Americká vláda plánuje v novembri zvolať medzinárodný samit zameraný na bezpečnosť umelej inteligencie. Iniciatíva prichádza v čase, keď Kongres stále zápasí s reguláciou tejto technológie.
Zúčastnia sa ho zástupcovia z Austrálie, Kanady, Európskej únie, Francúzska, Japonska, Kene, Južnej Kórey, Singapuru, Veľkej Británie a Spojených štátov.
Četboti začínajú myslieť viac ako človek. Je to pomalé, presnejšie a potenciálne rizikové
Cieľom stretnutia je podporiť globálnu spoluprácu v oblasti bezpečného a dôveryhodného vývoja umelej inteligencie. Generatívna AI, ktorá dokáže vytvárať text, fotografie a videá na základe ľubovoľných pokynov, vyvoláva obavy z dezinformácií, možnej straty pracovných miest, manipulácie volieb a ďalších negatívnych dôsledkov.
Americká ministerka obchodu Gina Raimondová zdôraznila, že cieľom je úzka a premyslená koordinácia so spojencami a partnermi. „Chceme, aby pravidlá pre AI boli založené na bezpečnosti, ochrane a dôvere," podčiarkla.
Umelá inteligencia vs. ľudský mozog: Súboj titánov je na obzore
Samit sa zameria na technickú spoluprácu a výmenu poznatkov o bezpečnosti AI. Zúčastnia sa ho odborníci z každej členskej krajiny EÚ, ktorí budú diskutovať o prioritných oblastiach a spôsoboch, ako posilniť globálnu spoluprácu.
Iniciatíva nadväzuje na predchádzajúce kroky americkej vlády v oblasti regulácie umelej inteligencie. Ministerstvo obchodu nedávno navrhlo zaviesť povinnosť podávať podrobné správy pre vývojárov pokročilých AI systémov a poskytovateľov cloudových služieb.
Prezident Biden vlani podpísal nariadenie, ktoré vyžaduje, aby vývojári AI systémov predstavujúcich riziká pre národnú bezpečnosť, ekonomiku, verejné zdravie alebo bezpečnosť zdieľali výsledky bezpečnostných testov s vládou pred ich verejným vydaním.