Slovensko je za hranicami viditeľné zriedkakedy. Naša malá krajina sa vo svete dokáže presadiť najmä vďaka športovcom či firmám s ambicióznymi plánmi. Jednou z nich je aj technologická spoločnosť Tachyum spoluzakladateľa Radoslava Daniláka. Ich najnovším počinom je čip Prodigy, ktorý rieši nielen efektívnosť, ale aj problém spotreby energie.

Slovenský univerzálny procesor pre výpočty, grafické operácie a umelú inteligenciu (AI) bude svojim výkonom prekonávať klasické procesory či grafické karty, a to s výrazne nižšou spotrebou. Prodigy má byť okrem toho aj základom pre pripravovaný superpočítač, ktorý má ambície stať sa najrýchlejším AI superpočítačom na svete.

Dôležitý ekosystém

Veľkú úlohu pri návrhu superpočítača zohráva aj združenie I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru) zakladajúcich spoločností Tachyum, Towercom či PosAm, ku ktorým sa začiatkom tohto roka pridala aj spoločnosť Seagate.

„Keď si predstavíte, že giganti ako Seagate sú členom združenia na Slovensku, tak asi naozaj vidia v tomto smere potenciál na to, aby sa urobilo niečo, čo je svetové,“ hovorí Slavomír Pšenák, zástupca združenia I4DI. Je vedúcim produktovej stratégie spoločnosti InoCloud, ktorá sa špecializuje na budovanie dátových centier a superpočítačov na technológiách Tachyum.

Aktivita ohľadne superpočítača je veľmi zaujímavá najmä preto, lebo inovácia týchto rozmerov vzniká na Slovensku. Majitelia a duševní vlastníci sú totiž nastavení tak, že majú potrebu byť so Slovenskom spájaní. „Pre Slovensko je vznik superpočítača unikátna šanca dostať sa do hľadáčika mnohých krajín sveta,“ tvrdí S. Pšenák

„Ak by bol rovnaký štýl inovácie v zahraničí, v rade by stálo množstvo subjektov verejného sektora, ktoré by sa snažili tento projekt rozvíjať a tlačiť ho vpred,“ dodáva.

Na to, aby bol superpočítač využiteľný, je potrebné mať aj softvér a teda ekosystém partnerov. Tachyum je len jedna časť. Potom je potrebné mať napríklad dátové úložiská či rôzne ďalšie mechanizmy . Preto sa spojili sily v rámci I4DI, akadémie či komerčného sektora.

Tím Vestberry
Neprehliadnite

Slováci zo startupu Vestberry: so softom šitým pre investorov dobyli Britániu, čaká ich Amerika

Základom sú kvalitní ľudia

Je veľmi veľa oblastí, v ktorých Slovensko zaostáva a práve v tejto sfére je šanca zaradiť sa na štartovaciu čiaru, kde sú podmienky vyrovnané.

„Osobne vidím na Slovensku unikátne prostredie, pretože sme krajina, kde je zo všetkého niečo. Či už geograficky, geopoliticky alebo technologicky. Máme veľmi zaujímavú diverzitu a tým pádom je tu veľmi dobré prostredie niečo si vyskúšať, urobiť prvotnú inováciu, a potom povedať, pre ktoré trhy a na aké podmienky budú tieto riešenia vhodné,“ myslí si S. Pšenák.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa