#1 Virtuálna kreativita sa stáva realitou
Rok 2017 bude symbolom novonadobudnutej kreatívnej slobody vo virtuálnej realite. Tvorcovia budú čoskoro schopní čarovať pomocou extrémne výkonných technológií – a časom sa tieto technológie stanú nielen virtuálnou, ale každodennou realitou aj pre bežných ľudí. Architekti a konštruktéri sa budú môcť prechádzať staveniskom a používať svoje zariadenia vďaka modelom s realistickými rozmermi ešte predtým, než začnú akékoľvek stavebné či konštrukčné práce. Nadšenci, ktorí sa venujú koníčkom, budú schopní vidieť a robiť rôzne veci jednoducho tak, že len stlačia gombík, potiahnu prst po obrazovke alebo urobia ťah elektronickým perom.
#2 Mimozemské technológie
V najbližších rokoch môžeme očakávať, že produkty založené na rozšírenej a virtuálnej realite preniknú do každodenného života v maximálnej miere. Hands-free zariadenia vystrelia ľudí do paralelných svetov, v ktorých bude jedinou bariérou ich vlastná predstavivosť. Prinesú nové zručnosti, poskytnú služby a vytvoria kontakty medzi ľuďmi – to všetko bez zbytočných časových či nákladových obmedzení, ktoré so sebou nesú fyzické médiá. Stieranie hraníc medzi fyzickým a virtuálnym svetom by dokonca mohlo so sebou priniesť aj koniec klasických prednášok, viazania učebných textov a písania poznámok. Vzdelávanie sa tak priblíži reálnemu životu vďaka hlbokým zmyslovým zážitkom, ktoré sprostredkuje napríklad dotyk.
Povedal vám nedávno automechanik, že vaše auto potrebuje softvérovú aktualizáciu? Nuž, počuli ste správne. V ére prepojeného sveta môžu hackeri napadnúť akékoľvek zariadenie s IP adresou. Môžete očakávať, že sa rozsah možných útokov tento rok rozšíri aj na oblasti mimo vašej počítačovej siete. Ak sa budú chcieť firmy prebrať zo sna a úspešne napredovať, budú si musieť uvedomiť, že chrániť netreba len dáta, ale aj také veci ako inteligentnú energetickú infraštruktúru.
#4 Reči okolo 5K
Súčasná generácia sa neuspokojí s druhotriednymi riešeniami. Prečo? Lebo sme si zvykli na pokrok, ktorý uháňa vždy maximálnou rýchlosťou (u nás maximálnou povolenou, teda 130 km/h). Tímy pre výskum a vývoj sa neustále potia, aby prekvapili a potešili svojich zákazníkov. No a keď si už-už ľudia mysleli, že rozlíšenie 5K vytlačí 4K a stane sa novodobým štandardom odvetvia, prichádza na svet rozlíšenie 8K. V roku 2017 sa zážitky zo sveta vo svetle nových technológií budú naďalej zdokonaľovať – až kým sa starý dobrý skutočný svet nebude zdať v porovnaní s inovatívnymi technológiami akýsi neostrý.
#5 Riaditelia pre internet vecí („Internet of things“ alebo „IoT“)
V súčasnosti sa noví riaditelia objavujú na všemožných miestach. Len nedávno spôsobili rozruch riaditelia pre digitálne informácie („Chief Digital Officers“), no teraz prichádza nováčik v podobe riaditeľa pre internet vecí („Chief IoT Officer“). Prečo ich potrebujeme? Lebo firmy budú pod neustále narastajúcim tlakom, aby premostili svoje prevádzkové oddelenia s oddelením IT. Riaditelia pre internet vecí budú spolupracovať so všetkými úrovňami, budú agentmi zmeny, zodpovednými za napredovanie spoločnosti v ústrety štvrtej priemyselnej revolúcie a dnešnému svetu, ktorý pulzuje v rytme ôsmych miliárd prepojených zariadení na planéte. Predpokladáme, že do roku 2031 toto číslo vzrastie na vyše 200 miliárd zariadení, prípadne ešte viac – t.j. 25-krát viac, než je počet ľudí na zemi. Skutočne megalomanský projekt!
#6 Prevencia a autoregenerácia
Každý lekár vám povie, že prevencia je lepšia než liek. Vďaka pokrokovej schopnosti strojov učiť sa („machine learning“) teraz dokážeme zistiť, kedy tá-ktorá technológia zlyhá ešte predtým, než sa tak stane, a tak môžeme problém vyriešiť veľmi rýchlo. Vďaka technológii autoregenerácie tak môžu firmy použiť talentovaných ľudí na strategickejšie IT projekty a nestrácať čas s poruchami strojov a ich opravou.
Očakáva sa, že do roku 2020 bude 20 % prevádzkových procesov založených na autoregenerácii a samoučení. Znamená to, že budeme musieť hasiť oveľa menej požiarov.
#7 Stroje a ich krištáľové gule
Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešné firmy bojujú s obrovským množstvom online dát. Pripravte sa však na to, že dáta masívnych objemov čoskoro umožnia strojom interpretovať určité javy úplne nanovo. Spoločnosť MIT je napríklad schopná za pomoci vizuálneho vnímania vytvárať skutočne úžasné veci: ich zariadenia sledujú populárne televízne programy, akými sú napríklad Kancelária („The Office“) či Zúfalé manželky („Desperate Housewives“), a učia sa predvídať správanie ľudí. Výskumníci zo spoločnosti MIT veria, že strojové vnímanie bude revolúciou vo všetkých odvetviach, v ktorých je možné spracovávať a interpretovať obrovské množstvo dát. Časom začnú stroje používať samoučenie naprieč rôznymi zmyslami a doménami – a nadobudnú schopnosť učiť sa nielen z textov, ale aj z virtuálnych svetov.
Je to všetko skutočne vzrušujúce! Možno o pár rokov necháme spísanie takýchto predpovedí na počítač a my si zatiaľ pozrieme pár dielov Kancelárie (Zúfalé manželky nie sú naša šálka kávy).