Spoločnosť ByteDance, vlastník TikToku, prehrala súdny spor proti svojmu označeniu za gatekeepera podľa nových európskych pravidiel pre technologické spoločnosti.

Toto rozhodnutie vyniesol Všeobecný súd EÚ a posilňuje ním pozíciu regulačných orgánov EÚ, ktoré sa snažia obmedziť vplyv veľkých technologických spoločností.

Zákon o digitálnych trhoch (DMA)

Zákon o digitálnych trhoch (DMA) je regulácia Európskej únie, ktorej cieľom je zabezpečiť spravodlivé a otvorené digitálne trhy. DMA zavádza pravidlá pre veľké online platformy, tzv. gatekeeperov, aby zabránil zneužívaniu ich dominantného postavenia a podporil hospodársku súťaž a inovácie v digitálnom sektore.

EÚ určila celkovo 22 základných platformových služieb od 7 gatekeeperov (Alphabet, Amazon, Apple, Booking, ByteDance, Meta a Microsoft), ktoré spadajú pod pravidlá DMA. Tieto služby zahŕňajú vyhľadávače, sociálne siete, operačné systémy, online sprostredkovateľské služby a ďalšie. Časom sa môže zoznam gatekeeperov a služieb meniť.

ByteDance namietala, že označenie TikToku za gatekeepera by mohlo byť v rozpore s cieľom DMA podporovať hospodársku súťaž a chrániť menšie spoločnosti pred dominantnými hráčmi na trhu. Necíti sa vraj byť dostatočne etablovaná na trhu. Súd však rozhodol, že TikTok spĺňa všetky potrebné kritériá na zaradenie pod pôsobnosť DMA.

Apple vs EÚ
Neprehliadnite

EÚ opäť varuje Apple kvôli praktikám v App Store a otvára nové vyšetrovanie

Sieť následne vyjadrila sklamanie z rozhodnutia, ale uviedla, že už podnikla kroky na dosiahnutie súladu s DMA. Hovorca Európskej komisie uviedol, že Komisia bude s ByteDance naďalej spolupracovať s cieľom zabezpečiť úplný súlad s pravidlami. Zároveň TikTok sprísňuje svoje pravidlá aj v iných častiach sveta. V Malajzii po smrti používateľky, ktorá bola obeťou kyberšikany, tamojšia vláda zvažuje kriminalizáciu tohto činu a sprísnenie zodpovednosti poskytovateľov internetových služieb.

Podľa európskych pravidiel DMA sú gatekeeperi povinní zabezpečiť interoperabilitu svojich aplikácií na odosielanie správ s konkurenčnými aplikáciami, umožniť používateľom rozhodnúť sa, ktoré aplikácie si predinštalujú na svoje zariadenia, a nesmú uprednostňovať vlastné služby pred konkurenčnými.

TikTok sa obrátil na súd, aby objasnil, či by má byť zahrnutý do DMA. V blogovom príspevku oznamujúcom toto rozhodnutie sieť uviedla, že je najvýraznejším vyzývateľom najväčších firiem v tomto odvetví. Rozhodnutie súdu však znamená, že ByteDance bude považovaná za veľkú technologickú spoločnosť bez ohľadu na to, do akej pozície sa sama stavia.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk v Cannes
Neprehliadnite

Musk odložil predstavenie robotaxi kvôli dizajnu a očakáva prípadnú podporu od Trumpa