Od 15. februára tohto roku Google spustil automatické blokovanie otravných reklám v internetovom prehliadači Chrome. Pri surfovaní webom sa však môžeme stretnúť aj s alternatívnou formou financovania obsahu, s akou prišiel internetový magazín Salon.
V prípade prehliadania s aktívnym doplnkom blokovania reklám typu Adblock dostanete na výber z dvoch možností. Buď si ho na stránkach magazínu deaktivujete, alebo si výkon vášho procesora majiteľ webu „požičia“ na vyťaženie kryptomeny.
Je teda na čitateľovi, akou formou za obsah zaplatí internetovému magazínu. Ten sa so spôsobom financovania netají a slušne informuje svojich čitateľov hneď na úvod.
V prípade druhej možnosti sa ťažba na stránkach Salonu ukončí odídením zo stránky alebo zatvorením prehliadača.
Výzva na vypnutie adblocku
S popularitou kryptomien sa tieto typy kódov (Coinhive script) začali umiestňovať najmä na weboch s erotickým alebo nelegálnym obsahom. Objavili sa však prípady hacknutých webových serverov, kde mohlo dôjsť k vloženiu takéhoto kódu bez vedomia ich majiteľov. Nič netušiaca obeť tak mohla spozorovať spomalený výkon počítača či smartfónu.
Antivírusová spoločnosť Trend Micro pozorovala 24. januára až trojnásobný nárast zneužitia tejto formy škodlivého kódu pri službách DoubleClick poskytovaných spoločnosťou Google. Tá po informovaní podnikla kroky, ktoré by mali ďalšiemu zneužívaniu zabrániť.
S ťažbou kryptomien len vďaka otvoreniu webovej stránky sa mohli stretnúť aj čitatelia Denníka N a diváci Magio Go od Telekomu. V týchto prípadoch ale nešlo o transparentný nový druh zárobku, ale len technické chyby.
V októbri minulého roka pozorovali čitatelia spomínaného denníka nevšedné vyťaženie procesora. Skúmaním sa zistilo, že na stránke je kód, ktorý doloval menu monero. Zástupcovia média ale vysvetlili, že to bola chyba tretej strany – firmy, ktorá pre Denník N zabezpečuje prevádzkovanie newslettrov. Ten dolovanie navyše mal testovať u iného klienta.
V januári tohto roka sa zas podobný problém objavil na stránke televíznej služby MagioGo.sk. Bol na nej umiestnený skript, ktorý ťažil tiež monero a rovnako ako v prípade denníka vyťažoval procesor používateľa na 100 percent. Na stránku sa skript dostal tiež prostredníctvom tretej strany. Telekom túto chybu odstránil.