Len nedávno automobilka Tesla prekročila hodnotu bilión dolárov v akciách a konkurenčná firma Rivian ju až prekvapivo rýchlo dobieha. Hodnota jej kapitálu zabezpečila spoločnosti druhé miesto v rebríčku výrobcov automobilov v Spojených štátoch a tretie miesto celosvetovo.

Technologickí miliardári hýbu svetom

Elon Musk, zakladateľ Tesly, medzitým začal predávať svoje akcie, aby vyhovel verejnej mienke a tlaku senátorov. Senátor Ron Wyden zdôraznil, že v USA žije okolo 700 miliardárov, ktorí držia svoj majetok vo forme akcií, neodvádzajú žiadne dane a žijú z úverov. E. Musk na to reagoval anketou, v ktorej jeho fanúšikovia rozhodli, že sa má zbaviť desiatich percent akcií Tesly a zisk zdaniť.

Do Rivianu investoval konkurenčný miliardár Jeff Bezos, ale aj ďalší významní akcionári ako Ford, ktorý má momentálne nižšiu hodnotu ako Rivian. Po vyše dekáde začala firma zakladateľa R. J. Scaringea konečne produkovať vozidlá a zdá sa, že má pred sebou veľkú budúcnosť. V IPO chcela získať 55 až 80 miliárd dolárov a mnohí sa na tento odhad pozerali skepticky.

Napokon sa jej však podarilo získať oveľa viac. Rivian mal veľmi krátko po otvorení IPO hodnotu 107 miliárd dolárov a majetok zakladateľa sa tým dostal na úroveň 2,2 miliardy dolárov. Aj vďaka týmto obrovským sumám, ktoré sa vo sfére elektromobility objavujú, sa oči verejnosti upierajú na novinky a trendy v tejto oblasti.

Tesla Model S facelift.
Neprehliadnite

Tesla chce expandovať do Indie. V ceste jej stoja politici, chudoba a dobytok