Huawei však nechcel staviť všetko na jednu kartu. Čo ak Google zmení názor alebo sa prihodí niečo nečakané? Preto v rámci akéhosi plánu B začal s vývojom vlastného operačného systému. Zdá sa, že teraz mu táto prezieravosť pomôže ostať v segmente, kde sa nedávno prebojoval na svetovú dvojku a v predaji smartfónov sa vyrovnal Applu. Vlastný mobilný operačný systém nie je všetko, čo si bude musieť Huawei zaobstarať bez amerických partnerov. No aj tí prídu o miliardové predaje.

Zrušené predaje

Znie to neuveriteľne, ale jedným z mála trhov, kde Huawei svoje mobily nepredáva, sú Spojené štáty americké. Začať predávať ich tam chcel až koncom minulého roka. Doslova deň pred oznámením „štartovacieho“ smartfónu prišiel úradný zákaz.

Napätie sa vystupňovalo, keď Trumpova administratíva v máji pridala Huawei na čiernu listinu firiem, ktoré môžu pre USA predstavovať bezpečnostné riziko. V jeho prípade to zdôvodnila obvinením zo sledovania a poskytovania dát čínskej vláde. Dôsledkom bolo, že žiadne americké firmy nemôžu Huawei poskytovať a predávať služby a produkty. A rovnako odeň nemôžu nakupovať.

Na prvý pohľad to uškodí čínskemu telekomunikačnému gigantu. Ale trochu sa zabúda, že úradný zákaz odstrihol aj tucty amerických firiem s tisíckami zamestnancov od veľkého odberateľa. Huawei nakúpil v minulom roku od dodávateľov tovar a služby za 70 miliárd amerických dolárov. Z toho jedenásť miliárd od amerických firiem. Najnovšie napríklad výrobca čipov Broadcomm predpokladá vo svojich finančných plánoch na tento rok stratu dve miliardy dolárov. Celkovo môže táto zmena ohroziť približne štyritisíc amerických pracovných miest. Z 92 zásadných dodávateľov je až 33 z USA. Na porovnanie, z domácej Číny je ich „len“ 25.

Smartfóny Huawei sú z veľkej časti americké, tretina dodávateľov čínskej firmy je z USA

Smartfóny Huawei sú teda z veľkej časti americké. Napríklad zvukový zosilňovač je od texaskej firmy Cirrus Logic, ochranné sklo od newyorského Corningu, pamäťový modul od spoločnosti Micron Technology z Idaha. Vnútri „čínskeho“ mobilu sú tiež súčiastky z Nemecka, Japonska a Francúzska. Americké firmy sú nateraz z tohto puzzle vyškrtnuté a Huawei na to musí reagovať.

Huawei si svojich dodávateľov vybral preto, lebo poskytovali najlepší pomer výkonu či kvality a ceny. Ich stratou príde o veľa. Na druhej strane, je to gigant, ktorý má prostriedky na to, aby prišiel s alternatívou. Či už od iných dodávateľov, alebo to zvládne vo vlastnej réžii. Môže tak byť bolestivo dotlačený do toho, že aj keby zákaz americkej vlády pominul, tak amerických dodávateľov už potrebovať nebude. Je to komplikovaná a dlhá cesta, ale hypoteticky možná je. Reálne obavy v tomto duchu už vyslovil aj Google.

Globálny predaj smartfónov
(%, v kusovom vyjadrení, 2018)

Aféra Huawei nebude bolieť len Čínu

PRAMEŇ: IDC, január 2019

Musia to skúsiť po svojom

Po zákaze podnikať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa