Windows 11 nikto nečakal, no už je za dverami

Spoločnosť Microsoft tvrdila už od začiatku uvedenia Windows 10 v roku 2015, že to bude prvý Windows považovaný za službu a posledný Windows v tejto podobe. Po šiestich rokoch však firma zrazu prišla s tým, že neprinesie operačný systém s inovatívnym názvom a Windows 11 nebude mať ani zásadne novú podobu. Tak to možno interpretovať z pohľadu používateľa. Najzásadnejšia vizuálna zmena je presun ponuky Štart do stredu spodnej lišty a zaoblenie hrán okien.

Zo zmien, ktoré nevidno na prvý pohľad, možno vyzdvihnúť vylepšené dotykové ovládanie a podporu pera či stylusu pre majiteľov tabletov. Hráčov poteší skrášlenie grafiky hier pomocou efektu HDR, týkajúce sa aj vyše tisícky titulov, ktoré ho natívne nemajú. Prekvapením je prístup k apkám z Androidu na Microsoft Store, no ako to presne bude fungovať, Microsoft ešte upresní. Ak sa do konca roka nič nezmení, povýšenie z Windows 10 na Windows 11 by malo byť zadarmo a príchod nového OS sa očakáva na začiatku roka 2022.

Rusko a Čína sú vraj v digitálnom priestore 10 rokov pozadu za USA

Podľa štúdie renomovaného mozgového trustu IISS sa hlavne Čína zvykne v kyberschopnostiach jej inštitúcií a hackerov preceňovať. Informácie, s ktorými krajina pracuje, sú často ovplyvnené ideológiou komunistickej strany. Napriek tomu však netreba pochybovať o schopnosti Číny realizovať silné kybernetické útoky, ako napríklad hackovanie inštitúcií, šírenie propagandy, špionáž či krádeže duševného vlastníctva.

V Rusku má byť podobná situácia. Krajina je schopná silného útoku, no podľa štúdie IISS na tom nie je veľmi dobre v otázkach digitálnej obrany. Na druhej strane, podľa Roberta Hannigana, bývalého šéfa britskej informačnej služby GCHQ, nie je dôvod považovať to za hendikep. Podľa neho si tieto krajiny môžu dovoliť menej ostražitosti, pretože zo strany Západu na nich nesmerujú také významné a početné hrozby, ako opačným smerom. Štúdia rozdelila krajiny na viacero úrovní kyberschopností a na prvé miesto umiestnila iba USA pre digitálno-industriálne prepojenie, vysokú úroveň šifrovania a schopnosť vykonávať veľmi presné a sofistikované digitálne útoky.

Tesla má v Číne problémy a kvôli chybe tempomatu musí aktualizovať 285-tisíc áut

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa