Telefonovanie za volantom, hoci aj s bezdrôtovou sadou má za následok zníženie pozornosti a aj časť nehôd. Na túto tému sa už robilo množstvo prieskumov a štatistík. Richard Lechenstein z Marylandskej univerzity však vypracoval štúdiu o vzťahu počúvania hudby cez slúchadlá u chodcov a smrteľných úrazov spôsobených nepočutím áut či vlakov.
S rozširovaním MP3 prehrávačov a hlavne mobilov, ktoré vedia prehrávať hudbu, sa v uliciach začalo objavovať omnoho viac ľudí so slúchadlami na alebo v ušiach. Výsledky výskumu sa tak dajú trochu predpovedať. R. Lechenstein skúmal nehody v USA za posledných šesť rokov. Podľa jeho štúdie došlo v danom období k 116 nehodám, ktorých obeťami boli peší, čo počas incidentu počúvali hudbu cez slúchadlá. Až 70 percent z nich nehodu neprežilo.
Prieskum ukázal, že najrizikovejšou skupinou sú muži (68 %) vo veku do tridsať rokov (67 %). Je zaujímavé, že viac ako polovica dopravných prostriedkov zapojených do týchto nehôd boli vlaky. Teda pomerne hlučné stroje. Navyše, vodiči tretiny dopravných prostriedkov, ktoré nejako zranili pouličných milovníkov hudby, tvrdili, že pred nárazom trúbili. Výsledky štúdie ukázali, že od roku 2004 sa počet tohto typu nehôd strojnásobil.
R. Lechenstein a jeho spolupracovníci upozorňujú, že pri počúvaní hudby nielenže menej počuť okolie, no stretli sa s fenoménom, ktorý pomenovali nepriama slepota. Pri stimulovaní určitých partií mozgu zvukom sa oslabí iný zmysel – zrak. Jednoducho povedané, slúchadlá znižujú pozornosť a sledovanie okolia.
Po technickej stránke sa slúchadlá, zjednodušene povedané, dajú rozdeliť na uzavreté a otvorené. Uzavreté reprodukujú zvuk smerom k zvukovodu, pri otvorených počuje zvuk a hudbu aj okolie.
Utesnenie okolitého hluku je cieľom výrobcov a robia to buď pasívne, kedy sa slúchadla s tesniacou penou vkladajú do uší alebo aktívne. Vtedy majú slúchadlá mikrofón snímajúci frekvenciu okolitého hluku a elektronika vyprodukuje frekvenciu s opačnou hodnotou, takže sa hluk eliminuje a je počuť len reprodukovanú hudbu.
R. Lechenstein upozorňuje hlavne rodičov, aby nezanedbávali aj taký detail ako výber vhodných slúchadiel pre svojich potomkov. Austrálska polícia na túto tému už pred troma rokmi robila printovú kampaň.
Ilustračné foto - Flickr.com