Ako píše Handelsblatt, T-Systems je už roky považovaný problémové dieťa celej skupiny. Dcérska firma zabezpečuje IT prevádzku veľkých korporátnych zákazníkov, ako je napríklad spoločnosť Shell, poskytuje im vzdialenú správu serverových operačných systémov, databáz či cloudové služby.
V sektore IT outsourcingu však T-Systems naráža na stále silnejúcu konkurenciu, čo predstavenstvo firmy núti konať. Predstavou redukcie pracovných miest sa majú podľa nemeckého denníka zaoberať na budúci týždeň, vo štvrtok 12. decembra.
Škrtanie sa pritom netýka len Nemecka. Na rázcestí stoja aj pobočky T-Systemsu v Španielsku (špekuluje sa o vycúvaní firmy z tejto krajiny), či Francúzsku (ktorá sa má podľa medializovaných informácií zmenšiť). Globálne pre T-Systems pracuje 52,7 tisíca ľudí.
T-Systems pôsobí aj na Slovensku. V Košiciach zamestnáva 2 600 pracovníkov a patrí medzi najdynamickejšie rastúce itečkové spoločnosti v republike.
Do akej miery sa jej eventuálne rozhodnutie o personálnych škrtoch dotkne, o tom je zatiaľ predčasné hovoriť. (Reakciu slovenského T-Systemsu zisťujeme.)
Je však možné, že Košice budú z reštrukturalizácie skupiny, naopak, profitovať. Začiatkom októbra slovenská vláda pre T-Systems schválila investičnú pomoc v hodnote 5,08 milióna eur, o ktorú firma požiadala v lete tohto roka.
Investičná pomoc má slúžiť na realizáciu investičného zámeru rozšírenia košického IT centra. Projekt na roky 2013-2016 počíta s oprávnenými investičnými nákladmi 880-tisíc eur a mzdovými nákladmi 11,54 milióna eur. V priamej súvislosti s ním má do konca roka 2016 vzniknúť 350 nových pracovných miest.
Z nich 40 percent majú obsadiť ľudia s vysokoškolským vzdelaním, pričom hrubá priemerná mzda má byť 1 374 eur mesačne. Košický T-Systems plánuje 80 percent výkonov smerovať na nemecký trh, zvyšok bude určený pre Veľkú Britániu, Francúzsko, Rakúsko či Švajčiarsko.