Olympijský a paralympijský výbor Spojených štátov amerických údajne vyzýva svojich športovcov, aby si na blížiace sa zimné olympijské hry v Číne nebrali svoje vlastné smartfóny. Dôvodom má byť možné napadnutie škodlivým softvérom, čo by mohlo negatívne ovplyvniť ich ďalšie používanie. Výbor tiež uvádza, že zariadenia športovcov by mohli byť predmetom odpočúvania a sledovania každej komunikácie, transakcie či online aktivity a to aj po skončení hier.
Jednorazové smartfóny
Podobné odporúčania dali svojim športovcom aj vo Veľkej Británii, Kanade, Austrálii či Holandsku. Austrálskym športovcom bolo odporučené, aby si okrem smartfónov do Číny nebrali ani svoje notebooky a navyše si majú zriadiť nové e-mailové schránky. Veľká Británia už dokonca svojim športovcom ponúkla náhradné telefóny, ktoré budú slúžiť len na používanie v Číne. Holandsko sa k problému stavia zatiaľ najprísnejšie.
Športovcom zakázalo, aby si do Číny brali svoje smartfóny či notebooky. Podobne ako Veľká Británia im umožňuje zobrať si len dočasné telefóny, ktoré budú po olympijských hrách okamžite zničené. „Význam kybernetickej bezpečnosti v priebehu rokov vzrástol. Čína však úplne uzavrela svoj internet, z čoho máme obavy, uviedol hovorca holandského výboru Geert Slot.
Obavy výborov však nie sú neopodstatnené. Ako informuje portál TheVerge, v roku 2019 mali čínske úrady tajne inštalovať špehovací softvér do smartfónov turistov, ktorí pochádzali z regiónu Sin-ťiang. V tejto oblasti totiž žijú Ujguri, čo je prevažne moslimská etnická menšina utláčaná Čínou.
Okrem toho výskumníci z laboratória Citizen Lab zistili, že aplikácia My2022 Olympic, ktorú si musia stiahnuť všetci účastníci, je plná bezpečnostných dier, ktoré by mohli viesť k narušeniu ich súkromia. „Aplikácia má triviálne chyby, ktoré umožnia obísť šifrovanie chrániace prenos súborov či hlasové záznamy. Zraniteľné sú aj citlivé zdravotné informácie, pričom nie je známe, s kým by boli zdieľané.
Problémová aplikácia
Oficiálne nariadenie, ktoré je zverejnené aj na stránke Medzinárodného olympijského výboru hovorí, aby si všetci účastníci aplikáciu nainštalovali aspoň 14 dní pred príchodom. Do aplikácie následne budú musieť na dennej báze hlásiť svoj zdravotný stav, vrátane telesnej teploty a tiež budú musieť nahrať svoj očkovací preukaz či výsledky testov na ochorenie covid-19.
Aplikáciu je možné používať aj na komunikáciu medzi športovcami a funkcionármi, kontrolu rozpisov súťaží či nákupy. Výskumníci z Citizen Lab pripomínajú, že všetky osobné údaje a informácie budú zdieľané bez súhlasu a to najmä v prípade, kedy by mohli ohroziť národnú bezpečnosť.
Výskumníci už v decembri kontaktovali organizačný výbor v Pekingu, aby s nimi bezpečnostné chyby prekonzultovali, no odpoveď zatiaľ nedostali. Zároveň dodávajú, že tieto chyby nemusia porušovať len zásady spoločnosti Google či Apple, ale aj vlastné čínske zákony a normy na ochranu súkromia. Niektorí odborníci športovcom radia, aby sa do aplikácia prihlásili prostredníctvom virtuálnej súkromnej siete (VPN), ktorú ľudia v Číne často využívajú na obchádzanie tamojších internetových obmedzení. Problémom však je, že mnoho z nich je v Číne zablokovaných.
SOV telefóny riešiť nebude
Zatiaľ nie je známe, ako sa k daným odporúčaniam postavia zväzy a športovci v ďalších krajinách. Športovci chcú logicky byť v spojení so svojou rodinou, no na druhej strane chcú, aby ich údaje boli v bezpečí. Zároveň však musia získať neobmedzený prístup na web. V
Číne totiž stále platí prísna internetová cenzúra, ktorá blokuje veľké množstvo populárnych webových stránok ako Google, YouTube, Netflix, Twitter či Facebook. Čína tento prístup síce prisľúbila, no niektorí novinári spomínajú, že stále nemajú k niektorým stránkam prístup, vrátane honkongských novín či k stránke organizácie pre ľudské práva Amnesty International.
V súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou a krokmi zahraničných olympijských výborov sme požiadali o vyjadrenie Slovenský olympijský výbor (SOV). Riaditeľ mediálneho oddelenia Ľubomír Souček uviedol, že športovcom pre krátkosť času a komplikovanú logistiku nebudú zakazovať brať si so sebou súkromné zariadenia a ani neuvažujú nad náhradnými jednorazovými smartfónmi.