Po tom, ako sa Hubblov vesmírny teleskop priblížil ku koncu svojej životnej púte, NASA vypustila do kozmu jeho dokonalejšiu náhradu. Ďalekohľad Jamesa Webba vzlietol na Vianoce 2021 a svoje zrkadlo pomalým tempom rozvíjal do finálnej podoby, ktorú nadobudlo 7. januára 2022.

Veľké zrkadlo na zber svetelných častíc (fotónov) je hlavnou časťou prístroja a má priemer šesť a pol metra. Toto zrkadlo sa skladá z menších pozlátených šesťuholníkových segmentov, ktoré sú samostatné a pohyblivé. Primárne zrkadlo odráža svetlo do menšieho sekundárneho, a to ho zasa nasmeruje na inštrumenty, ktoré vykonávajú analýzu. Cieľom celej misie je pozorovať vesmír v čo najpresnejších detailoch v časoch jeho raného vývoja, čo je asi 100 miliónov rokov späť.

Prvé ostré a plnofarebné fotografie a spektroskopické údaje z teleskopu, ktoré boli verejne prezentované, sa dostali na svetlo sveta 12. júla 2022. Vyvolali nadšenie aj v nevedeckej časti populácie. Až rozprávkovo pôsobiaci najčastejšie zobrazovaný záber zachytáva oblasť NGC 3324 v hmlovine Carina. Ide o okraj relatívne mladej oblasti, v ktorej sa rodia hviezdy. Na fotografii oblasť vyzerá ako pohorie, no v skutočnosti jeho najvyššie „vrcholky“ majú až sedem svetelných rokov.

Jeden mikrometeorit dokáže mnoho

Pochopiteľne, že zariadenie ako Webbov teleskop je neustále bombardované vesmírnymi objektmi rôznych rozmerov. Počítalo sa s tým a zrkadlá sú proti tomu do určitej miery odolné. Pri kontrole sa ukázalo, že ďalekohľad ustál zrážky až do mája so cťou. Vtedy však došlo k zásahu mikrometeoritom, ktorý zanechal na teleskope trvalé poškodenie.

Elon Musk na oficiálnom otvorení gigatovárne v Nemecku
Neprehliadnite

Ako je to so životnosťou batérie vo vozidle Tesla. Výmena môže stáť viac ako nové auto

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa