Výrazný dopyt po umelej inteligencii spôsobuje bezprecedentný nárast spotreby energie v dátových centrách po celom svete. Situácia vedie k problémom s napájaním, dlhým čakacím dobám na pripojenie k sieti a hrozbe výpadkov elektriny.

Dátové centrá spotrebúvajú značné množstvo energie, čo sa prejavuje aj na životnom prostredí. Podľa odhadov Goldman Sachs by mohli americké dátové centrá do roku 2030 spotrebovať až osem percent celkovej energie vyrobenej v USA, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2022.

Až bude zo zrniečok po puknutí vytekať mliečna tekutina, potom je kukurica zrelá.
Neprehliadnite

CropIn využíva umelú inteligenciu Google na predpovedanie budúcnosti potravín

Spoločnosti ako Amazon, Microsoft a Google síce deklarujú snahu o prechod na zelenú energiu, no niektorí odborníci varujú, že bez prelomu v oblasti energetiky, pravdepodobne jadrovej, nebude možné tento nárast spotreby zvládnuť. Dokonca aj Microsoft priznal, že jeho snaha o uhlíkovú neutralitu do roku 2030 je ohrozená práve kvôli rozvoju AI.

Situácia je kritická najmä v oblastiach s vysokou koncentráciou dátových centier, ako je Loudoun County vo Virgínii, kde sa už objavujú problémy s napájaním a hrozia výpadky. Podobné problémy hlásia aj ďalšie regióny, ako napríklad západný Londýn či južné Švédsko.

Napriek sľubom o prechode na obnoviteľné zdroje energie, mnohé regióny, ktoré lákajú investorov do dátových centier, nedokážu zabezpečiť dostatok zelenej energie. Príkladom je Malajzia, kde spotreba energie dátovými centrami už teraz prevyšuje celkovú produkciu obnoviteľnej energie v krajine.

Ďalšie dôležité správy

AI
Neprehliadnite

Súčasná umelá inteligencia je hladná a neefektívna. Nahradiť ju majú nové TTT modely