Dark Reader

Prečo sú vlastne všetky štandardné webové stránky s bielym pozadím a čiernym písmom? Hlavne pri málo osvetlenej miestnosti je to nástroj na vypaľovanie očí. Sú na to rôzne aplikácie, ktoré menia teplotu farby a jas displejov. Ale možno sa niekomu bude viac páčiť jednoduchý plugin pre Chrome s názvom Dark Reader.

Po jeho inštalovaní nerobí prakticky nič iné, len že zmení farby webov. Teda biela sa zmení na takmer čiernu a písmo je svetlo-šedé až biele. Už na prvý pohľad tak bežná stránka vyzerá zaujímavo a ľahšie sa číta.

Vybrali sme 12 najlepších rozšírení pre Chrome, ktoré zjednodušia život

V jednoduchých nastaveniach pluginu sa dá meniť jas, kontrast, úroveň šedej a sépia odtieň. Meniť možno aj druh a hrúbku písma, prípadne určiť zoznam webových stránok, na ktorých sa Dark Reader nemá aplikovať.

Nevýhodou môže byť, že niektoré farby sa zvláštne transformujú, napríklad z červenej na ružovú, a aj kontrast pri texte nemusí každému vyhovovať. Za skúšku to ale stojí.

Highly Highlighter

Už sa vám stalo, že ste si želali mať farebný zvýrazňovač pre zaujímavé vety alebo úryvky, ale aby fungoval nie na papieri, ale na monitore či displeji? Presne o tom je tento prepracovaný plugin. Nahrádza hrubú farebnú fixku a pridáva aj zaujímavé doplňujúce funkcie.

Vybrali sme 12 najlepších rozšírení pre Chrome, ktoré zjednodušia život

V úvode sa spustí krátky návod. Funkcia sa aktivuje stlačením klávesy výkričníka. Kurzor sa zmení a tiež pribudne na spodnej hrane stránky akási časová os. Na nej sú časti, ktoré používateľ zvýraznil. Či je to jedno slovo, alebo pokojne naraz aj desiatky viet.

Tie potom dokáže spojiť do jedného úryvku a ten následne uložiť alebo priamo zdieľať na sociálne siete alebo e-mail. Pri zdieľaní sa zároveň pošle skrátený link na článok, z ktorého zvýraznený úryvok pochádza. Príjemca pritom nemusí Highly používať. Jednoduché a praktické, hlavne pre štúdium.

Grammarly

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra snáď odpustí, ale aj angličtina má v našich končinách význam. Minimálne na monitoroch a displejoch. Ak ju niekto používa v písanej forme intenzívne, určite sa mu zíde tento prepracovaný, ale jednoducho použiteľný plugin.

Najprv vyžaduje registráciu na webe tvorcov. Potom už len stačí nainštalovať Grammarly do Chrome a prihlásiť sa.

Rozšírenie na pozadí kontroluje anglickú gramatiku napísaného textu. Prepracovaný algoritmus dokáže rozoznať aj kontext a podľa toho vyznačovať chyby a ponúkať ich opravu jedným klikom.

Základná kontrola je zdarma. Pre náročnejších je určená edícia Premium, ktorá má pokročilejší systém rozoznávania kontextu a štruktúry vety, má funkciu detegovania plagiátorstva alebo rozoznáva rôzne štýly písomného prejavu. Stojí 11,66 dolára mesačne (pri ročnej platbe).

Grammarly funguje pri e-mailoch alebo písaní statusov a twítov. Ale nie v okne Hangout alebo Messengeri priamo vo Facebooku. V samostatnom okne už áno. Dá sa zapnúť a vypnúť pre konkrétne webstránky a na výber je americká, britská, austrálska a kanadská angličtina. Kto to tušil, že aj Kanaďania a Austrálčania majú vlastnú angličtinu.

Prekladač Google

Keď sme už pri angličtine, a v tomto prípade aj ďalších 96 svetových jazykoch, určite sa takmer každému hodí tento plugin. Má dve základné funkcie.

Prvou je vyznačenie slova alebo aj celého odstavca na akejkoľvek webovej stránke a v pravom hornom rohu tohto výberu sa zobrazí malá ikona Google Translate. Klik a v bubline je preklad.

Prípadne sa po výbere dá kliknúť na ikonu rozšírenia pri vyhľadávacom riadku v okne prehliadača alebo vyvolať menu pravým klikom myši. Prekladač Google automaticky deteguje, o aký jazyk ide, a ponúka aj prehratie výslovnosti.

Vybrali sme 12 najlepších rozšírení pre Chrome, ktoré zjednodušia život

Druhou funkciou je preloženie celej webovej stránky. Znova stačí jedno kliknutie na ikonu Prekladača pri vyhľadávacom riadku prehliadača a vybrať možnosť Preložiť túto stránku. Rýchlejší a pohodlnejší postup na preloženie slova alebo aj stoviek viet sme zatiaľ nenašli.