Po tom, ako vo vzduchu odpaľované rakety firmy Lockheed Martin zaznamenali tri po sebe nasledujúce neúspešné testy, sa USA nedarí udržať tempo s Čínou a Ruskom v oblasti vývoja nadzvukových zbraní. Táto správa vyvolala pochybnosti o plánoch Pentagonu predstaviť bojaschopné americké riešenie už 30. septembra 2022.

Čína a Rusko už vykonali testy a nasadili svoje vlastné verzie týchto zbraní, ktoré sú schopné letieť minimálne päťkrát rýchlejšie ako zvuk a počas letu manévrovať, vďaka čomu sú mimoriadne ťažko detegovateľné a rovnako náročné je ich prípadné zostrelenie.

Problémové testy

Variant, ktorý vyvíjajú Spojené štáty americké, stojí pred viacerými prekážkami a kým sa dostane do fázy vývoja, v ktorej bude schopný fungovať, vyžiada si projekt investíciu vo výške viac ako 1,4 miliardy dolárov. Vzdušné sily USA pritom neuvádzajú, koľko takýchto rakiet chcú a aká by mala byť celková výška nákladov.

Najnovší problém spočíva v nutnosti úspešne otestovať nosné motory do 30. júna v rámci štvrtého a piateho testu. Ak by sa to podarilo, letové testy takýchto rakiet sa vykonajú medzi júlom a septembrom. Navyše je stále treba overiť pripravenosť firmy Lockheed vyrobiť a integrovať potrebné zariadenia.

Hypersonický systém AGM-183 ARRW

Hypersonický systém AGM-183 ARRW, ktorý vyvíja armáda USA, dokáže vyvinúť rýchlosť 20 machov, to znamená približne 24-tisíc km/h.

Hypersonický systém ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) na rýchlu vzdušnú reakciu je program, ktorého výsledkom malo byť urýchlenie vývoja o mesiace či roky s ohľadom na rýchle pokroky, ktoré robia oponentské krajiny. Rakety majú byť odpaľované z bombardéra B-52H a o zrýchlenie sa majú postarať ich vlastné motory schopné vyvinúť nadzvukovú rýchlosť.

Rusi mali takéto rakety už pred inváziou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa