Keby Španielsko používalo vlastnú menu, vlani by s najväčšou pravdepodobnosťou malo v istej chvíli nižšie sadzby ako Nemecko. Takúto situáciu by si pred pár rokmi sotva niekto vedel predstaviť. Súčasný stav vychádza z vysokej inflácie, ktorú ťahá energetická kríza. Výhodou Španielska je nezávislosť od energetických problémov, s ktorými sa borí väčšina Európy.
Aj preto mala krajina vlani v júni infláciu 1,9 percenta, teda dokonca pod inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). A to v čase, keď vo Frankfurte panovala zhoda na potrebe ďalšieho zvyšovania sadzieb. Španieli tak chvíľu doplácali vysokými úrokovými sadzbami na problém svojich susedov. Je to však skôr kuriózna výnimka, história si pamätá aj opačné situácie, keď napríklad európsky projekt potápali ekonomické problémy južných krajín s viacvýznamovým akronymom PIGS.
Dvojeurovka v hodnote stoviek eur. Otestujte sa, či viete, kedy vám v obchode vydali poklad
Kým krajina na Pyrenejskom pol-ostrove si skúsila, aké je mať prísnejšiu menovú politiku, než vyžaduje rast cien, Slovensko je v opačnej pozícii. Pod Tatrami sa platí eurom už pätnásť rokov. Tunajší rast cien patrí k najvyšším a politika ECB sa z domáceho pohľadu mohla zdať nedostatočná. Teória naznačuje, že v prípade samostatnej meny by Národná banka Slovenska uťahovala kohútik už oveľa skôr ako ECB. Otázne však je, či by sa to naozaj stalo. Slovensko nemá také silné nezávislé inštitúcie, ako je bežné vo vyspelom západnom svete.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?