O probléme kozmického odpadu sa hovorí už od 90. rokov. Za ten čas na svet prišlo množstvo rôznych nápadov a metód, ako sa vysporiadať s úlomkami, ktoré okolo našej planéty krúžia obrovskou rýchlosťou.
Od roku 2010 sa zdesaťnásobil počet vypúšťaných satelitov až na 600 kusov ročne a možno predpokladať, že ich množstvá budú rásť exponenciálne. Počty kozmických odpadkov na obežnej dráhe sa odhadujú na desiatky až stovky tisícov a rýchlosť ich pohybu okolo Zeme sa pohybuje v desiatkach tisícov kilometrov za hodinu.
Prečo by sa mal svet zaujímať o vesmírny odpad
V ostatnom čase sa začína prudko rozvíjať vesmírna turistika a rok 2021 bol v tomto smere zlomový. Zem bola svedkom miliardárskych výletov na obežnú dráhu, ale aj letu čisto civilnej posádky Inspiration4. Nahor sa dostal aj 90-ročný William Shatner alias kapitán Kirk zo seriálu Star Trek, ktorý sa v tej chvíli stal najstaršou osobou vo vesmíre.
Okrem SpaceX Elona Muska sa činí aj Blue Origin Jeffa Bezosa a Virgin Galactic Richarda Bransona. Znovu použiteľné rakety už plánuje používať na účely vesmírnej turistiky dokonca aj čínska Akadémia vied. V takej relatívne hustej premávke začína byť dôležité, aby boli „vesmírne cesty“ čisté a bez kolízií.
Na to si musia vesmírni smetiari vyvinúť tie správne metódy a nástroje. Vesmírne odpadky sú rýchle a „nespolupracujúce“ objekty, ktorých sa treba zbaviť v záujme bezpečnosti kozmických letov, ale aj satelitných technológií.
Mesiac osídlime skôr než Mars. Ťažobný biznis láka investorov
Zbieranie a spálenie
Prvý projekt, ktorý sa má dostať do štádia realizácie, patrí pod krídla Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Pôvodná misia e.Deorbit prišla o financovanie v roku 2018 a nahradila ju ClearSpace-1, ktorá by mala započať v roku 2025.
Aj napriek tomu, že to znie nádejne, treba zdôrazniť, že pôjde o úvodnú demonštráciu spojenia, zachytenia a odstránenia z orbity. Tím ESA predvedie na adaptéri Vega z roku 2013, že jeden zo spôsobov likvidácie nefunkčných satelitov je zachytenie a zničenie pri zostupe do atmosféry. Pri tomto procese zhorí adaptér aj ním zachytené satelity.
Misia ClearSpace-1 je financovaná sumou 86 miliónov eur a v podstate reprezentuje asi najjednoduchší prístup k likvidácii vesmírneho odpadu. Ak bude demonštrácia úspešná, pri dostatočnom financovaní bude možné takéto čistiace misie opakovať a to bude určite krok správnym smerom. Otázka znie, či bude postup použiteľný aj na iné typy odpadu ako vyradené satelity.
Satelitný internet Starlink má novú verziu a Tesla pravdepodobne chystá smartfón
Inšpirácia bejzbalom
Texaská verejnovýskumná univerzita Texas A&M University prišla s riešením, ktoré trochu pripomína šport. Podľa výskumníkov by rotujúci satelit mohol zachytávať lietajúci odpad a svojou rotáciou ho vystreľovať do zemskej atmosféry, kde zhorí.
Oproti metóde so zberom, ktorú má otestovať ClearSpace-1, by si tento postup mohol podľa vedcov vystačiť s oveľa menším množstvom paliva. Rozdiel je tiež v tom, že takýto upratovací satelit by mohol odstraňovať odpad kontinuálne. Podľa študentov, ktorí za myšlienkou stoja, je ich metóda menej nebezpečná pre funkčné satelity a nepotrebuje technológie, ktoré prídu až v ďalekej budúcnosti.
Je všeobecne známe, že už sme prekročili bod, z ktorého niet návratu. Už nestačí odpad iba sledovať a vyhýbať sa mu... To je iba technologická forma strkania hlavy do piesku a spoliehania sa, že sa problém so šťastím vyrieši sám.
Vo svete elektromobilov lietajú stovky miliárd dolárov. Na obzore sú zaujímavé nové modely
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?