Svet kryptomien a s ním súvisiacich technológií, ako NFT Web3, potrebuje vysokú úroveň bezpečnosti, aby si udržal čo najvyššiu dôveru verejnosti. Nízka obežná dráha Zeme by mala prvému kryptosatelitu Crypto-1 poskytnúť bezpečné prostredie, v ktorom sa k nemu nikto fyzicky nedostane.

Nanosatelit, ktorý je veľký asi ako hrnček na kávu, vyniesla firma SpaceX, ktorá patrí Elonovi Muskovi, aktuálne najbohatšiemu mužovi planéty. Raketa Falcon 9 poslúžila na vynesenie družice firmy Cryptosat v rámci misie Transporter 5.

Čo sú nanosatelity?

Nanosatelity sú miniaturizované satelity, ktoré spadajú do hmotnostnej kategórie do 10 kilogramov. Používať sa môžu, aby sa znížili ekonomické náklady na výrobu či prepravu do vesmíru.

Nanosatelity, najmä vo väčšom počte môžu byť na niektoré účely užitočnejšie ako veľké satelity. Niektoré konštrukcie však vyžadujú väčší „materský“ satelit na komunikáciu s pozemnými zariadeniami. Využívajú sa napríklad na zhromažďovanie vedeckých údajov či rádiový prenos. Ich nevýhodou je však nedostatok energie.

Vesmírny Uber a bezpečnosť

Spoluzakladateľ spoločnosti Cryptosat Yan Michalevsky zdôraznil, že to na ich satelit nemá žiadny vplyv, no je dôležité, že SpaceX funguje ako „vesmírny Uber“. Vyváža na orbitu množstvo satelitov, pričom každý má svoj účel a robí čosi iné. Crypto-1 má poskytovať kryptografické služby vo vesmíre celému svetu. Nemá pritom nijako spolupracovať či prichádzať do kontaktu s ďalšími satelitmi.

slovenský nanosatelit GRBAlpha
Neprehliadnite

Slovensko úspešne vypúšťa do vesmíru nanosatelity. Družica GRBAlpha sa pýši svetovým prvenstvom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa