Do rodinného kruhu
Sú darčeky, ktoré v sebe spájajú pokročilé technológie a pritom vedia urobiť radosť aj starej mame. Napríklad robotické vysávače. Určite si teraz každý spomenul na Roombu od firmy iRobot, prípadne nejaké modely od LG alebo Samsungu.
Ale aj na Slovensku sú dostupné modely spoločnosti Neato Robotics, ktoré hlavne v zahraničí zbierajú jednu pozitívnu reakciu majiteľov za druhou. Najnovší model Botvac Connected pridáva prepojenie so smartfónom (Android, iOS). To znamená, že s mobilom sa dá zapnúť a vypnúť, pozastaviť, zmeniť režim vysávania alebo nastaviť časovač. Prípadne spustiť režim vysávania len na malej ploche. To všetko aj cez internet z druhej strany planéty.
Neato vysávače si meno získali dostatočným výkonom, vysávaním aj na hrubších kobercoch a laserovým navádzaním, pri ktorom jazdia v presných líniách ako kombajn po poli a nie ako biliardová guľa. Nenarážajú do nábytku a hranatý tvar umožňuje efektívne vysávať aj tesne pri stenách. Zvyknúť si je potrebné len na vyšší hluk. Lenže robotické vysávače sú stavané na vysávanie práve vtedy, keď nikto nie je doma. A zvládnuť je nutné aj vyššiu cenu – 799 eur.
Už omnoho nižší rozpočet je nutné investovať do senzora Flower Power od firmy Parrot. Futuristický a pritom taký jednoduchý doplnok pre milovníkov domácej flóry. Plastový „ypsilon“ sa zapichne do kvetináča a vstavané senzory potom sledujú teplotu, živiny v pôde, vlhkosť a úroveň slnečného svetla. A cez Bluetooth ich posielajú na smartfón.
Flower Power aplikácia má databázu viac ako sedem tisíc rastlín a potom vie aplikovať nazbierané údaje pre konkrétny druh. Upozorní na nesprávnu úroveň svetla alebo nedostatok vlahy, prípadne na grafe zobrazí priebeh starostlivosti o kvetinu. Nájomný vrah Leon by kupoval Flower Power! Jeden kus stojí okolo 40 eur.
A ak to má byť analógový a emotívny darček, môžu sa hodiť spomienky. Fotografie už asi každý zbiera a aj ukazuje na displejoch mobilov, počítačov a televízorov. Ale papier má stále svoje čaro. Rôzne služby to vedia dať dohromady vo veľmi efektnej podobne.
Napríklad Happy Foto už má aj mobilnú aplikáciu. Takže selfies stačí trochu upraviť v jednej z tuctov appiek na editáciu obrázkov a potom ich nahodiť do Happy Foto aplikácie, ktorá vytvorí virtuálnu fotoknihu. Samozrejme, odporúča sa použiť kvalitné fotografie urobené normálnym fotoaparátom a nie mobilom. Ale nie je smartfón ako smartfón a tiež fotoaparát ako fotoaparát.
Tak ci onak, potom už len stačí za knihu zaplatiť, vyplniť adresu príjemcu a fotokniha je na ceste. V ponuke majú aj lepené knihy, ktoré po otvorení knihy vytvárajú pocit jedinej nedelenej fotografie. Ideálny darček pre niekoho, s kým na Vianoce fyzicky nemôžete byť.
Zdroj: Happy Foto
Pre klasického technofila
Žiadne technologické darčeky sa nezaobídu bez nejakých smart hodiniek. Na trhu sú ich už tucty. Každé z nich majú niečo do seba. Ak viete, že blízky túži presne po Samsungu Gear S2 alebo Apple Watch, tak žiaden problém.
Pebble Time Steel je ale pravdepodobne to najuniverzálnejšie, čo sa dá momentálne zohnať. Nie sú to najlepšie smart hodinky na trhu. Skôr model, pri ktorom je najmenšie riziko, že niekomu nesadne. Druhá generácia týchto hodiniek už v kovovom tele vyzerá elegantne, s kovovým náramkom je vhodná pokojne aj k smokingu.
Displej z elektronického papiera zostal, ale už vie zobrazovať aj farby. Práve obrazovka je jedným z hlavných benefitov. Minimálny odber znamená, že hoci bude displej zapnutý celú dobu, nabíjať ich stačí len každý víkend. Niekedy dokonca raz za desať dní.
Sú vodotesné do 50 metrov, rozumejú si s Androidom aj iPhonom a nový operačný systém Timeline prakticky zobrazuje nadchádzajúce stretnutia, prijaté správy a veľa ďalšieho. Za 269 eur je to celkom dobra kúpa.
