Dostať sa na prestížne vysoké školy v zahraničí, akými sú napríklad britský Oxford, Cambridge alebo Imperial College London, je síce náročné, no nie nemožné. Stredoškolák by mal vedieť, že známky sú dôležité, zďaleka však nie sú všetko. Z logického dôvodu: každý kandidát na takéto školy má excelentné akademické výsledky. Čím môže preraziť, sú jeho mimoškolské a voľnočasové aktivity.

September je najvyšší čas

Záujemcom o štúdium v zahraničí už niekoľko rokov radí občianske združenie Unimak. Pôsobí v ňom šesťdesiatka slovenských a českých študentov z univerzít po celom svete. Nechcú podporovať odlev mozgov, ale sú presvedčení, že ľudia s kvalitným vzdelaním zmenia Slovensko k lepšiemu.

„Robíme to zadarmo, je to dobrovoľníctvo. Každý člen študuje alebo študoval na nejakej zahraničnej škole, takže máme know-how. Na otázky od stredoškolákov reaguje ten člen, ktorý študuje alebo študoval v danom odbore a v danej krajine, na ktorú sa otázky viažu,“ vysvetľuje Kristína Pauliaková z Unimaku.

Sama o pár týždňov nastupuje do tretieho ročníka na britskej Coventry University, kde študuje marketing a reklamu. Svoj výber si pochvaľuje: „Okrem množstva teórie mám priestor na kreativitu. Robili sme kampane a videá na rôzne zadania. Hoci je nás veľa, existuje individuálny prístup – s učiteľom sa viem stretnúť, aby mi poradil.“

Kristína zdôrazňuje, že september a október je najvhodnejší čas, keď začať s vypĺňaním prihlášok. Pre Oxford, Cambridge a medicínske odbory platí, že maturant musí prihlášku cez unifikovaný systém UCAS odoslať do polovice októbra, ostatné školy majú termín 15. január. Okrem prihlášky je kľúčový motivačný list – personal statement (PS).

Práve s ním sú najväčšie problémy. Na Unimak sa počas jesene obracajú desiatky maturantov, aby im skúsenejší študenti opravili štylistické chyby a ponúkli praktické triky, ako sa odlíšiť od priemeru.

Ako sa dostať na Oxford alebo Cambridge? Rozhodnúť môže váš voľný čas

Zdroj: Imperial College London

Treba skvelé PS-ko

Je to práve „PS-ko“, ktoré môže prihláške dodať ten správny náboj a prebudiť z nudného čítania admissions officera, teda zodpovedného úradníka na univerzite. „Finálna verzia môjho PS-ka bola môj dvadsiaty draft. V čase písania som to brala ako najdôležitejšiu písomnú prácu môjho života, neustále som to prepisovala, dávala kontrolovať všetkým kompetentným a ochotným ľuďom z okolia a potom som to opäť prepisovala,“ spomína si prezidentka Unimaku Michaela Hanzelová, ktorá nastupuje do posledného ročníka Queen Mary University London, kde študuje právo.

PS-ko má obsahovať 4 000 znakov. Ide o pomerne štylisticky vyhranený motivačný list, ktorý má podľa Unimaku tiché zákonitosti. Prvá z nich je motivácia. V Unimaku sa pri konzultovaní PS-iek často stretávajú s tým, že študent napíše detailnú prácu o skvelom experimente, ktorý robil v škole so skvelým učiteľom, no a potom ho začala baviť fyzika. To však posudzujúceho na univerzite, ktorý podobné slohy číta každý deň, nebude baviť. Odporúča sa preto tejto pasáži venovať len pár viet a pohnúť sa ďalej.

Ďalšou časťou, ktorú má obsahovať PS-ko, sú objektívne úspechy. Najmä medzinárodné olympiády a súťaže sú perfektný spôsob, ako demonštrovať, že študent patrí medzi najlepších vo svojej krajine. Niekedy stačí aj úspešná účasť na krajskom kole olympiády, preto by mal stredoškolák, ktorý plánuje ísť na zahraničnú univerzitu, využiť tieto súťaže na zlepšenie vyhliadok už od prvého ročníka na strednej škole.

Mimoškolské aktivity

Veľmi dôležité sú mimoškolské aktivity či športové úspechy. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa