Veľkou novinkou je vstup do segmentu zoznamiek, o ktorej ste sa už mohli dočítať. Pri nej však modrá sociálna sieť nekončí.
Clear History
Takto sa nazýva chystaná funkcia alebo nástroj, ktorý je priamou reakciou na nedávnu aféru so zbieraním a predávaním informácií o používateľoch Facebooku bez ich vedomia.
Problém bol hlavne v tom, že informácie o správaní používateľov firma zhromažďovala, aj keď Facebook nepoužívali. Stačilo, že jednoducho surfovali na weboch, ktoré používali tlačidlo Like alebo algoritmus Facebook Analytics. Cez tieto nástroje potom tieto weby posielali sociálnej sieti dáta, na základe ktorých sa potom lepšie cielila reklama.
Predstavenie funkcie Clear History Zdroj: SlashGear
Nástroj Clear History umožní tieto údaje vymazať a tiež zastaviť získavanie informácii z webových stránok. Presnejšie povedané, Facebook ich stále bude získavať, ale už nebudú previazané s konkrétnym účtom používateľa. Takže Facebook nebude vedieť, kto konkrétne si prezeral nové tenisky alebo mopedy. Zadávateľom reklamy bude môcť poskytnúť informácie, či si tie tenisky pozerali viac ženy alebo muži, v akom veku a podobne.
Vylepšený Messenger aj WhatsApp
Najprv to bolo ICQ, potom Hangouts či WhatsApp. Ale jednou z najpoužívanejších chatovacích aplikácií sa stal aj Messenger od Facebooku, ktorý funguje už šesť rokov. Onedlho ho čaká výraznejšia zmena dizajnu.
Tmavý režim Messengera Zdroj: Facebook
Hlavnou črtou má byť zjednodušenie a sprehľadnenie používania. Stále bude ponúkať doplnkové funkcie ako nálepky, filtre či hry. Dokonca pribudnú aj ďalšie, ale nebudú až tak na očiach.
Dizajn sa sústredí na to najdôležitejšie – komunikáciu. V mobilnej verzii pribudne aj nočný režim, aplikácia teda bude mať aj čierne pozadie. Je to lepšie pre oči počas dlhých večerných debát, a tiež to trochu ušetrí batériu.
Nové efekty Messengera Zdroj: Facebook
WhatsApp po novom už tiež dostane (milé/otravné) nálepky a bude podporovať skupinové videohovory. Nechýba ani tragikomická byrokracia. Kvôli novým smerniciam EÚ sa pri registrovaní bude WhatsApp pýtať, či už máte 16 rokov. Doteraz bola hranica 13 rokov.
Oculus Go
Sú to takmer presne štyri roky, odkedy Facebook za okrúhle 2 miliardy amerických dolárov kúpil vtedy stále malý, ale ctižiadostivý start-up Oculus VR. Odvtedy sa sociálna sieť stále častejšie pripomína s tvrdením, že vo virtuálnej realite vidia budúcnosť. M. Zuckerberg to najnovšie podporil začiatkom predaja ich nových okuliarov Oculus Go.
Oculus Rift spolu s HTC Vive patria k top zariadeniam na užívanie si virtuálnej reality. Ich nevýhodou je ale pomerne vysoká cena a hlavne nutnosť mať ich pripojené k výkonnému počítaču.
Na druhom konci sú mobilné okuliare ako Samsung Gear VR alebo Google Daydream za cenu pod sto eur. Lenže tie zas vyžadujú vloženie do okuliarov vhodný (výkonný a drahý) smartfón.
Oculus Go je niekde uprostred. Žiadne káble pripojené k počítaču a dokonca ani nepotrebujete telefón. Všetko je už vstavané. Vo vnútri je 5,5-palcový (prekvapujúco nie Oled) displej typu LCD s rozlíšením 2 560 x 1 440, respektíve 1 280 x 1 440 pre každé oko a o výpočty sa stará Snapdragon 821. Na trhu už sú aj výkonnejšie čipy, ale táto výbava totožná napríklad s modelmi telefónov ako LG G6 alebo Google Pixel XL je stále dostatočne výkonná aj na VR aplikácie.
Zdroj: Facebook
Tých je dostupných už viac ako tisíc. Okrem iných napríklad MelodyVR pre sledovanie hudobných koncertov v 360-stupňových HD videách. Ale aj kopec hier, pozeranie filmov a seriálov na Netflixe, stretávanie sa s virtuálnymi priateľmi v Oculus Rooms a veľa ďalšieho.
Výdrž batérie je zhruba 2,5 hodiny pri sledovaní videa alebo 2 hodiny používania aplikácií. V balení je aj pohybový ovládač. Oculus Go stojí 199 dolárov, čo je na vstup do virtuálnej reality naozaj slušná ponuka.
Oculus Go Zdroj: Facebook