Zdroj: Pebble
Pebble Time Steel majú skvelú výdrž, praktický operačný systém a s vhodným ramienkom môžu nahradiť klasické hodinky. Čo im ale chýba, je športová výbava. Doplniť ich vie športový smart náramok. Aj tých je na pultoch obchodov kopec.
Dobré skúsenosti máme, a preto môžeme pokojne odporučiť, napríklad Charge HR od firmy Fitbit. HR v jeho názve je odvodený od heart rate, teda tep srdca. Optický senzor na spodnej strane ho meria nepretržite. Takže používateľ ma podrobnejší a presnejší prehľad o jeho fyzickej aktivite počas celého dňa, nie len pri športovaní.
Drobný silikónový pásik v štyroch farbách má dostatok miesta aj na malý displej, na ktorom sa okrem času zobrazí tep, počet prejdených krokov aj poschodí, presná vzdialenosť a spálené kalórie. Ďalšou funkciou je aj meranie spánku.
Bezdrôtovo tieto dáta posiela do mobilnej aplikácie, ktorej prehľadnosť a funkčnosť tiež výrazne prispeli k celkovej spokojnosti s týmto produktom. Spokojnosť by mala ostať aj pri pohľade na cenovku necelých 150 eur.
A ďalšia technologická povinnosť – dron. Je toľko možností. Každému sadne niečo iné, výbavou alebo cenou. Snažili sme sa vybrať zlatú strednú cestu. Parrot Bebop 2 by mal vyhovovať takmer každému. Cena okolo 550 eur za túto výbavu nie je vôbec zlé.
Čo je v balení? V prvom rade záruka dobrého mena. Parrot je na trhu celé roky a aj dronom sa venuje dlho. Nie je to nejaká ázijská noname skladačka. Štvorrotorový stroj je skladný, pritom dostatočne bezpečný a rýchly (16 m/s). A hlavne intuitívny. Ovláda sa cez Wi-fi s dosahom až do 300 metrov a vie vytvoriť vlastnú sieť. Preto sa dá ovládať priamo zo smartfónu alebo tabletu. Stačí si tiahnuť aplikáciu pre iOS alebo Android.
Priamo na drone je zabudovaná full HD kamera s trojosou stabilizáciou a extra širokouhlým objektívom, ktorá vie robiť 14 Mpix fotografie. Samozrejmosťou je podpora GPS, Glonass aj Galileo, o komunikáciu a let sa stará dvojjadrový procesor s 8 GB vlastnej pamäte.
Nechýba ultrazvukový aj tlakový senzor a batérie, ktoré Bebop 2 udržia vo vzduchu približne 25 minút. To by malo stačiť aj na zaznamenanie dlhšieho lyžiarskeho zjazdu alebo preletu nad vašou štvrťou. Len pozor na všetky pravidlá leteckej dopravy, ktoré sa aj na Slovensku k používaniu dronov viažu.
Elegancia a technika
Morellato Smart Jewel je zaujímavé spojenie šperku a technológie. Je možné, že asi neurobí taký dojem ako diamantový prsteň. Ale na druhú stranu by mohol očariť dámu, ktorá obľubuje technológie.
Klasický náhrdelník je z chirurgickej ocele, rovnako aj prívesok v tvare srdca s ozdobnými kryštálmi. V skutočnosti je to ale malé handsfree zariadenie s reproduktorom a mikrofónom, ktoré sa cez bluetooth páruje so smartfónom. Malá dióda vie tiež diskrétne upozorniť na prichádzajúci hovor alebo správu. Prívesok tiež funguje ako bezdrôtová spúšť fotoaparátu alebo tiež na prezvonenie zapotrošeného mobilu.
Zdroj: Morelatto
Aj keď mnohým na fotografovanie dostačuje smartfón, zatiaľ sa ani ten najlepší nevyrovná pokročilým samostatným fotoaparátom. Zrkadlovku so sebou asi nikto denne nosiť nebude. Neoficiálnym kráľom kompaktov je ale Sony RX100 IV, ktorý sa vojde aj do drobného vrecka. Pritom je to malý profesionál. A už v štvrtej verzii, takže ponúka pár vylepšení oproti predchodcom.
Základom je stále jednopalcový Exmor R snímač s rozlíšením 20,1 Mpix. Spolu s Carl Zeiss objektívom so svetelnosťou f/1.8 – 2.8. V podstate ide o vreckového profesionála. Zvláda 16 obrázkov v plnom rozlíšení za sekundu (5fps s aktívnym autofocusom), rýchlosť uzávierky sa zvýšila až na 1/32000 sekundy a video už vie nahrávať v 4K rozlíšení. Alebo full HD rýchlosťou až do 120fps.
