Starship Technologies znie ako korporácia zameraná na vesmírne lety a nové technológie. V skutočnosti je pravdivá len posledná časť. Za firmou stoja dvaja z pôvodných zakladateľov teraz už kultovej platformy Skype, ktorú najprv kúpil eBay za 2,6 miliardy amerických dolárov. Od mája 2011 už táto značka patrí Microsoftu, ktorý za ňu zaplatil 8,5 miliardy dolárov.

Janus Friis z Dánska a Estónec Ahti Heinla, výkonný a technický riaditeľ Starship Technologies, predstavili autonómneho robota s dizajnom lunárneho modulu, ktorý ma byť efektívnejšou alternatívou ľudských doručovateľov. Samozrejme, nová technológia má svoje úskalia. Predstava tvorcov je ale optimistická.

Starship robot je v podstate malý autonómny robot na šiestich kolesách. Poháňaný je, samozrejme, elektrickým motorom. Takže okrem iného sa jeho tvorcovia chvália ekologickou prevádzkou. Robot je vybavený deviatimi kamerami a GPS senzorom, ktoré mu dávajú predstavu o tom, kde je a ako sa dostane k zákazníkovi. Na 99 percent sa pohybuje úplne sám, ľudský operátor mu môže ale na diaľku asistovať, ak sa dostane do nepredvídateľnej situácie.

„Prvé dni alebo týždne budú jazdiť pod dohľadom človeka, aby sa v tej-ktorej oblasti zorientovali aj podľa reálneho stavu. Napríklad aby sa naučili, kde sú výmole na ceste,“ vysvetľuje A.Heinla. „Potom už ale vie k zákazníkovi prísť bez pomoci,“ dodáva. Starship roboty budú vychádzať zo základne, ideálne priamo v budove obchodu, kde ich naložia tovarom. Prípadne očistia a nechajú nabiť po ich návrate.

Elektrickí kuriéri zvládajú odviezť 10 kilogramov nákladu a k zákazníkom sa ženú maximálnou rýchlosťou 6 kilometrov za hodinu. Počas cesty ich klient môže pozorovať na mape v mobile a robot úložný priestor odomkne až pred jeho dverami. Čas príchodu sa dá nastaviť s presnosťou na 30 minút.  

Zakladatelia Skype chcú do ulíc vypustiť robotických poštárov

Zdroj: Starship Technologies

Hromadné doručovanie nie je podľa Heinla problém. To až posledné metre ku konečnému spotrebiteľovi či zákazníkovi. Ich systém by donášku výrazne zlacnil. Tento segment má len vo Veľkej Británii hodnotu približne 150 miliárd libier.

Ostáva už len vyriešiť problém s vandalizmom. Malý robot by mohol byť lákadlom pre niektoré indivíduá na jeho vykradnutie, zničenie alebo rozobranie na súčiastky. A to aj napriek tomu, že je vybavený kamerami a útočníkov by mal nasnímaných. Dokonca by ich cez vstavaný reproduktor mohol na diaľku odohnať operátor.

Ale ruku na srdce, v niektorých štvrtiach svetových aj slovenských miest by vydržal nákupy rozvážať takýto robot asi len veľmi krátko. Či je to príliš pesimistická predpoveď, uvidíme od budúceho roka, kedy sa má začať pilotná prevádzka najprv vo vybraných štvrtiach Londýna a neskôr aj iných britských a amerických mestách.