Start-up Cellino založili dve ženy – vedkyne a jeden muž – biznismen. Nedávno svoju technológiu prezentovali na TechCrunch Disrupt Startup Battlefield 2021. Kombinujú umelú inteligenciu, strojové učenie a laser.
Cieľom je sprístupnenie drahých terapií širšej verejnosti
Proces bunkových terapií zatiaľ nie je automatizovaný a ide o skutočne náročnú činnosť, ktorá si vyžaduje bohaté skúsenosti a množstvo času. Príkladom je transplantácia buniek očnej sietnice, ktorá dokáže zvrátiť proces degenerácie makuly, zapríčinený pribúdajúcim vekom pacienta.
Vedci, ktorí bunky na takúto transplantáciu pripravujú, ich musia ručne triediť podľa kvality. Bunky, ktoré nie sú dostatočne kvalitné, odstránia pipetou čo je naozaj zdĺhavý proces. Výťažok, ktorý prejde takýmto prísnym triedením a je vhodný na transplantáciu, dosahuje množstvo 10 až 20 percent vyprodukovaných buniek.
Projekt Cellino by mohol priniesť zásadnú zmenu
Cellino pracuje na zvýšení kvality vypestovaných buniek, čím by sa údajne mohlo dosiahnuť zvýšenie pomeru tých kvalitných vo výťažku až na 80 percent. To všetko vďaka automatizácii celého procesu.
Nový iPhone prichádza. Takto sa vyvíjal od prvej verzie
Algoritmy umelej inteligencie sa na vzorkách učia rozpoznávať kvalitu buniek. To znamená, že stroj musí dobre poznať ich tvar, veľkosť, hustotu a ďalšie parametre. Podobne, ako pri manuálnom procese triedenia, aj pri tom automatickom možno uľahčiť identifikáciu farbením vzoriek a tým napríklad lokalizovať určité proteíny.
Nekvalitné bunky sa spália laserom
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?