Vylepšený bol aj OLED hľadáčik a trojpalcová výklopná dotyková obrazovka. Podpora Wi-Fi na bezdrôtový prenos fotografií je už štandard. Nič nie je dokonalé. Zmieriť sa je potrebné s priemernou výdržou batérie a pomerne neľudovou cenou okolo tisíc eur. Ale kto vie, profesionálna kamera a jeden z najlepších kompaktov dneška v jednom minimalistickom horčíkovom tele môže byť pre niekoho k nezaplateniu.
Zdroj: Sony
Parrot má v portfóliu okrem dronov aj zaujímavé slúchadlá. Pri vývoji si dali záležať na dizajne, ktorý dostal na zodpovednosť známy dizajnér Philippe Starck. Zik 2.0 je druhá generácia nie úplne všedných bezdrôtových uzavretých slúchadiel. 40 mm meniče s podporou Hi-res hudby by neboli nič nové.
Zik je ale známy hlavne ovládaním. Okrem pár tlačidiel sa všetko rieši hladkaním. Teda presnejšie pohybom prsta po mušli, na ktorej nie sú viditeľné žiadne ovládacie prvky. Niečo ako slúchadlá s touchpadom. A so šiestimi mikrofónmi, ktoré okrem HD hlasu pri telefonovaní pomáhajú eliminovať okolitý hluk na minimum.
Na jedno nabitie vydržia osemnásť hodín. Možno s týmito slúchadlami bude obdarovaný vyzerať na ulici trochu exoticky. Ale dôležitejší je kvalitný zvuk okorenený technológiami, ktoré Zik 2.0 robia unikátnymi. Predávajú sa za približne 280 eur.
Zdroj: Parrot
Milé malé cool
Minimalistický Nexus Player od Googlu vyzerá ako čierny puk s priemerom dvanásť centimetrov a výškou dva centimetre. Klame ale telom a vie byť fajn doplnkom multimediálnej výbavy v každej domácnosti. Vo vnútri je štvorjadrový Intel Atom s jedným gigabajtom operačnej pamäte a 8GB vstavanej pamäte. Cez USB sa ale dá pripojiť ďalšie externé úložisko dát. Prípadne sa bezdrôtovo pripojí na domácu sieť a odtiaľ si môže ťahať obsah.
Asi nikoho neprekvapí, že je postavený na Androide. Z toho vyplýva pár vecí. Samozrejmosťou sú aplikácie známe s mobilov a tabletov. Neznamená to, že všetky sú vhodné aj pre tento špecificky formát. Dobre ale funguje ďalšia ponuka z obchodu Gooble Play – filmy a seriály. Prípadne hudba.
Samozrejmosťou je tiež pohodlné surfovanie a malým bonusom je hlasové vyhľadávanie. Slúži na to mikrofón v diaľkovom ovládači. Dostupná je aj edícia Nexus Player s gamepadom, čo z neho potom robí hernú konzolu.
Zdroj: Google
Philips Hue je pravdepodobne najuniverzálnejší techno darček. Vie ho totiž využiť aj človek, ktorému inak technológie veľa nevravia. Hue je už celá rodina smart svietidiel, ale základom sú klasické žiarovky. Tie sa dajú vymeniť za stávajúce a urobiť domov nie len smart, ale aj esteticky zaujímavý.
Prvým krokom je pripojiť takzvaný Bridge ovládač k domácej sieti. A potom už môžete pridávať až do 50 rôznych Hue žiaroviek po celom dome alebo byte. V mobilnej aplikácii sa jednoducho pomenujú a následne nastavuje ich farba alebo intenzita. Prípadne sa dajú ovládať cez internet z celého sveta.
Okrem toho, že pár Hue žiaroviek vie až prekvapujúco zmeniť celú atmosféru v izbe, je na nich najlepšie to, že spolupracujú s ďalšími smart zariadeniami. Napríklad sa dajú prepojiť so smart hlásičom dymu a po aktivácii začnú všetky žiarovky blikať na červeno.
Ak je obdarovaný aj hráč, môže sa mu zísť nová vlajková loď medzi hernými slúchadlami od Logitechu. Model G933 sa určite nedá označiť za konzervatívny. Aspoň z pohľadu dizajnu. Reliéfy a rôzne segmenty na mostíku aj mušliach doplnili ešte aj o LED svetlá. Jedno v ráme mušlí a druhé v logu. Podľa nastavení môžu v rôznych farbách označovať práve zvolený zvukový profil.
G933 sú bezdrôtové slúchadlá s dvanásť hodinovou výdržou a podporujú prehrávanie až 7.1 kanálového zvuku. Ocenia hlavne hráči strieľačiek, kedy je doslova otázkou života začuť kroky nepriateľa čo najskôr. Ako správne herné slúchadlá majú na tele okrem ovládača hlasitosti a flexibilného mikrofónu s rušením okolitého hluku aj štvoricu programovateľných tlačidiel na posun v playliste alebo hoci aj zadanie príkazu svojmu tímu.
Zdroj: Logitech