Je to miniatúrna súčiastka. Ale má potenciál výrazne posunúť dizajn aj možnosti využitia spotrebnej elektroniky. Čítačka odtlačkov prstov je už takmer neodmysliteľnou súčasťou všetkých smartfónov. A postupne sa stávajú štandardom aj v notebookoch.

Túto už prakticky desať rokov starú technológiu pomohol spopularizovať Apple. Pred pár mesiacmi sa čakalo, že práve táto firma príde ako prvá s novou generáciou čítačiek implementovaných priamo pod displejom.

Vo svete smartfónov totiž došlo ku konfliktu. Na jednej strane sa firmy začali predbiehať v tom, kto predstaví väčší displej v čo najmenšom tele mobilu. To znamenalo minimalistické rámiky okolo obrazovky, a teda nebolo miesto pre čítačku odtlačkov v hlavnom tlačidle ako dovtedy.

Mnohí tak túto súčiastku presunuli na zadnú stranu vedľa alebo pod objektív fotoaparátu, Sony zas do tlačidla na pravej hrane. Apple od odtlačkov úplne upustil a iPhone X prešiel z Touch ID na Face ID – pokročilé snímanie tváre.

Nová generácia čítačiek odtlačkov od firmy Synaptics, ktorá funguje aj priamo pod sklom displeja, mala byť nasadená už takmer pred rokom v Galaxy S8 od Samsungu. Nestihli to, nebola vraj spoľahlivá. Čakalo sa, že na jeseň to ukáže Apple. Ani vtedy to zjavne nebolo hotové.

Synaptics sa ale v decembri pochválil, že jeho čítačka nazvaná Cear ID ide do výroby. Prvým výrobcom smartfónov, ktorý ju implementoval a ukázal na veľtrhu CES v Las Vegas, je Vivo. U nás málo známa značka, ale v Ázii jeden z top výrobcov. Ide zatiaľ o nešpecifikovaný model, ale v predaji má byť už v prvom štvrťroku.

Snímač odtlačkov prstov v displeji je konečne tu. Nemá ho Samsung ani Apple

Clear ID od Synaptics Zdroj: Synaptics

Podľa prvých skúseností optický senzor Synaptics Clear ID funguje takmer rovnako ako pri bežných čítačkách. Je spoľahlivý, ale o pár desatín sekundy pomalší. Senzor môže byť umiestnený na akejkoľvek časti displeja. Najčastejšie to ale bude v strede na spodnej hrane.

Novej čítačke nevadia mokré prsty a podporuje všetky bežne používané bezpečnostné funkcie a AES šifrovanie.

Technológia má jeden háčik. Funguje len pri displejoch typu OLED. Senzor totiž pokožku skenuje v medzerách medzi pixelmi. Pri LCD by mu v tom prekážalo zadné podsvietenie aj farebné filtre. Nebude to ale zásadná prekážka. Model s OLED displejom už má každá veľká značka, s výnimkou Sony a HTC. Tí ale môžu s tohtoročnými novinkami prekvapiť.

Je teda úplne isté, že tohtoročné smartfóny budú touto technológiou disponovať. Pravdepodobne to Galaxy S9 ešte nebude, pretože ten bol vo vývoji už od vlaňajška a premiéru má o pár týždňov na veľtrhu MWC v Barcelone, ale možno jesenný Galaxy Note 9 a v priebehu roka novinky od ostatných výrobcov.

Otázne je, ako sa k tomu postaví Apple. Jeho zástupcovia tvrdia, že ich Face ID je tou správnou biometrickou technológiou budúcnosti. A hoci funguje rýchlo a spoľahlivo, čo môže byť rýchlejšie a pohodlnejšie ako jednoduchý dotyk displeja?