Celosvetový nedostatok čipov ovplyvňuje všetky technologické odvetvia, no výrobcovia automobilov sú na tom asi najhoršie. Výroba sa zastavuje a vynecháva, autá s vysokou hodnotou vo veľkých množstvách nemôžu opustiť výrobné linky a riešenie je v nedohľadne.
Mikročipy, ktoré boli kedysi hlavne v počítačoch a neskôr v telefónoch, sú dnes v oveľa širšej palete produktov od systémov pre smart domácnosti cez hodinky až po inteligentné psie obojky. Okrem výrobcov automobilov problém zasahuje aj firmy ako Bosch či masových výrobcov televízorov a herných konzol ako Sony a Microsoft.
Tak sa zrodil kuriózny a kreatívny nápad. Viacero veľkých firiem začalo vykupovať nové ešte nepoužité pračky a počítačové súčiastky z nich prosto vymontujú a vložia do vlastných produktov.
Čo potom so zbytkom nefunkčných čisto nových pračiek, to zatiaľ neriešia, a tak potichu rastie ďalší problém.
Ťažké časy si vyžadujú zúfalé činy
Výrobcovia čipov nie sú schopní uspokojovať rastúci dopyt, ktorý bol okrem iného umocnený zvýšeným záujmom o počítače a ďalšiu elektroniku počas koronakrízových lockdownov. Postaviť nové továrne na čipy nie je úloha na dva dni, ale skôr na dva roky a investície sa pohybujú v miliardách eur.
Moderné pračky zvyknú obsahovať niekoľko čipov, vďaka ktorým fungujú dotykové displeje, pripojenie na Wi-Fi, servisná diagnostika, senzory na meranie hmotnosti bielizne a ďalšie prvky. Zúfalá taktika s odmontovaním čipov vyšla na svetlo sveta, keď holandský holding ASML, ktorý sa zameriava na výrobu fotolitografických systémov na výrobu čipov a ich predaj gigantom ako Intel a Samsung, podal správu o ziskoch v prvom kvartáli roka.
USA ukončujú testy protisatelitných rakiet. Sú nebezpečné pre celý svet
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?