armádu s vyše dvetisíc zamestnancami.

Tržby Bonulu medzi rokmi 2013 a 2016 narástli z 25,8 na 63,1 milióna eur. Je to viac, ako keď sa zrátajú tržby desiatich ďalších najväčších členov Asociácie súkromných bezpečnostných služieb.

Ako sa rodí oligarchia: podnikateľský príbeh rodiny Bödörovcov

Zdroj: Zsolt Lukács

K nárastu firmy prispeli aj tradičné aktivity ako stráženie objektov a prevoz cenín. Najviac ju však nakopli montáže techniky, čiže napríklad kamerových a informačných systémov. Tento segment vzrástol od roku 2013 zo sedem na 30 miliónov eur.

Bonul za to vďačí štátnym úradom, ktoré 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa