Vaio milo prekvapilo ešte pred vybalením. Sony sa pohrala aj s dizajnom balenia a kartónová škatuľa sa otvára trochu ako veľký papierový notebook. V balení je samotný Fit 13, dokumentácia, ale aj zaujímavá nabíjačka a digitálne pero.
Nabíjačka má miniatúrne rozmery 2 x 3 x 6 cm, takže v cestovnej taške neprekáža. Navyše, z jednej strany je aj USB konektor pre nabíjanie mobilu, tabletu alebo fotoaparátu.
Aktívne digitálne pero tiež nie je štandardom. Je z kovu, s dvoma tlačidlami, dostatočne tenké na prenášanie ale zároveň dosť hrubé na pohodlné držanie.
Multi-flip po vybalení je zrazu ešte o niečo tenší, ako sa na obrázkoch alebo prvom kontakte na veľtrhu IFA v septembri zdal. Minimálne tento 13,3-palcový model. Sony ponúka totožné Vaio aj v 14- a 15-palcovej edícii, tie už sú ale o poznanie hrubšie a hlavne ťažšie.
Testované Vaio malo hrúbku od 14 do 17 milimetrov a hmotnosť 1300 gramov (200 gramov nabíjačka). Takže čistokrvný ultrabook.
Kvôli vyhotoveniu z brúseného hliníka v čiernej alebo striebornej farby pôsobí elegantne, profesionálne a odolne. Na prvý pohľad nie je vidieť žiadne ovládacie prvky a popravde, trvalo o pár sekúnd dlhšie než inokedy, kým sme ho zapli.
Hlavný vypínač je nenápadné, do tela zapustené tlačidlo na pravej hrane. Vedľa neho je jeden HDMI konektor, dvojica USB 3.0 a čítačka SD kariet. Na protiľahlej strane konektor pre slúchadlá, „výfuk“ chladenia a zásuvka pre napájací kábel. Má okrúhly tvar, lenže na testovacom kuse nebolo až také jednoduché ho pripojiť. Musel byť správe pootočený a potom ľahko vypadával. Zvláštne.
Zdroj: Sony
Ethernet konektor kvôli hrúbke chýba. Ako vo väčšine ultrabookov. Sony to ale elegantne rieši špeciálnou nabíjačkou, ktorá obsahuje Wi-Fi router. Na hotelovej izbe do nej pripojíte ethernetový kábel a notebook pripojíte Wi-Fi sieť, ktorú nabíjačka vytvorila. Štandardne ale nie je v balení.
Celá spodná strana je jednoliata s dvoma informačnými diódami pri prednej hrane. Prekvapí len objektív fotoaparátu. Navyše s citlivosťou až 8 Mpix. Áno, Vaio Fit sa dá používať ako tablet. Ale fotografovať s takto transformovaným 13-palcovým notebookom je fakt extrém. Ale človek nikdy nevie... V každom prípade, fotografie sú na slušnej úrovni. Takmer ako pri Xperii Z.
Otváranie notebooku nie je najpohodenejšie, aspoň pre väčšie ruky. Vrchná polovica zariadenia sa dá zachytiť len o miniatúrny výčnelok. Chce to krátky tréning, prípadne otváranie držaním za pravú a ľavú stranu Vaia.
Po otvorení sa naskytne pohľad na klávesnicu, ktorej nechýba podsvietenie, zdvih je dostačujúci a písanie pomerne presné. Hoci by jej možno prospel mäkší príklep.
Touchpad s uhlopriečkou okolo 11 cm je jednoliaty. Teda nie je viditeľné rozdelenie pre ľavé a pravé kliknutie. Hoci je matný, kĺzavosť je dobrá. Presnosť tiež. S ovládaním týmto spôsobom sme nezaznamenali problém.
Za pochvalu jednoznačne stojí displej. S uhlopriečkou 13,3 palca má plné HD rozlíšenie 1920 x 1080 bodov a je typu IPS. Pozorovacie uhly a farebné podanie sú prvotriedne, jas mohol byť vyšší. Pomohlo by to pri práci vo svetlej miestnosti. Povrch obrazovky je sklenený a na viditeľné odrazy si jednoducho treba zvyknúť, podobne ako pri veľkej väčšine konkurentov.
Zdroj: Sony
Toto Vaio sa označuje ako multi-flip preto, lebo umožňuje zmenou orientácie obrazovky meniť spôsoby, akým sa notebook dá používať. Už po rozbalení hneď záujem zvláštny prúžok na vrchnom kryte, ktorý ho delí na takmer zhodné polovice. S podobným konceptom ako prvé prišlo Lenovo a ich notebooky Yoga. Displej sa dá vertikálne ohnúť na kĺbe až o 360 stupňov. Multi-flip konštrukcia je o niečo praktickejšia.
Pod displejom je posuvná poistka. Stačí ju uvoľniť a displej v polovici „zlomiť“. Teda láme sa zadná hliníková časť, displej, samozrejme, ostáva celistvý. Takto sa dá celý položiť na klávesnicu a Vaio sa zmení na robustnejší tablet.
Oproti Yoge je vtedy klávesnica schovaná a netvorí chrbát tabletu. V tejto polohe nastupuje okrem prstov aj používanie digitálneho pera. Predinštalovaná je aplikácia Vaio Paper pre robenie si ručne písaných poznámok. Ale pero sa dá využiť na všetko možné.
Druhou formou je takzvaná prezentačná. Displej je už kolmo na klávesnicu, no chrbtom k nej. Notebook je takto vhodný na pozeranie filmov alebo prezentácie. Samozrejmosťou je automatické otáčanie obrazu. Príjemne prekvapilo, že sa obrátili aj zvukové kanály v reproduktoroch. Obrazovku na svojom mieste pomáhajú udržiavať neviditeľné magnety.
Zdroj: Sony
Aj keď by sa zdalo, že len pár milimetrov hrubý kovový kryt a úplne minimalistický kĺb uprostred, na ktorom sa displej otáča sú krehké. No pri teste sa nepreukázalo, že by mali problém vydržať aj drsnejšie používanie. Možno to nebude najpoužívanejšia funkcia, ale každá drobnosť navyše poteší. Hlavne ak nezvyšuje celkovú sumu laptopu.
Tá sa pohybuje na úrovni 1100 eur pri testovacom kuse, ktorý je osadený procesorom Intel Core i3 Haswell, 4GB Ram a 128 GB SSD diskom. Na výber je aj o 400 eur drahší model s Core i7 a 8GB Ram. Prípadne sa na Sony stránke dá Fit multi-flip nakonfigurovať.
Ani pri našom kuse sme nemali problém s klasickou kancelárskou prácou, systém fungoval svižne a dovolil zahrať si aj menej náročné hry. Škoda, že ani pri obyčajnom písaní textu sa aktívne chladenie nevypína. Ventilátor nie je hlučný, ale pri večernej práci alebo pozeraní filmu môže vadiť. Výdrž batérie pri bežnom využití je v priemere 6 až 7 hodín, čo je pri procesoroch Haswell štandard.
Záverečné hodnotenie
Sony Vaio Fit 13a multi-flip je unikátny ultrabook, ktorý poteší prepracovaným dizajnom a rôznymi možnosťami použitia výborného displeja. Na zžitie s ním je ale potrebný menší tréning.
Plusy:
- IPS full HD displej
- viacero možností využitia displeja
- dizajn
- hrúbka a hmotnosť
- aktívne digitálne pero v balení
Mínusy:
- konštrukcia vhodná skôr pre menšie ruky
- počuteľnosť ventilátora
Zariadenie zapožičala Sony.
Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:
- konvertibilný notebook Asus Transformer Book
- smartfón HTC One max
- digitálny zápisník a smart hodiny Samsung Galaxy Note 3 a Galaxy Gear
- tablet Nexus 7 II
Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.